Testovali sme sekery na spracovanie palivového dreva
Galéria (7)

Testovali sme sekery na spracovanie palivového dreva

Všetky majú rovnaké poslanie. Naštiepať starostlivo napílené polená palivového dreva tak, aby horeli v našich kotloch, kozuboch a pieckach čo najlepšie. Hoci môžu štiepacie sekery na prvý pohľad vyzerať rovnako, v skutočnosti sa veľmi líšia. Spoznáte to nielen na únave, ale aj na spôsobe, akým sa budete sekerou oháňať.

Galéria

Sekery na spracovanie dreva
Sekery na spracovanie dreva
Sekery na spracovanie dreva
Sekery na spracovanie dreva
Sekery na spracovanie dreva
Sekery na spracovanie dreva

Čo by ste mali VEDIEŤ

Kalibre

Nie je to náhoda, že firmy ponúkajú sekery v ucelených veľkostných a hmotnostných radoch. Ak vo svojom dvore spra­cúvate palivo dovezené vo forme metrovice, zväčša budete potrebovať tri rôzne veľkosti sekier – na štiepanie klátov, na rúbanie polien a na sekanie triesok do kotla. Ak si chystáte na svojom podiele v urbariáte dre­vo priamo v hore, určite to nebude konečná výbava, ktorú si na prácu zaobstaráte.

Porisko

Duté porisko z kompozitných materiá­lov znesie omnoho väčšiu záťaž, ako by ste očakávali. Nejeden z nás má za sebou skúsenosť, keď omylom prešiel po porisku kolesom traktora, a plast obstál bez poškodenia. Vďaka výstužným vláknam získava pevnosť, dutina mu dáva schopnosť intenzívne tlmiť vibrácie a rázy pri sekaní. Mráz mu neuškodí, slnko ho nepoškodzuje, pri nízkych teplotách nič nekrehne ani nepraská.

Osadenie

Hlava sekery je osadená do poriska na celý život a celý spoj sa formuje v stroji priamo pri výrobe. Nič nie je rozoberateľné, nič nemožno v domácich podmienkach, ba ani v servise, upraviť alebo vymeniť. Každá z firiem používa svoju vlastnú stratégiu. Niektoré poriská obopínajú oceľové hlavy, iné nimi prechádzajú cez systémy dutín alebo sú formované priamo v uchu sekery. Všetky metódy sú rovnako spoľahlivé.

Ukončenie

Pogumovanie rukovätí dáva úchopu istotu, vzorované štruktúry zabraňujú skĺzavaniu a dokážu odvádzať pot pri práci v horúčave. Omnoho viac však záleží na tom, ako dobre je tvarovaná zarážka či zahnutie na konci rukoväti. Čím viac sily dávate do práce, tým väčšmi sa dlaňou zapierate do tvarovanej koncovky. Ide o prvok, ktorý má veľký vplyv nielen na pohodlie pri práci, ale aj na bezpečnosť.

Obuch

Každá zo štiepacích sekier má lepšie alebo horšie tvarovaný obuch, pri všetkých však platia podobné pravidlá. Spoj sekery a poriska je pri úderoch po oceľovom štiepacom kline vystavený omnoho silnejším rázom ako pri štiepaní čepeľou alebo pri udieraní po kline s plastovou hlavou. Pokiaľ vás výrobca nevyzýva, aby ste sekeru používali ako štiepacie kladivo pri práci s klinom, nerobte to. Opotrebovali by ste ju predčasne.

Povlaky

Kovové hlavy sú potiahnuté tenučkým povlakom, ktorého úlohou je znížiť trenie pri prenikaní do masívu a ochrániť oceľ pred koróziou. V závislosti od intenzity používania trvá jednu až tri sezóny, kým kov odhalí väčšinu svojho povrchu. Osvedčilo sa nám po každej práci prestreknúť celú plochu mazivom v spreji, ktoré zachováva oceľ hladkú a lesklú. Vznikajúca korózia sekeru neohrozí, no výrazne zvyšuje trenie.

NEPODCEŇUJTE BRÚSENIE

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako nezdravá úzkostlivosť. Štiepacia sekera, ktorú domáci majster nabrúsil tak, aby svojou čepeľou rezala i papier, ušetrí pri práci mnoho síl a energie. Namiesto toho, aby sa energia minula pri prenikaní pomedzi vlákna, zužitkuje sa v plnej sile na vytváranie štiepacieho tlaku. To je rozhodujúce nielen pri surovom tvrdom masíve, ale aj pri suchom riedkom smreku. Kvalitné ocele moderných sekier si dokážu udržať kvalitu ostria, ktorú by sme mohli prirovnať k zálesáckemu nožu.

Záleží iba na výrobcovi, či vám ponúkne brúsny systém vyladený pre sekery, alebo sa budete musieť základom ostrenia priučiť sami. Štandardom sú brúsky s keramickými kolieskami, ktoré jemne obťahujú materiál, pri zachovaní uhlov si však poradíte aj s kvalitným plochým pilníkom alebo brúsnymi papiermi nalepenými na tvrdých tabuľkách. Brúsi sa vždy proti ostriu, uberanie materiálu musí prebiehať za studena. Kovanie a vyťahovanie ostria je definitívne minulosťou, ktorá odišla so starými sekerami.

Geometria
Štiepacie sekery sa od univerzálnych líšia geometriou ostria. Navrhnuté je tak, aby sa v pni nezasekávalo a vytváralo čo najvyšší tlak na otvorenú škáru.

Ostrie
Keďže sekera prechádza bez pretínania pomedzi vlákna dreva, aby vytvorila štiepací tlak, nabrúsená čepeľ je najlepšou cestou k hladkému vniknutiu do polena.

Dĺžka
Dlhé porisko dá práci švih potrebný na dosiahnutie sily, ale zároveň udržiava odstup od štiepaného klátu či polena s cieľom ušetriť kríže a chrbát.

Hmotnosť
Ťažká hlava sekery nahrádza pri štiepaní silu svalov, výrazne však zvyšuje únavu pri práci. Na rôzne druhy polien potrebujeme rôzne kalibre sekier.

Poriská
Bezúdržbové materiály svojou húževnatosťou a schopnosťou tlmiť nárazy nezaostávajú za masívnym drevom. Môžete sa na ne spoľahnúť.

Ako sme testovali

Obyčajný vidiecky dvor pod horami a v ňom hŕba palivového dreva. Tentoraz sme pri teste nemuseli zbierať dlhodobé skúsenosti a postrehy z viacerých drobnejších projektov. Pustili sme sa s plným nasadením do štiepania guľatiny, ktorú sme si narezali priamo na mieste. Dreváreň sa deň po dni plnila kubíkmi naštiepaných polien a my sme si zapisovali postrehy z práce, aby sme sa s vami vedeli podeliť o zážitky.

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++    
jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    
svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++    
svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

+    
neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou. 

TESTOVANÉ MODELY

Extol Premium 8871282

Hmotnosť: 2 850 g (celá sekera)
Dĺžka: 800 mm
Porisko: FiberGlass, sklolaminát
Výbava: silikónový kryt ostria

Pridvihnete ju nad úroveň svojho čela, uvoľníte ramená a vlastnou váhou sa zaborí medzi vlákna dreveného klátu. Toto odľahčené štiepacie kladivo kombinuje moderné materiály s reliéfnym výkovkom hlavy, aby ste si aj pri starej technike štiepania polien s ubúdajúcimi silami udržali svoje tempo. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že s dvomi kilogramami hmotnosti získate výkon typický pre 3,5-kilogramové štiepacie kladivá. Porisko po zahladení spojov dobre sadne do ruky, zakliesnenú hlavu vytiahnete z klátu bez väčšej námahy. Čepeľ má tupý uhol, svoju ostrosť tratí pozvoľne. Páči sa nám dobre riešené nylonové zaklinenie, ale aj gumový návlek na ochranu poriska. Ak k tomuto kladivu priberiete do práce aj dvojicu oceľových klinov, poradíte si aj so štiepaním metrovice.

