Rozvodný zavlažovací systém dostane vodu tam, kam potrebujete
Galéria (5)

Rozvodný zavlažovací systém dostane vodu tam, kam potrebujete

V našich zemepisných šírkach spadne približne polovica objemu vody, aký potrebuje trávnik za celý rok. Ostatné rastliny sú na tom lepšie, ale ani im nestačí len dážď. Zavlažovať jednoducho treba.

Galéria

Zavlažovací systém - GA250-0495b---Pohodlný-rozvod-vody-na-záhrade-(800x533)
Zavlažovací systém - GA250-0517b---Odber-vody-pomocou-vodnej-zástrčky-Pipeline-(800x533)
Zavlažovací systém - GA250-0620b---Box-so-špirálovou-hadicou-Pipeline-(800x533)
Zavlažovací systém - uvod_GA250-0500c-(800x533)

Nemusíme sa však trápiť s kanvicami, alebo neustále ťahať a namotávať záhradné hadice. Úžasným pomocníkom pri zavlažovaní je podzemný rozvodný systém Gardena Pipeline, ktorý vodu dostane presne tam, kde ju najviac potrebujeme. Voda je totiž po pozemku distribuovaná pomocou podzemného rozvodného systému, ktorý ani nevidíme. Na trávniku iba vystupujú špeciálne vodné zásuvky, z ktorých je možné vodu odoberať podobne ako elektrinu zo siete, stačí iba pripojiť hadicu. Pretože sú všetky vodné zásuvky vybavené automatickou vodnou stopspojkou, pri odpojení hadice nedochádza k žiadnym stratám vody, nie je ani nutné utekať zatvoriť vodovodný kohútik. Keď nie je prípojka používaná, je chránená krytom proti prieniku nečistôt. Toto zapustené oblé veko sa pri otvorení zanorí do vodnej zásuvky a nebráni tak pri kosení trávy.

Viac možností

Okrem vodných zásuviek môžeme do podzemného rozvodného systému Gardena Pipeline zapojiť aj vodnú zástrčku nahradzujúcu vodovodný kohútik či špeciálny box so špirálovou hadicou. Súčasťou boxu je 10 metrov dlhá špirálová hadica zakončená rozprašovacím postrekovačom. V prípade potreby sa hadica vytiahne z boxu, po skončení práce sa zase vráti na svoje miesto. Akákoľvek ďalšia manipulácia alebo upratovanie odpadá, všetko je jednoduché a rýchle.

Je na každom z nás, akú podobu dáme rozvodnému systému, koľko použijeme vodných zásuviek či boxov so špirálovou hadicou. Dôležité je nainštalovať do najnižšieho bodu potrubného systému odvodňovací ventil. Tým je rozvod Gardena Pipeline chránený proti mrazu, pretože ho pred zimou vieme veľmi ľahko zbaviť všetkej vody v rozvodoch. Tá by totiž po zamrznutí a zmene objemu roztrhla potrubie. Vďaka odvodňovaciemu ventilu však takéto niečo nehrozí.

Komponenty systému

Úvodným prvkom je pripojovacia krabica, čo je vlastne podzemná prípojka do potrubného systému. K vodovodnému kohútiku je pripojená prostredníctvom bežnej hadice (priemer 19 mm). Nasledujú rozvodné rúrky inštalované pod zemou. Pre zmenu smeru alebo pre pridanie novej rúrky je možné používať rôzne konektory, ako sú T-spojky, L-spojky alebo rovné spojky. Dôležitou súčasťou systému je odvodňovací ventil, ktorý slúži na automatické vypustenie vody pri vypnutí systému. Keď je nainštalovaný v najnižšom bode potrubného systému, je podzemná inštalácia chránená proti mrazu.

To, čo vidíme na povrchu, sú vodné zásuvky, ktoré sa dajú nainštalovať kamkoľvek. Hadicová rýchlospojka sa jednoducho pripojí na vodnú zásuvku a vodu potom je možné používať napríklad na zavlažovanie alebo čistenie. Integrovaná stopspojka bráni v prietoku vody ihneď po odpojení hadice.

Podobná je nadzemná vodná zástrčka, ktorá vlastne nahrádza vodovodný kohútik. Ihneď po pripojení záhradnej hadice k vodnej zástrčke vybavenej automatickým spätným ventilom môžeme začať so zavlažovaním. Po odpojení hadice sa voda okamžite zastaví.

Viac o rôznych možnostiach zavlažovania nájdete na www.gardena.sk.

ZDROJ PR článok spoločnosti Husqvarna Slovensko s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje