Test akumulátorových rázových skrutkovačov

Test akumulátorových rázových skrutkovačov

Sú neoceniteľným pomocníkom pri prácach, pri ktorých sa treba vysporiadať so stovkami skrutiek. Montáž drevenej terasy, pokrývanie strechy plechom alebo skrutkovanie debnenia z OSB panelov na drevený rošt podlahy sa bez ich výkonu a vytrvalosti nezaobíde.

Čo by ste mali VEDIEŤ

Jeden moment na všetko

Ak chcete, aby sa skrutka zanorila do dreva práve tak, aby sedela s okolitou plochou, musíte si to ustriehnuť. Nie je tu otočný volič, ktorý by vám umožnil nastaviť silu krútiaceho momentu. Pracovné tempo sa však pri uťahovaní mení, takže nič neprešvihnete. Kým v prvotnej fáze uťahovania sa skrutka otáča vysokou rýchlosťou, ku koncu je už omnoho pomalšia. Je to praktické a veľmi rýchlo si privyknete.

Vibrácie a hluk

Rázové skrutkovače vydávajú typický zvuk rapkáča a pri svojej práci prenášajú časť vibrácií i do ruky, v ktorej pracovný nástroj držíte. Nie je to únavné ani nepríjemné. Musíte si však zvyknúť na to, že všetko funguje úplne inak, ako ste boli pri vŕtačkách a skrutkovačoch zvyknutí. Klikanie na spúšť a pulzné spínanie sú štandardom, ktorý k práci patrí. Kým oči sledujú hlavičku skrutky, ukazovák robí svoju prácu.

Bez preťaženia

Na rozdiel od akumulátorového skrutkovača nemožno rázový skrutkovač pri práci preťažiť. Sila motora nepôsobí priamo na skrutku či vrták, s ktorým pracujete, ale iba na pružinu, do ktorej sa ukladá energia, aby sa prostredníctvom vretena uvoľnila. Znamená to, že ak je skrutka zatiahnutá priveľmi alebo na vŕtanie treba vyvinúť neprimerane vysokú energiu, motor beží svojím tempom, avšak pracovný nástroj sa nepohne.


Výdrž

Rázové skrutkovače majú v porovnaní s tými obyčajnými omnoho dlhšiu výdrž pri rovnakej kapacite akumulátora. Pocítite to nielen pri počte skrutiek, ktoré utiahnete na jedno nabitie, ale aj pri omnoho nižšom zahrievaní pri dlhotrvajúcej sérii úkonov. Vďaka tomu sa nemusíte priveľmi zaoberať nabíjaním a tŕpnuť, že opäť budete musieť zliezť zo strechy iba preto, že vám došla energia v pracovnom nástroji.

Riadenie motora

Špičkové modely sú vybavené elektronikou, ktorá dokáže regulovať otáčky motora a jeho krútiaci moment v niekoľkých pevne daných stupňoch. Vďaka tomu si viete zvoliť voľnejšie tempo pre drobnejšie skrutky a vysoké otáčky pre silové výkony bez toho, aby ste museli s citom prstu ustriehnuť otáčky motora na spúšti náradia. S vibráciami a spätnými rázmi by to bolo takmer nemožné.

Sila pri vŕtaní

Rázové skrutkovače predvedú svoj výkon i vtedy, ak sa potrebujete pustiť do hĺbenia otvorov s veľkým priemerom. Ak máte vo svojej výbave vrtáky so šesťhrannou stopkou, potom ich oceníte napríklad pri tesárskych prácach. Kde treba vykresať veľký dlab, predvŕtate si niekoľko otvorov, ktorými odstránite väčšinu materiálu, a zvyšok začistíte dlátom. Osvedčili sa nám Forstnerove vrtáky i hadovité so zavŕtavacou špičkou.

TAKTIKOU JE HROMADENIE SILY

Kým akumulátorovému skrutkovaču pri silovej práci rýchlo dochádza dych, rázový skrutkovač to zvláda s omnoho menšou námahou. Rozdiel však nie je v motore samotnom ani v batériách. Trik sa ukrýva v spôsobe, akým sa sila motora prenáša na vreteno. Namiesto toho, aby pôsobila nepretržite a opierala sa celou svojou silou k záťaži, delí sa na jednotlivé rázy – pulzy.

Motor svojím otáčaním nabíja silou pružinu až do chvíle, kým sa v mechanizme neuvoľní. V jedinom zlomku sekundy uvoľní všetku nahromadenú silu, aby sa okamžite začala nabíjať ďalšou. Znamená to, že skrutka sa uťahuje v pulzoch, s prísunom čerstvej sily bez toho, aby svojím rastúcim odporom namáhala motor a akumulátor. Náradie tak s omnoho lepšou energetikou zvláda spraviť viac práce.