„Stará škola v novom šate ponúkne výhody všade tam, kde sa s pribúdajúcim vekom tratia sily a kde nie je priestor na zmenu návykov.“

+ odľahčené vyhotovenie
– drina, ktorej sa nezbavíte

Na vidiecke dvory, v ktorých sa treba popasovať s kopou hrubej smrečiny tradičnou technikou silového štiepania, kde váha nahrádza silu svalov.

+++                                                                                        24,30 €
www.extol.sk

Patriot S/L/XL Profi

Hmotnosť: 800/1 900/2 500 g (celá sekera)
Dĺžka: 370/730/730 mm
Porisko: vláknami vystužený kompozit
Výbava: puzdro na čepeľ

Precízne vyhotovenie, oceľ, ktorá dokáže dlho udržať ostrie vo výbornej kondícii, a povrchová úprava, ktorá sa kĺže ako na oleji – to sú prednosti, ktoré pri týchto sekerách nemožno prehliadnuť. Stačí len dopriať práci dostatočný švih a polená sa budú trhať na kusy, akoby boli z papiera. To všetko platí na chate či chalupe, kde je štiepanie dreva len krátkodobou zábavkou. Hneď ako príde na dlhodobé nasadenie, kde treba spracovať kopu paliva na celú zimu, objavia sa nečakané nepríjemnosti.

„Pre nesúrodú geometriu a pre malý výber veľkostí z nich nevytvoríte pohodlnú súpravu na spracovanie palivového dreva.“

Poriská sú hladké a pri silnejších úderoch chýba ruke opora v tvarovanom konci. Geometria je netypická, stavaná pri menších modeloch viac na osekávanie ako štiepanie. Veľkosti sú v ponuke iba dve, chýba sekera na stredné a veľké polená.

+ kvalitné spracovanie
– šmýkajúce sa rukoväte

Pre chalupárov, ktorí chcú svoju existujúcu kolekciu sekier rozšíriť o niektorý z modernejších modelov na všestrannú prácu s drevom.

+++-                                                                                    38,30/61,50/76,90 €
www.mountfield.sk

Extol Premium 8871143/8871145/8871147

Hmotnosť: 900/1 200/1 600 g (celá sekera)
Dĺžka: 450/600/800 mm
Porisko: vláknami vystužený nylon
Výbava: závesné puzdro na čepeľ

Budete prekvapení, koľko práce s týmito sekerami spravíte bez únavy. Tajomstvo ich vysokej štiepacej sily nespočíva iba v dobrej geometrii hlavy, ale aj v porisku, ktoré je vždy o čosi dlhšie, ako je zvykom. Vďaka koncovému zahnutiu získa práca bez vyššieho nasadenia síl švih, čo sa prejaví vo výkone, ktorý predbieha vaše očakávania. Hoci povrchová úprava rýchlo mizne, tupší uhol klinu zachováva celistvosť ostria. Čepeľ preniká do polien rázne, konkávny tvar bráni zasekávaniu.

„Tieto odolné sekery do dvora urobia kopu práce aj bez precíznej údržby.“

Páči sa nám nevtieravá robustnosť. Jediné, cez čo sa musíte preniesť, je horšie spracovanie poriska, čo možno v domácej dielni dotiahnuť pracovným nožom a brúsnym papierom.

+ vysoký výkon
– horšie opracovanie detailov

Na vidiecke dvory, ktoré hľadajú sekery za dobrý peniaz na pravidelné spracovanie palivového dreva, a to bez nadmernej námahy a precíznej starostlivosti.

+++-                                                                                   22,50/30,60/37,50 €
www.extol.sk

Husqvarna H900/S1600/A2400

Hmotnosť: 900/1 600/2 400 g (celá sekera)
Dĺžka: 340/600/700 mm
Porisko: vystužený kompozit, okovanie, pogumovanie
Výbava: závesné puzdro na čepeľ

Skúsenosti z výroby profesionálneho lesníckeho náradia pocítite v každom detaile. Niet pochýb o tom, že ide o sekery pre mocných chlapov, ktorí sa nehanbia vzhľadom na lepší úchop a pohodlie pracovať v rukaviciach. Hrubé tvarované poriská, okované drieky a pätky na nabíjanie plastových či drevených klinov vás priam vťahujú do práce, pri ktorej možno smelo kombinovať švih so silovým záberom.

