Príborník so zásuvkou z preglejky
Galéria (20)

Príborník so zásuvkou z preglejky

Či vítate návštevu na oslave v jedálni, alebo sa poberáte do altánku počas grilovačky, príručný príborník je tým najpovolanejším pomocníkom, aby bol v lyžiciach, vidličkách a nožoch poriadok. Vrstvená preglejka má dostatok pevnosti na to, aby zaistila jeho dlhovekosť.

Galéria

Príborník so zásuvkou
Príborník so zásuvkou
Príborník so zásuvkou
Príborník so zásuvkou
Príborník so zásuvkou
Príborník so zásuvkou
Príborník so zásuvkou
Príborník so zásuvkou

UROB SI SÁM

SVOJPOMOCNOU VÝROBOU UŠETRÍTE 15 €
náročnosť: ***
čas: 4 hodiny
náklady: 11 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                    11 €
(skutočne spotrebovaný)
• smrekový masív     0,20 €
hrúbka 5 mm
• preglejka                8,80 €
hrúbka 12 mm
hrúbka 4 mm
• lepidlo                    7,30 €
napr. Pattex Wood Super D3 750G
• základný náter      4,50 €
napr. Slovakryl Základ
• vrchný náter         4,50 €
napr. Slovakryl Profi
• spojovací materiál 0,20 €

NÁRADIE A POMÔCKY
• píla
 jednoručná fréza
 pneumatická klincovačka

PRACOVNÝ POSTUP

1. DNÁ
Z 12 mm hrubej obalovej preglejky narežeme dná, ktoré nám vytvoria etáže na zásuvku a triedič príborov. Strapkanie rezov obmedzíme páskou.

2. RYSOVANIE I
S ohľadom na úsporu materiálu navrhneme bočnice a predely tak, aby do seba zapadali svojimi líniami. Šírka rezu je pri úbytku materiálu zanedbateľná.

3. REZANIE
Priamočiarou alebo pásovou pílou vyrežeme bočnice. Snažíme sa prechádzať stredom predkreslených línií – zabezpečíme tak súmernosť.

4. PRIEČKY
Priečky triediča vyhotovíme rovnakým spôsobom. Tentoraz však o čosi nižšie a kratšie, aby zapasovali do rámu príborníka.

5. FIXOVANIE
Všetkých päť dielcov dočasne spojíme lepiacou tyčinkou a maliarskou páskou. Lícujeme čelá a vrchné línie.

6. BRÚSENIE
Krivky všetkých dielcov zjednotíme brúsnym kotúčikom. Spoločným opracovaním dosiahneme jednotný formát a tvarovanie.

7. ZAOBLENIE
Hrany zaoblíme rádiusovou frézkou, aby triedič pri vyberaní príborov neodieral ruku. Lisovaná preglejka sa frézuje výborne.

8. SPÁJANIE
Z bočníc a dna vytvoríme základ budúceho korpusu. Spoje lepíme a namiesto zdĺhavého stužovania ich zaisťujeme klinčekmi.

9. TRIEDIČ
Na druhé dno umiestnime deliace priečky. Osovo ich rozmiestnime na rysky a lícujeme k zadnej časti, aby zostal priestor na čelo.

10. RYSOVANIE II
Na čelo načrtneme oblúkové vybratie. Najjednoduchšie je obkresliť plechovku z farby alebo lepiacu pásku s vhodným priemerom.

11. ZOSTAVENIE
Vypílené čelo zaoblíme rádiusovou frézkou a upevníme k triediču. Lepíme a klincujeme ho nielen k podložke, ale aj k priečkam.

12. MONTOVANIE
Na vymedzovacie latky položíme triedič a upevníme ho do základu korpusu. Takýmto postupom vytvoríme presný otvor na zásuvku.

13. UZAVRETIE
Korpus uzavrieme dnom a vrchným krytom. Pri nanášaní lepidla sa snažíme zabrániť naneseniu príliš hrubej vrstvy, ktorá by sa mohla vytlačiť.