Výsledkom však je, že skrutkovanie nie je plynulé, ale podobá sa na prácu jemnej príklepovej vŕtačky. V tomto prípade sa však sila príklepu neuvoľňuje v  osi vretena, ale v smere jeho otáčania. Pulzy vytvárajú vibrácie, ktoré prechádzajú do ruky.

Ako sme testovali

Pri rekonštrukcii, na stavenisku a v stolárskej dielni sa nájde vždy dostatok príležitostí na to, aby skrutky naplnili svoje poslanie. V posledných mesiacoch sme sa snažili pri našej práci zhodnotiť jednotlivé modely a odhaliť ich prednosti. Všímali sme si nielen ich silu a vytrvalosť pri práci, ale aj to, ako citlivo reagujú na ovládanie spúšte či koľko jemnosti dokážu vniesť do uťahovania skrutiek tak, aby sa zanorili do jednej roviny s okolitým povrchom.

Svetlo

Je praktické, ak je osvetlenie pracovnej plochy riešené tak, aby ste na miesto práce skutočne videli. Dobrou taktikou je umiestniť LED-ku čo najďalej od osi vretena alebo pri svietení použiť viacero LED-iek súčasne.

Upínanie

Vnútorný šesťhran s 1/4“ mierou je štandardom rázových skrutkovačov. Ak chcete pracovať s vrtákmi a stopkovými nástrojmi, musia mať šesťhrannú stopku.

Elektronika

Nie je nezvyčajné, ak elektronika dohliada na beh motora a prevádzku akumulátorov. Čím vyššia trieda náradia, tým viac šikovnej elektroniky sa v ňom nachádza.

Sila

Krútiaci moment určuje, akú silu dokáže rázový skrutkovač pri práci vyvinúť. Všetky pulzy sú rovnako silné, prstom na spúšti meníte iba ich frekvenciu.

Napájanie

Li-Ion akumulátory sú štandardom a s 18-voltovou triedou sa stretnete naprieč ponukou všetkých výrobcov. Novým trendom sú však 10,8-voltové modely v kompaktnom vyhotovení.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.
    
+++++
líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++    
jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    
svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++    
svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

+    
neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

TESTOVANÉ MODELY


Lidl Parkside PDSSA 18 A1

Pohon: 18 V, Li-Ion 1,5 Ah
Krútiaci moment: 180 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: 2 800/3 600 min-1
Hmotnosť: 1 552 g

Je príjemné dostať do rúk nástroj, ktorý dokáže podať viac výkonu, ako domáci majster potrebuje. Pri montážnych prácach sme sa presvedčili o tom, že ide o pracanta, ktorý má skutočne čo ponúknuť. Páči sa nám výkon, ktorý s nadhľadom stačí aj na 160 mm turboskrutky, ocenili sme vytrvalosť pri montáži dreveného záklopu terasovými skrutkami a máme za sebou aj silové vŕtanie dlabov, pri ktorom možno počítať s priemermi do 32 milimetrov.

„Skrutkovač používa akumulátory, ktoré možno zdieľať s uhlovou brúskou a chvostovou pílou rovnakého výrobcu.“

Ide o stroj s robustnejším motorom, ktorý pridáva náradiu na váhe, dostanete však k nemu kvalitný ľahký Li-Ion akumulátor, ktorý na nabitie potrebuje len 60 minút. Telo je dobre vyvážené, s citlivým prstom na spúšti dosiahnete jemnosť aj pri práci s menšími skrutkami. V hobby segmente len tak ľahko čosi podobné nenájdete.

+ výkon
vyššia hmotnosť

Pre domácich majstrov a svojpomocných stavebníkov, ktorí majú pred sebou kus práce, ktorý si žiada uťahovanie tisícok skrutiek a vrutov rôznych veľkostí.

+++-                                                                                     59,99 € (s 1 akumulátorom)
www.lidl.sk

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteMetabo PowerMaxx SSD

Pohon: 10,8 V, Li-Ion 1,5 Ah
Krútiaci moment: 105 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: 2 300/3 000 min-1
Hmotnosť: 1 050 g

Tento model je príjemným prekvapením. Nielen pre jeho praktické kompaktné vyhotovenie s výbornou manévrovateľnosťou, ale aj pre dobre zvládnutú ergonómiu, ktorá pri práci neunavuje. Páči sa nám výkon, ktorý sa v tomto útlom tele ukrýva. I skúseného remeselníka prekvapí, že s týmto strojom zvládne robiť dve tretiny úloh, na ktoré používa omnoho väčší model.