„Ak máte slabé zápästia, môžu sa vám zdať sekery príliš masívne a húževnaté. To preto, lebo sa počíta s tým, že ustoja každodennú drinu v lesnom hospodárstve.“

Páči sa nám húževnatosť ostria a vyladená geometria, ako aj vysoká odolnosť proti opotrebovaniu. Sekery sú vyladené tak, aby ste aj s menej početnou výbavou dokázali spraviť širokú škálu prác – samozrejme, ak vám sily budú stačiť. Ide o priamych nástupcov poctivých kovaných sekier pre profesionálov – zachovávajú spôsob práce, no priberajú nové materiály.

+ robustnosť
+ pevnosť ostria

Pre tých, ktorí po sekere pri spracovaní palivového dreva siahajú častejšie ako ostatní v ich okolí. Vyžadujú pevnú ruku a zručné vedenie.

++++                                                                                 44,40/72/69 €
www.husqvarna.sk

Fiskars X10/X17/X27 – štvrtá generácia

Hmotnosť: 760/1 086/1 830 g (iba hlava)
Dĺžka: 440/600/915 mm
Porisko: FiberComp, štruktúrovaný elastomér
Výbava: závesné puzdro na čepeľ s páčkovým zámkom

Sú ostré ako britva a majú geometriu, vďaka ktorej naštiepate aj veľké polená, dokonca bez pracovnej únavy. Ide o najľahšie sekery na trhu, ktoré stavajú na ráznom švihu. Vďaka tomu nepotrebuje štiepanie silové nasadenie a v rukách zostáva cit pre presné vedenie a bezpečný úchop. Páčia sa nám vynovené štruktúrované rukoväte, pri rúbaní oceníte, že hlava sekery sa nezasekáva v polenách.

„K sekerám Fiskars patrí aj brúsny systém, vďaka ktorému budú ich čepele vždy fit. Stačí tucet ťahov cez keramické kolieska a sekera opäť získa dokonalé ostrie.“

Dokonalú prácu odvedú v tvrdých palivových drevinách, ale aj v ihličnanoch, bez ohľadu na to, či ide o surové alebo suché drevo. Čepele sú trvácne, ostrie sa od kamienkov v pni nedeformuje, opotrebovanie je vďaka húževnatej oceli minimálne. Teflónové povlaky uľahčujúce prienik do dreva síce nevydržia večne, v počiatkoch vás však priučia technike rúbania.

+ vysoká účinnosť
+ minimum námahy

Pre tých, ktorí hľadajú sekery, čo im zaručia najvyšší výkon pri najmenšej námahe. Sú ľahké, výborne vyvážené a majú praktické puzdro na ochranu ostria.

+++++                                                                               46,80/62,40/80,38 €
www.fiskars.sk

Text: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Foto: archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Rado Marko says:

  Testovali sme sekery.., ale to záverečné hodnotenie v podobe + až +++++ chýba.

 2. Karol says:

  Sekera značky „FISKARS“, to je značka ale aj kvalita. Každému doporučujem kúpiť.

 3. drtič1999000 says:

  ja mam fiskars a šúpem drievko len taky fukot, fajna sekerka.

 4. Milan says:

  pokiaľ porisko nieje z dreva tak nestojí za nič,pokiaľ sa klasicky štiepe tak ok ale keď použijeme obuch tak plastové rúčky o ničom,plast neprechádza cez kov ale okolo telesa sekery pri zvrtnutí sekeri do strany porisku amen bez záruky,záleží od výroby tých plastov tie staršie boli originály sweden teraz Švédi nestíhajú tak ich vyrábajú pre prémiové značky iba Čína

 5. Miro says:

  K clanku: nie je plast ako plast ked pouzijete vyraz FiberComp™, ide o registrovanu znacku a patent Fiskars. Ziadna „cina“ ale specialna zmes polyamidu a sklennych vlakien Nyglass™, ktoru prvy krat pouzil Fiskars na sekerach v 1988. Odvtedy je pouzivana na vsetkom naradi Fiskars, nie iba rukovatiach ale aj na exponovanych ozubenych prevodoch desiatky noznic na silne konare.