14. DETAILY
Jednoručnou frézou zaoblíme všetky zostávajúce detaily a prebrúsime ich tak, aby boli príjemné na dotyk – akoby sme ich mierne opotrebovali. 

15. ZÁSUVKA
Zo smrekových odrezkov si napílime lišty na zásuvku a deliacu priečku, na dno si pripravíme preglejku s hrúbkou 4 mm.

16. LEPENIE
Ľahkú zásuvku zostavíme lepením bočníc na dno. Pracujeme s delikátnym materiálom, ktorý nenaruší ľahký výzor príborníka.

17. DOKONČENIE
Zásuvku skompletizujeme a vytvoríme v nej priečku na servítky. Vnútro korpusu navoskujeme a doladíme vôľu zásuvky.

18. TMELENIE
Hotový príborník dôkladne vytmelíme a prebrúsime. Ak sme pracovali presne, čeliť budeme iba jamkám po klinčekoch a chybám drevotriesky.

19. NÁTER
Na pripravený podklad nanesieme primer, potom kryciu farbu a dozdobíme servítkami vkladanými do akrylátového laku. Pridáme úchytku.

príborník
      20. HOTOVO

dobré rady

ZOSTAVENIE
V snahe o rýchle napredovanie pri práci a jednoduché zostavenie nie sú pri návrhu príručného príborníka použité také druhy spojov, ktoré si vyžadujú predchádzajúce skúsenosti alebo tréning. Na dosiahnutie tesných a pevných lepených spojov je nevyhnutné, aby boli všetky rezy kolmé na plochu dielcov. Pred začatím práce je preto vhodné skontrolovať si správnosť nastavenia píly a doladiť prípadné nedostatky.

KLINCOVANIE
Spájanie pneumatickou klincovačkou prináša výhodu pri vytváraní spojov bez nutnosti čakania na vyzretie lepidla. Klinec samotný má v hustom materiáli preglejky dostatočnú silu na to, aby spoj pevne stiahol, ak spájané plochy tesne lícujú. Najlacnejšie modely kombinovaných pneumatických klincovačiek stoja približne 40 eur a poradia si nielen s klinčekmi v dĺžke od 15 do 40 mm, ale aj s rovnako dlhými sponkami.

NÁTER
Pri nátere sa vyplatí siahnuť po farbe na báze akrylátov, ktorá obsahuje minimum škodlivín, čo by sa mohli uvoľňovať po zaschnutí pri kontakte s kovovými príbormi. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím menej pigmentov farba má, tým menej škodí. Biela je preto vhodnou voľbou. Akrylát je však pomerne mäkký a potrebuje čas na vyzretie, kým sa jeho mechanická odolnosť proti opotrebeniu zvýši.

HLADKÝ CHOD
Aby sa zásuvka plynule kĺzala vo vymedzenom priestore, pomôcť jej môžete tak, že jej bočnice a spodnú časť natriete voskom. Najľahšie sa nanáša podlahový vosk s benzínovým rozpúšťadlom, ktorý v priebehu pol hodiny vyschne a možno ho vyleštiť. Fungovať bude i obyčajné sodné mydlo. Vyhnite sa však parafínovým a olejovým sviečkam, ktoré sa po čase začnú lepiť a znemožnia pohyb zásuvky.

ROZPIS DIELOV

 korpus
32,0 × 28,0 × 1,2 cm 2 ks
34,4 × 18,0 × 1,2 cm 1 ks
34,4 × 5,5 × 1,2 cm 1 ks
• bočnice, predely, čelo
28,0 × 18,0 × 1,2 cm 2 ks
26,8 × 10,0 × 1,2 cm 3 ks
32,0 × 6,0 × 1,2 cm 1 ks
• zásuvka
31,6 × 28,0 × 0,4 cm 1 ks
31,6 × 4,9 × 0,5 cm 2 ks
27,0 × 4,9 × 0,5 cm 3 ks

Nákresy nájdete v časopise Urob si sám.

Text a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.