„Útly stroj dáva práci ľahkosť, obzvlášť v prípade, ak pracujete nad výškou ramien, kde pocítite každý gram navyše.“

Užili sme si práce v stolárskej dielni, prešli sme drobnými tesárskymi montážami a dokončovacími prácami v interiéri. Skrutkovač s nadhľadom uťahuje 80 mm skrutky s frézovacou hlavou a driekom, s výbornou gradáciou otáčok na spúšti máte dokonalú kontrolu nad uťahovaním. K modelu je dostupná široká škála kapacít akumulátorov, ktoré vás prenesú cez výdržové limity základnej sady.

+ kompaktné vyhotovenie
+ jemná regulácia

Pre stolárov, remeselníkov a montážnikov, ktorí hľadajú ľahký a dobre ovládateľný stroj na projekty, pri ktorých je na prvom mieste obratnosť, presnosť a precíznosť.

++++                                                                                   299,90 € (s 2 akumulátormi)
www.metabo.sk

Makita DTD146RFJ

Pohon: 4-pólový motor, 18 V, Li-Ion 3 Ah
Krútiaci moment: 160 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: 2 300 / 3 200 min-1
Hmotnosť: 1 568 g

Neutíchajúca výdrž a kratučké telo tohto modelu naplnia požiadavky tých, ktorí majú pred sebou rozsiahle montážne práce. Takmer rok pracujeme s týmto strojom v našej redakčnej dielni a musíme povedať, že netradičné vyváženie má čosi do seba. Hoci akumulátor otáča zápästím nahor, dáva mu istú citlivosť pri riadení otáčok motora. V stolárskej praxi môžete očakávať dokonalé zanorenie skrutky, ktoré lícuje s okolitým povrchom, pri montáži turboskrutiek priamo do betónu ide všetko hladko a bez zadrhávania.

„Pri silovom skrutkovaní a rýchlom tempe práce sa motor silne zahrieva, chladne však rýchlo, takže nevznikajú vážne prestoje.“

Rázový skrutkovač má svoje výkonové limity, narazíte však na ne iba v extrémnych situáciách. Ak veľká skrutka prechádza dvomi veľkými hrčami, všade naokolo sa vznáša oblak jemného kovového prachu z drážky, kým skrutka nepoddajne stojí.

+ výborná citlivosť
+ výdrž

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú vytrvalý rázový skrutkovač na rozsiahle montážnické práce s drobným a stredne veľkým spojovacím materiálom.

++++                                                                                   291 € (s 2 akumulátormi)
www.makita.sk

    

Dewalt DCF895M2

Pohon: bezuhlíkový motor, 18V,
Li-Ion 4,0 Ah
Krútiaci moment: do 170 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: 3 stupne do 2 850 / 3 300 min-1
Hmotnosť: 1 592 g

Výborne vyladená energetika a absolútna kontrola nad výkonom. Bez ohľadu na to, aký rozsah práce vás čaká, všetko máte pod kontrolou. Posuvným voličom si zvolíte jeden z trojice výkonových profilov motora a o zvyšok sa postará elektronika. Tá upravuje otáčky a silové rázy, vďaka čomu možno s jediným náradím robiť hrubé i najjemnejšie práce zároveň.

„Hoci ide o novinku, nie je to žiadny krok do neznáma. Dewalt tu zužitkoval svoje úspechy z radu akumulátorových skrutkovačov známych svojimi vysokými otáčkami.“

Páči sa nám robustné a trvácne vyhotovenie, ktoré nezaťažuje stroj prílišnou hmotnosťou, ale aj výborná ergonómia. Ak patríte medzi tých, ktorí za celú zmenu náradie z rúk nepustia, je to voľba, po ktorej by ste sa mali rozhliadnuť. Pri ohromnej výdrži takmer vôbec neriešite nabíjanie, zainvestovať do kvalitných kovaných bitov sa vyplatí. V tomto modeli sme ich pri počiatočnom zoznamovaní rozbili najviac.

+ výborná energetika
+ dokonalá kontrola nad výkonom

Pre náročných remeselníkov, ktorí hľadajú stroj schopný naplniť všetky očakávania. Výborná energetika sa prejaví hlavne pri silovom skrutkovaní a vŕtaní.

+++++                                                                                  350 € (s dvomi akumulátormi)
www.dewalt.sk

    

Metabo SSD 18 LTX 200

Pohon: 18 V, Li-HD 4 Ah
Krútiaci moment: do 150 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: do 2 500/3 300 min-1
Hmotnosť: 1 922 g

Hoci nie je o nič ťažší ako ostatné modely v jeho kategórii, očakávať môžete mimoriadnu vytrvalosť, ktorá kráča bok po boku s výkonom. Aj napriek tomu, že pracujete svižným tempom vo vysokom zábere, nič sa neprehrieva a máte pocit, že záťaž je primeraná. Otáčky stabilne držia v predpísanom tempe a elektronika dohliada na to, aby všetko išlo podľa plánu.

„Hoci má kapotáž z plastu, pod puzdrom sa ukrýva robustná kovová prevodovka vyladená na rýchly odvod vzniknutého tepla.“

Páči sa nám tlmenie vibrácií váhou akumulátora, rýchle prepínanie výkonových stupňov a ich praktické rozloženie v škále. Či sme mali pred sebou jemnú stolársku montáž, alebo silové skrutkovanie, otáčky a frekvencia rázov vždy ladili s charakterom práce. K tomuto modelu patrí nová generácia akumulátorov, ktoré dokážu zásobiť v špičkovej záťaži stroje potrebnou dávkou energie bez prehrievania.

+ super výkon
+ práca bez prehrievania

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú stroj schopný ustáť rýchle tempo práce po boku vysokého záberu bez akéhokoľvek prehrievania. Ľahučký stroj ukrýva ohromný potenciál.

+++++                                                                            599,90 € (s 2 akumulátormi)
www.metabo.sk

Text: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Foto: archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Dobre, ale … Mám niekoľko aku skrutkovačov, jeden je dobrý a druhý lepší (v zásade fšetky to čo potrebujem vykonajú) ale problém je u fšetkých 1 : po čase ich môžem zhodiť – odídu aku časti, ale ostat. časť je OK. Náhradné akku buď nezoženiem, alebo je v cene vŕtačky. Čo tak vymyslieť niečo nejakú náhradu/riešenie tohoto problému ? Ani nie dodávka 2 ks, ale po čase/životnosti náhradu.

  1. Nazdar daju sa kupit aj samotne clanky ktore si sam vymenis.

   1. OK, daj link a cenu pre 18 resp. 12 V. Nový stroj som kúpil za 23 ečiek.

   2. Ty budes nejaky sikovnik fsak?

   3. Podotkol by som aj to že Parkside je Hoby náradie a za tie ceny si myslím nič iné ani nekúpite. Ak chcem pracovať intenzívne každý deň 5 dní v týždni obzeral by som sa po kvalitnejších značkách.

   4. Pri tejto cene ani nič nerieš.

   5. Skus s takym 23-eurovym pracovat cca 8-10 hod na montazi sadrokartonu, alebo zmontuj s nim niekolko kuchyn, pripadne vyvrtaj niekolko desiatok dier. Po par dnoch intenzivnej ale naozaj intenzivnej prace ho mozes zahodit. Renomovane znacky v cene 200-300 € ti budu sluzit niekolko rokov. Mam Dewalt uz roky a som s nim naozaj spokojny.

   6. Pokiaľ nie je profi a neprivrtava stovky srobov denne stačí aj za 30eur. Ja som kupil Black&Decker za 26 a vydrzala sroobobovat 90stvorcov masivnej podlahy. Baterka mi po roku a pol odisla na totalku, nova je 2x drahsia ako skrutkovač. Je ale pravda,ze ked ku mne pride profik a ma parkside ci inu shit znacku,zapochybujem o jeho profesionalite a nakoniec aj je jned vidiet ze ake naradie,taka práca

  2. Akumulátor na stroje ako Makita, Dewalt, Bosch , Metabo alebo Fein kúpiš aj teraz aj na stroje ktoré sa vyrábali pre cca 15 -20 rokmi , ale na neznačove ako sú výrobky od Lidlu , Tesco …. ti po roku nepomože jedine kúpiť nový komplet

 2. len akosi zabudli otestovat Milwaukee s 2 x 5Ah akumulatorom.

 3. Je normalne porovnavat tovar za 60 s tovarmiktore stoja 300 az 600 EURO ?

 4. Autor článku toto náradie nikdy v živote nemal v ruke

 5. Dobrý deň,
  časopis je určený „domácim majstrom“ a nie profesionálom a tak si myslím, že tu nemali byť testované profesionálne stroje ale stroje vhodné a cenovo dostupné amatérom, napr. z TV Media a pod.

  1. Preboha,Ty si odkiaľ prišiel?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.