Ktorá taviaca pištoľ zvíťazila v našom teste?

image 34698 25 v1

V priebehu sekúnd dokážu lepidlo zohriať na pevný a pružný spoj, ktorý možno okamžite zaťažiť. Lepidlo sa dobre spája s jemnou textíliou, rozumie si s prírodnými materiálmi, prilepí kov i širokú škálu plastov. Taviace pištole našli uplatnenie v rukách remeselníkov, domácich majstrov i dekoratérov.

Čo by ste mali VEDIEŤ

Ohrev

Taviace pištole zvyčajne nemajú termostaty ani elektroniku, ktorá by strážila teplotu ich ohrevu. Nemá sa na nich preto čo pokaziť. Vybavené sú odporovým ohrevným telesom, ktorého príkon klesá v závislosti od teploty. Znamená to, že za studena môžete na dobrej remeselníckej pištoli namerať 200-wattový príkon, ktorý po vyhriatí na pracovnú teplotu klesne na 16-wattov. Vďa­ka tomu sa lepidlo ani pištoľ neprehrejú.

Lepidlo

Hoci sa na pohľad priveľmi neodlišujú, tavné tyčinky sa vyrábajú z desiatky rôznych materiálov, ktorých vlastnosti sú upravované pomocou prísad. Ide o termoplastické polyméry, ktoré sa vplyvom teploty stávajú tekutými, aby vytvorili väzby potrebné na spoj. V najlacnejších tyčinkách ustupujú polyméry omnoho lacnejším voskom, takže spojom chýba pevnosť, čo sa prejavuje pri záťaži a zvýšení teploty. Priplatiť za lepší materiál sa vyplatí.

Zotrvačnosť

Taviace pištole majú kovovú taviacu komoru, ktorá svojou masívnosťou zabezpečuje plynulé dávkovanie lepidla. Veľkú tepelnú kapacitu má aj lepidlo samotné. Vďaka tomu je možné nahriatu pištoľ odpojiť zo zásuvky a vybehnúť s ňou do dvora urobiť potrebný spoj. Tento efekt využívajú aj „bezdrôtové“ taviace pištole, ktoré majú namiesto pevne pripojeného káblika základňu s pripojovacím konektorom.

Trysky

Líšia sa nielen veľkosťou dýzy na dávkovanie lepidla, ale aj dĺžkovým a tvarovým vyhotovením. Vďaka tomu možno pištoľ prispôsobiť na lepenie v menej dostupných miestach, pod netradičným uhlom alebo so špecifickým dávkovaním lepidla. Príkladom je tvorba plastických reliéfov, kde sa roztavené lepidlo používa ako rýchlotuhnúci materiál na dekoratívnu tvorbu. Špeciálne trysky sa používajú aj v čalúnnictve.

Robustnosť

Najväčšou slabinou najlacnejších taviacich pištolí je príliš jemné vyhotovenie mechanizmu, ktorý cez spúšť posúva lepidlo­vú tyčinku do taviacej komory. Ak nároky na množstvo lepidla prekračujú kapacitu ohre­vu, posuvný mechanizmus ovládaný spúšťou je v zábere bez toho, aby mal priestor na posun. Zle riešené plastové dielce pras­kajú, čím sa pištoľ stáva nefunkčnou a nepoužiteľnou. Oprava nie je v našich silách.

Vytekanie

Lepidlo zvyšuje zahriatím svoj objem, takže pri každom zahrievaní pištole sa časť z neho vytlačí cez trysku von. Je to prirodzené správanie všetkých modelov a skúsený domáci majster si zvykne na to, že práve tento jav je indikátorom pripravenosti na lepenie. Preto je šikovné pracovať na podložke, obzvlášť v prípade, ak sa od dielenského stola vzdialite pri montážnych prácach do interiéru. V pracovných pauzách už lepidlo nevyteká.

VŠESTRANNÝ POMOCNÍK

Keď ju zaradíte do svojej pracovnej rutiny, zistíte, že bez nej nemôžete fungovať. Začne sa okolo nej točiť kolorit, ktorý by ste rýchlejšie nedokázali zvládnuť. Raz treba spojiť rámiky z reliéfnych líšt skôr, ako ich namontujete na kazetový sokel steny, inokedy treba dočasne upnúť materiál na podložku pri obrábaní. Praktické je aj vložiť body tavného lepidla medzi lepidlovú disperziu pri spájaní dielcov, aby ste nemuseli použiť zvierky.

Tavné lepidlá dokážu spájať širokú škálu materiálov, na ktoré zvyčajne používame kontaktné alebo epoxidové lepidlá. Upevniť klenutú výplň do rámu, nasadiť na búdku plechovú striešku, pridať gumové nožičky na drevo alebo spojiť dva kovové dielce dohro­mady možno v priebehu sekúnd bez toho, aby ste museli doma držať široký sortiment lepidiel a naučili sa s nimi pracovať tak, aby bol spoj spoľahlivý. Rozpustené lepidlo mož­no použiť i ako tmel, tesnenie či výplňový materiál. To bežné lepidlá zvyčajne nedokážu.

