bieliznik
Galéria (5)

Bielizník

Asi každá gazdiná privíta praktický bielizník, ktorý slúži  na odkladanie bielizne a iných drobností.

Galéria

Jednotlivé časti vyrežeme priamočiarou alebo okružnou pílou (podľa toho, aké máme vybavenie). Rezné plochy prebrúsime a skontrolujeme ich kolmosť. Hrany na prednej strane môžeme zraziť ručnou hornou frézovačkou alebo pomocou vhodnej stopkovej frézy vytvoríme tvarovaný profil. Spredu spodnej časti bokov komody vytvoríme zárezy na osadenie sokla. Korpus bielizníka zostavíme tak, že medzi boky vložíme horné a spodné dno a spoj zabezpečíme skrutkami. Spodné dno osádzame nad úroveň zárezu pre sokel. Korpus spevníme chrbtom, ktorý po celom obvode pribijeme klincami s veľkou hlavičkou.

Zásuvky vyrobíme z drevotrieskových dosiek upravených fóliou s imitáciou bukového dreva. Čelá zásuviek majú zložitejší tvar, preto ich vyrežeme z jednej dosky. Tak predídeme možným problémom spôsobeným drobnými nepresnosťami pri rezaní. Pílime pílou s úzkym listom, ktorý nám umožní otáčanie nástroja pri práci.

Čelá pripevníme na korpusy zásuviek skrutkami vedenými zvnútra, pričom dávame pozor na rozmery, aby sme neprevŕtali aj čelo zásuvky. Sokel vyrežeme zo zvyškov materiálu a prilepíme ho (pomocou drevených kolíkov) do pripravených zárezov.

Montáž zásuviek do korpusu komody je jednoduchá. Môžeme kúpiť zásuvkové kovanie, alebo na boky korpusu namontujeme drevené lišty v tvare L, po ktorých sa môžu zásuvky pohybovať.

Bielizník môžeme upraviť polyuretánovým náterom, ktorý aj pri ručnom nanášaní zanecháva pomerne hladký povrch bez viditeľných stôp po štetci.

A na záver jedna rada: výber úchytiek zverte manželke. Ak sa vám náhodou práca nevydarí na sto percent, môžete sa vyhovoriť na manželku a tvrdiť, že úchytky nepasujú, a tak kazia celkový dojem.

Montáž zásuvky
Montáž zásuvky
Montáž korpusu
Montáž korpusu

Ing. Miroslav Vaterka, Vranov nad Topľou
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.