  K tomu ostreniu: prave keramicke kotuce ostrica sekier, ostria sekeru nie proti ostriu ale tak aby sa pripadne zahnutie ostria v dosledku dopadu na tvrdy povrch malo tendenciu narovnat. Cize v smere ostria a presne tak by sa sekery Fiskars mali ostrit. Dolezitejsie vsak je vyhnut sa vysokootackovym bruskam, ktore zakalia ostrie a zmenia tak jeho vlastnosti, bude krehkejsie a pripadny stret s kamenom ci klincom moze sposobit vystrbenie.

  p. Milanovi: Fiskars vyraba sekery vylucne vo Finsku, iba tam je firemna technologia na ich vyrobu. Zaruka na Fiskars sekery je 25 rokov, na zlomenie poriska a spoj s cepelou, to asi hovori o kvalite dost… verte ci neverte, za tie roky som bol xxx krat konfrontovany s nazorom aky mate vy. Potom pri dalsej navsteve sa uz sekery s drevenymi rukovatami nepouzivali a nazory boli uplne opacne…

  Pekny clanok, s pozdravom
  fiskars-online.sk

  1. saven says:

   fiskars sa vylucne vo finsku nerobia, ja osobne mam kalac 3700 made in france…

  2. Milan says:

   predával som Fiskars osem rokov viem o čom hovorím,mimochodom tie krátke rúčky ani nespomínam,firma neuznala ani jednu záruku vina bola stále na zákazníkovi nesprávne používanie,takže tých 25 rokov kktina na entú

 6. Bruno says:

  Fiskars je super. Brat kupil 17tku a tak ked sme mali kopu na dvore som ho vyzval nech ju vytiahne a spravil som 2krat tolko prace ako oni dvaja. Najpodstatnejsie pre mna bolk ze hrca nehrca sekera sla hladko cez. Pozor treba si zviknut na dlzku poriska!!!

 7. saven says:

  p. gigel, citate po sebe clanky?
  „patriot ma v ponuke iba dve velkosti“ a na fotke + dole cenovky su tri…

  1. (mg) says:

   Sekery sú tri, ale veľkosti sú iba dve. Líšia sa iba hlavou – jedna univerzálna, jedna štiepacia, nie poriskom.

 8. fineGun says:

  Fiskars je to co treba zobrat do ruk ked idete stiepat drevo

 9. pp says:

  tie plastove sekery su bud akesi male alebo kalacky (s tazkou cepelou). najlepsie sa robi s obycajnou nakovatelnou sekerou, dlhsie drevenne porisko.

 10. Jozef says:

  na chalupe som mal postupne viac druhov sekier, od typu baumax, cez domácu výrobu až som kúpil sekeru Gränsfors, o ktorej som si myslel, že je najlepšia na našom trhu. Patrí určite medzi najlepšie.
  Fiskars som nechcel, kvôli plastovej násade, nejak mi nepasovalo ku kvalitnej sekere.
  Pri jednej prezentácii som dostal sekeru FISKARS 15-tku. Sám som neveril, čo sa s ňou dá porúbať.
  Násada pri bežnom používaní je prakticky nezničiteľná. Ostrie sa dá nabrúsiť ľahko, nemusí byť ich brúska, ale pre toho, kto si nevie brúsiť náradie je to dobrá pomôcka. Neskôr som kúpil ďalšie dve veľkosti sekery fiskars aj všelijaké iné záhradné náradie tejto značky. Je síce drahšie, niektoré (náradie) je možno ťažšie, ako s drevenou násadou, ale určite vydrží dlhšie.
  Kto si kúpi sekeru FISKARS alebo niečo iné od tejto firmy, myslím si, že nebude ľutovať.