Priemer

7 milimetrov je štandardom pri malých dekoratérskych pištoliach. Remeselnícke a hobby modely používajú tyčinky priemeru 11 milimetrov. Kalibrov je však omnoho viac – od 6 do 43 milimetrov.

Napájanie

Pevné sieťové pripojenie je štandardom napájania i vtedy, ak je možné pištoľ používať v bezdrôtovom režime. Nečakajte batériu, ale iba tepelnú zotrvačnosť.

Teplota

Pri 120 °C sa tavia štandardné tavné lepidlá, pri špeciálnych musí teplota vybehnúť na 190 až 210 °C. Preto majú niektoré pištole prepínač, ktorý mení ich pracovnú teplotu.

Výbava

Výmenné trysky či parkovací podstavec sú príjemným príslušenstvom, pravdou však je, že máloktorý domáci majster ich v skutočnosti aj využije.

Výkon

Čím výkonnejší ohrev, tým vyššiu výdatnosť možno očakávať pri dávkovaní lepidla. To je dôležité hlavne vtedy, ak stojíte pred rozsiahlym projektom, pri ktorom niet času nazvyš.

Ako sme testovali

Mohlo by sa zdať, že všetky sú úplne rovnaké. Vo chvíli, keď sa vám stretnú na dielenskom stole, pochopíte, že veci sa majú úplne inak. Keďže niektoré z modelov dlhodobo používame v našej redakčnej dielni, vedeli sme, na čo sa máme zamerať. Dobrú remeselnícku pištoľ spoznáte nielen podľa toho, že sa rýchlo nahreje, ale že je schopná dávkovať lepidlo skutočne výdatne. A ak príde na dekoratérstvo, na prvom mieste je cit a presné dávkovanie.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++   
líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++    
jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    
svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++    
svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

+    
neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

TESTOVANÉ MODELY

Brüder Mannesmann 49200

Ohrev: 70/15 W
Čas nahrievania: 7 minút
Kaliber: 11 mm
Hmotnosť: 130 g

Je to model, ktorý by sme s odvahou mohli nazvať základným štandardom. Táto ľahká pištoľka je pripravená príležitostne poslúžiť bez ohľadu na to, či vás zaujímajú dekoratérske práce alebo sa v dielni potrebujete vymotať z nepredvídanej situácie. Zapojíte ju do siete, necháte jej dostatok času na rozohriatie a potom sa môžete primeraným tempom pustiť do práce. Je ľahká, má pružný spúšťový mechanizmus, avšak podchvíľou sa vám zdá, že by ste predsa len očakávali rýchlejšie tempo ohrevu.

Je však dostatočne pevná na to, aby ustála vašu netrpezlivosť. To však nemôžeme povedať o napájacom kábli, ktorý sa nám po čase zalomil a obnažil holý vodič pripojený k sieti. Hoci tento model pri práci ničím neprekvapí, musíme priznať, že ani nesklame.

„Ak patríte medzi tých, čo majú vo všetkom dokonalý poriadok, prekvapí vás kufrík, v ktorom je pištoľ i spotrebný materiál.“

+ nízka hmotnosť
– horšie spracovanie

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteDo bytovky i malej dielničky, kde treba z času na čas čosi opraviť alebo prilepiť tavným lepidlom, keď už ostatné pokusy zlyhajú.

++-                                                                                   9,60 €
www.conrad.sk

Pattex Hobby Hot

Ohrev: 70/12 W
Čas nahrievania: 6 minút
Kaliber: 11 mm
Hmotnosť: 145 g

Ak vás k pištoli navedie priamo výrobca lepidiel, môžete si byť istí, že po prvej skúsenosti s lepením zostanete pri jeho spotrebnom materiáli. Práve v tomto prípade sme si mali možnosť vyskúšať, že lepenie ľahučkou pištoľkou s výborným továrenským spracovaním nie je iba intuitívnou činnosťou, ale aj lepený spoj prekvapí svojimi kvalitami. Držíme ju vo svojej dielni už tretí rok a aj napriek častému používaniu vyzerá stále dobre.

Hodí sa na drobnejšie projekty, pri ktorých veľmi nezáleží na rýchlosti tavenia. Opravy, dekorovanie, lepenie rámikov, vlepovanie skiel či drobné montážne práce sú fajn a oceníte pri nich výborne zvládnutú ergonómiu a skvelú manévrovateľnosť i vo chvíľach, keď by ste mali najradšej o jednu ruku navyše.

„Hoci je obyčajná a fádna, vyhotovenie vás presvedčí o tom, že ste o pol triedy vyššie ako pri základnej, všadeprítomnej ‚číne‘.“

+ výborné spracovanie
– slabšie tempo

Pre domácich majstrov, dekoratérov a všetkých tých, ktorí hľadajú ľahkú a dobre spracovanú taviacu pištoľ na drobnejšie lepenie bez ohľadu na rozsah projektov.

+++                                                                                  15,10 €
www.pattex.sk


Stanley FatMax GR100R

Ohrev: 80 W, dve teploty, elektronika
Čas nahrievania: 1 minúta
Kaliber: 11 mm
Hmotnosť: 385 g

Raketový štart, dva teplotné režimy ohrevu a elektronika, ktorá dohliadne i na to, aby sa pištoľ automaticky vypla, ak ju zabudnete zapnutú na dielenskom stole – taká je výbava, ktorá sa ukrýva v nezvyčajne veľkej pištoli. Prepínačom volíte medzi 120 a 200 °C, priamo v balení nájdete sortiment tavných lepidiel na nízko- i vysokoteplotné lepenie. Chvíľu potrvá, kým si zvyknete na robustnosť, ktorá vás brzdí v jemnom manévrovaní.

Možno i preto máme pocit, že výrobca vyladil ohrev tak, aby stihol dodávať dostatok lepidla i pri rozsiahlejších projektoch. Hoci je spúšťový mechanizmus pevný a všetko funguje k plnej spokojnosti, predsa len sa niekedy stáva, že tlačidlo spúšte za zasekne. Pre vysoké trenie mechanizmu sa nevracia späť.

„Ak lepíte podchladený materiál, padne vhod, že môžete lepidlo prehriať nad pracovnú teplotu, aby ste stihli priložiť dielce k sebe.“

+ výkon
– ergonómia

Pre domácich majstrov a remeselníkov, ktorí to s tavným lepením myslia vážne a majú vyhliadky pracovať s rôznymi druhmi tavných tyčiniek.

+++-                                                                                49,00 €
www.rr-naradie.sk

Lidl Parkside PHP 500 C2

Ohrev: 550/25 W
Čas nahrievania: 5 minút
Kaliber: 11 mm
Hmotnosť: 230 g

S káblikom alebo bez neho? V tomto prípade sa môžete rozhodnúť, koľko voľnosti pri projekte potrebujete. Postavíte pištoľ na dobre riešený podstavec so silikónovou miskou na zachytávanie lepidla a môžete sa pustiť do práce. Tento model má výbornú tepelnú kapacitu a dokáže nepretržite dodávať väčšie množstvo lepidla, ako je zvykom. I to je dôvod, prečo niektorú z doplnkových trysiek skutočne aj využijete.

Máme za sebou dekoratérske i montážne práce, oslovil nás robustný mechanizmus posunu tavných tyčiniek. Ide o model, ktorý prekračuje potreby víkendových domácich majstrov a dokáže ponúknuť oporu aj v rukách remeselníkov. Dobre riešená je aj ergonómia, vďaka ktorej možno dosiahnuť jemnosť a precíznosť pri nanášaní.
     
„Hoci dostanete všetko zabalené v kufríku, budete mať nutkanie zaparkovať ju v podstavci priamo na pracovnom stole“.    
    
+ výborná výdatnosť
+ fajn ergonómia

Pre domácich majstrov a malých remeselníkov, ktorí pri svojich projektoch nechcú narážať na kompromisy.

+++-                                                                                11,99 €
www.lidl.sk

Metabo KE3000

Ohrev: 200/16 W, elektronika
Čas nahrievania: 6 minút
Kaliber: 11 mm
Hmotnosť: 240 g

Kde treba stabilný prísun lepidla s jemným a precíznym dávkovaním, tam dokáže tento model poslúžiť s mimoriadnou zručnosťou. Stačí len zvoliť správny spotrebný materiál. Taviaca komora sa zohrieva na teplotu 200 °C, takže pri nízkoteplotných tyčinkách sa môže pri pomalom tempe práce stávať, že sa prehrejú a spenia. To však nie je prípad ostatných lepidiel, kde máte všetko pod kontrolou i vtedy, ak pracujete na drobných projektoch.

Páči sa nám prevodový mechanizmus spúšte, ktorý prenáša tlak bez pruženia, výborná je aj tepelná kapacita, vďaka ktorej môžete počítať so stabilným výkonom i vtedy, ak máte pred sebou veľkú styčnú plochu na lepenie. Ide o model, ktorý znesie dlhé pracovné cykly, ale i intenzívnu záťaž v spoločnej dielni.

„Vezmete ju do rúk a cítite, že zachádza za hranice všetkého, čo poznáte zo segmentu hobby modelov.“

+ výkon
+ výdatnosť

Pre domácich majstrov a remeselníkov, ktorí raz žiadajú jemné dávkovanie lepidla, inokedy zasa výdatné krytie lepených plôch. To všetko v jedinom modeli.

++++                                                                               51,90 €
www.metabo.sk

Text: Milan Gigel
Foto: archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Ludmilka Korenova says:

    Skoda, ze to, ze to pisal Gigel, nie je navrchu, aby som vedela, ze sa to neoplati citat…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.