 11. miroslav says:

  Súhlasím s diskutujúcimi v tom,že spomínané značky majú oveľa lepšiu kvalitu od tých ostatných.Prečo je to tak je fakt,že na našom trhu som nevidel ani jednu sekeru ktorá by bola od výrobcu čiže nakovaná,zakalená a o vyváženosti,tvare alebo kvalite materiálu nemôže byť ani reči.Tak isto aj aj výrobcovia násad by si mali uvedomiť,že tie tvary ktoré robia a tak isto povrchová úprava lakom kvalitu násady nezlepší.V neprospech drevených násad hovorí aj fakt,že tieto sa pri výrobe režú na hranoly a mnohokrát cez vlákna.Po opracovaní toto nie je vidieť ale takáto násada svoj boj prehráva niekedy už po pár úderoch.Toto napríklad FISKARS dotiahol k omnoho väčšej dokonalosti tým,že vyrobil porisko z kvalitnejšieho materiálu bez prerušenia vlákien a tým dosiahol aj oveľa väčšiu pevnosť.Toť je vše.Pre seba si sekery vyrábam sám.Mám svoju vyhňu,nákovy a všetko čo k tomu patrí.Musel som sa veľa naučiť aby som vyrobil dobrú sekeru,či už šiepačku,kálačku alebo okliesňovačku. Tak isto aj porisko nerežem ale štiepem po vlákne a po opracovaní je len veľmi málo vlákien prerušených.Pri použití dobrého materiálu(jaseň,agát,drieň…)je porisko ak naň neprší,takmer nezničiteľné.Podľa môjho kamaráta ktorý používa sekery iba od FISKARSU a s ktorým spolu hotovíme drevo domov,do pálenice i na chatu sú moje sekery zrovnateľné s FISKARSOM,alebo inou poprednou značkou,okrem dizajnu.Na záver: ak hocijaké aj najkvalitnejšie náradie chytí do ruky blbec,tak tomuto nepomôže ani svätená voda.

  1. Hultafors says:

   Fiskars predava sekery aj s drevenou nasadou?

  2. memeg says:

   Dobry den, volam sa Michal a chcem sa Vas spytat, ci vy tie sekery aj predavate? Ak ano, aka je cena? Na stiepanie polien cca 30 – 40 cm. Dakujem!

   1. miroslav says:

    Dobrý deň,na stránku som sa dostal až teraz.Sekery vyrábam už len v minimálnom množstve, nakoľko som stratil možnosť prerážania otvorov pre porisko pod bucharom.Oveľa viacej opravujem staré alebo poškodené sekery.Po nakovaní a tepelnom spracovaní sú tak isto zrovnateľné s hociktorou značkou.Pre uvedené štiepanie takto dlhých polien sa vhodný klinový tvar sekery u nás asi ani nevyrába.Teraz sa sekery vyrábajú s veľmi štíhlym tvarom ktoré sú skôr na obklesňovanie, ale nie sú veľmi vhodné na štiepanie dreva. Máte dve možnosti : buď zohnať starú sekeru(y) s klinovým tvarom ,nakovať a zakaliť.Druhá možnosť je takýto tvar sekery kúpiť v Polsku,prekovať a zakaliť.Je to tiež zrovnateľné s ostatnými. Nakoniec zostáva už len kúpiť najľahšiu kálačku,na ostrie navariť tvrdonávar zo 2-3 vrstvy,pokiaľ je to žeravé prekovať,dobrúsiť a nemá to chybu. Akurát je ťažká do jednej ruky .Ak nemáte v okolí kováča napíšte,vieme sa dohodnúť.Miroslav

 12. Matus says:

  Uvažujem nad kupou sekery na rúbanie dubového/bukoveho alebo agacoveho dreva na kúrenie. Spalky o dĺžke cca 38-40 cm. Ktorú sekeru z vyššie uvedených by ste mi doporucili? Neviem sa rozhodnúť medzi husquarnou a fiskars. Dakujem

 13. Noro says:

  fiskars 25 -ka 8 ročná vlastná skúsenosť s touto sekerou je super , nenarobíš sa a porisko nezlomíš

 14. Iggi says:

  Sekery v pohode, ale odporúčam radšej kovanú.

 15. David says:

  Fiskars su super ale uz nejeden si pre kratkost poriska zatal do nohy. Preto som si kupil nemecku Patriot LProfi a ta je super s optimalnou dlzkou poriska. Ja odporucam tuto.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje