Čo ukázal test elektrických nožníc na živé ploty?

image 36736 25 v1

Na prvý pohľad sú všetky rovnaké – s dlhou ozubenou lištou, dvomi rukoväťami a motorom. Ak sa však pustíte do strihania, zistíte, že každý z modelov je určený na iný druh práce. Jeden sa pýši výkonom, druhý je ľahký ako pierko, ďalší za sebou zanecháva dokonale čistý rez. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponuke.

Čo by ste mali VEDIEŤ

1 Akumulátory

Ak žiadate mobilitu bez obmedzení, akumulátorový model je voľbou bez kompromisov. Táto kategória plotostrihov svojím výkonom iba nepatrne zaostáva za elektrickými modelmi a veľmi dobré výsledky s ňou dosiahnete aj v hobby segmente. Výdrž sa pohybuje v rozsahu od 20 do 40 minút sústavného strihania, takže na jedno nabitie zastrihnete aj stredne veľký živý plot. To je praktické nielen na chate, ale aj doma.

2 Strihanie

Prednosťou elektrických nožníc je, že na rozdiel od tých obyčajných nemusíte trénovať svoju zručnosť, aby za vami zostávali rovné strihané línie. Keďže rez prebieha čiastkovo bez veľkého vychyľovania letorastov, nič sa neuhýba a pred lištou nič neuteká. Ak konáriky rastú v smere strihu (napríklad na vrchnej časti živého plota), plotostrihom treba prechádzať raz v smere ich rastu a raz proti nemu – tak zachytí aj drobné detaily.

3 Hlučnosť

Elektrické plotostrihy možno považovať za tiché stroje, vďaka čomu nebudú obťažovať susedov ani vtedy, ak sa rozhodnete pustiť do práce počas sviatku alebo pred zotmením. Obzvlášť v prípade, ak sa budete pravidelne venovať mazaniu strihacej lišty, ktorej zuby sa budú hravo kĺzať po pracovnej ploche. Veľké rozdiely v hlučnosti medzi jednotlivými modelmi nenájdete, niektoré sú vybavené prepínačom tempa.

4 Ergonómia

V ponuke výrobcov sú aj modely, ktoré boli špeciálne upravené na neštandardný spôsob strihania. Prvou kategóriou sú teleskopické plotostrihy s naklápacou hlavou – vďaka nim zastrihnete vrch vysokého živého plota aj bez rebríka. Dosiahnu vysoko, netreba sledovať líniu ich práce. Druhou kategóriou sú mininožnice, ktoré oceníte hlavne pri tvarovaní drobnejších solitérov. Nimi vyčaríte z dreviny rôzne geometrické tvary.

5 Napájanie

Na rozdiel od kosačiek, elektrické nožnice sú vybavené slabšími motormi, ktorých príkon iba zriedkakedy presahuje hranicu 600 W. Ak vyžadujete pri strihaní obratnosť a máte zlé skúsenosti s ťahaním ťažkej záhradnej predlžovačky, môžete použiť aj odľahčené modely s menším prierezom vodičov. Takéto predlžovačky zväčša možno použiť so spotrebičmi do 10 A.

6 Životnosť

Pri elektrických nožniciach sa životnosť počíta na desaťročia a značkové servisy majú skúsenosť, že strihacie lišty sa po celé toto obdobie zaobídu bez brúsenia. Vzhľadom na sezónne použitie a malé zaťaženie v domácnostiach sa vám investícia do drahších profesionálnych modelov nevráti. Pri akumulátorových modeloch sa vyplatí voliť tie, ktorých batériu možno používať s iným dielenským náradím.

NEZABUDNITE NA ÚDRŽBU

Čistenie strihacej lišty je povinnosťou, ktorá neznesie odklad. Kým sú šťavy drevín čerstvé, dokáže ich vymyť aj obyčajná voda. Len živica z ihličnanov popustí až po tom, čo sa dostane do kontaktu s rozpúšťadlom. Výrobcovia ponúkajú na tento účel špecializované spreje, skúsenosti však naznačujú, že univerzálne mazivo WD-40 urobí podobnú službu. Ak záhradný domček alebo pivnica vlhnú, po sezóne treba reznú sústavu postriekať silikónovým olejom.

Niekedy sa aj pri opatrnom strihaní stane, že vrastené pletivo alebo napínací drôt vbehnú medzi zuby a otupia ich ostrie. Možno ho obnoviť plochým brúsnym kameňom – najskôr však musíte rozobrať strihaciu lištu a uvoľniť z nej dvojicu ozubených plechov. Takáto údržba prinavráti výkon aj starému plotostrihu, servisy vás pri podobnej požiadavke zväčša odkážu na kúpu novej strihacej lišty. Nie sú vybavené brúsnym zariadením, ktoré by si profesionálne poradilo s takouto požiadavkou.

Naklápanie

Otočná rukoväť odďaľuje únavu pri strihaní väčších plôch. Vďaka nej možno posunúť ťažisko tak, aby ruky neboli unavené jeho prekonávaním.

Záber

Dlhá lišta je praktická nielen pri strihaní veľkej plochy plota, ale pomôže aj pri rezaní tesne nad úrovňou zeme. Ak dočiahne k členkom, pri práci sa nebudete musieť zohýbať.

Hmotnosť

Čím je stroj ľahší, tým obratnejší je pri manipulácii. Obzvlášť v prípade, ak treba tvarovať jemnejšie dreviny alebo vytiahnuť strihaciu lištu nad výšku pliec.

Bezpečnosť

Dvojitý spínač bráni náhodnému spusteniu motora pri prekladaní, úchope či manipulácii. Majú ho elektrické i akumulátorové modely.

Geometria

Tvar a rozmiestnenie zubov rozhodujú o všetkom. Nepravidelný rozstup dokáže sústrediť silu motora do čiastkového záberu, vhodný tvar zasa zabráni tomu, aby sa konárik vyšmykol spomedzi zubov.

Ako sme testovali

Udržiavané živé ploty vidieka z hrabu, krušpánu a skalníka, neskrotná chatárska polodivočina smrekov a miešaných listnatých drevín – v takýchto porastoch sme sa pokúšali zistiť, akú pomoc máme pri strihaní očakávať od modelov, ktoré sa stretli u nás v redakcii. Pri každom z nich sme si všímali nielen výkon a ochotu pojímať strihané letorasty, ale aj kvalitu rezu a celkový komfort pri práci.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.
    
+++++
líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++    
jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    
svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++    
svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

+    
neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou. 

TESTOVANÉ MODELY

Lidl Florabest FAH 18 C4

Pohon: 18 V Li-Ion, 2 Ah, výdrž 45 minút, 1 300 rpm
Strih: 42 cm lišta s 15 mm zubami
Hmotnosť: 2,7 kg

Vytiahnete z mininabíjačky akumulátor, zasuniete ho do nožníc a môžete sa spoľahnúť na to, že máte pred sebou 45 minút vytrvalého strihania – stabilné tempo nenarušia ani letorasty jemnejších ihličnanov. Pri tomto modeli sa nám pozdávalo vyvážanie stroja a mäkké pogumovanie rukovätí, vďaka čomu je manévrovanie pohodlné a ani vibrácie príliš necítiť. Ide o obratný ľahký stroj, s ktorým zvládnete aj strihanie nad úrovňou pliec.

Konáriky z rezu neodskakujú, rany sú mierne rozstrapkané, takže pri citlivejších drevinách sa vyplatí vyhýbať teplotným extrémom. Lišta vyžaduje po každom strihaní vyčistenie a ošetrenie jemnou vrstvičkou oleja, inak vás bude pri ďalšom použití čakať na zuboch jemný výkvet korózie. Dĺžka lišty ladí s výkonom motora.

„Predajca má v ponuke náradia, ktoré využívajú rovnaký typ akumulátora. Vďaka tomu budete mať z neho osoh aj mimo sezóny.“

+ všestrannosť
+ výdrž

Pre tých, čo hľadajú model na údržbu malých aj stredne veľkých živých plotov – vhodný všade, kde by bol napájací kábel starosťou.

+++-                                                                                            59,99 €
www.lidl.sk

   

Mountfield IKRA AHS 6018 Li

Pohon: 18 V Li-Ion, 1,5 Ah,
výdrž 40 minút, 1 200 rpm
Strih: 40 cm lišta s 18 mm zubami
Hmotnosť: 2,9 kg

Vďaka precíznemu spracovaniu lišty sa tento model hravo prestrihá aj cez výhony smreka, ktoré stihli zdrevnatieť skôr, ako ste sa ich odhodlali skrátiť. O to viac zaujme, ako jemne pracuje s bylinným materiálom. Ak treba na kvetnej lúčke zostrihnúť hlavičky so semenami, (aby padli na zem skôr, ako lúku pokosíte), tento model to hravo zvláda – bez trhania výhonov, upchávania lišty či obťažujúceho kábla.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste„Nabíjačka je zabudovaná v batérii, takže v balení je iba jednoduchý adaptér. Vyplatí sa označiť si ho, aby ste aj po roku vedeli, či je to ten správny.“

Páčil sa nám stabilný, vyrovnaný výkon, hoci výdrž akumulátora z ideálnych 40 minút pri vyššej záťaži klesá viac ako o tretinu. Výklopná rukoväť má dve polohy (pre pravákov i ľavákov), veľký je aj krycí ochranný štít. Ak hľadáte model, ktorý dokáže pri použití akumulátora zaistiť výkon i pri hrubších výhonoch, tento bude jedným z vašich favoritov.

+ presné zuby
+ ergonómia

Pre záhradkárov, ktorí hľadajú akumulátorové nožnice s dokonalou lištou, čo spracuje aj húževnatejšie dreviny.

+++-                                                                                           159 €
www.mountfield.sk

Extol HT1

Pohon: 230 V, 600 W, 1 400 rpm
Strih: 62 cm lišta s 18 mm zubami
Hmotnosť: 2,9 kg

Ak sa obzeráte po elektrických nožniciach na živé ploty, tento model je výborným odrazovým mostíkom. V solídnom vyhotovení ponúka všetko, čo potrebujete na jemnejší i hrubší strih. Hoci lištu pred koróziou chráni iba farebný nástrek, ktorý sa zošúcha, pri pravidelnom mazaní môžete čakať hladký chod bez nemilých prekvapení. Páči sa nám vyhotovenie zachytávacích zubov, keďže okrúhlymi výstupkami bránia vyskakovaniu hrubších konárov.

„Chod motora je brzdený dobehom strihacej lišty. Vďaka tomu je zvuk motora pre nováčika prirodzený a dáva mu istotu.“

Vďaka tomu je rez pomerne hladký a pekný. Rovnako praktická je aj 45-stupňová medzipoloha pri nakláňaní rukoväti, ktorá pri dlhšie trvajúcom strihaní oddiali únavu. S týmto modelom sme uspeli aj na jemných udržiavaných plotoch, aj na ušľachtilých ihličnanoch. Ide o univerzálny model určený na všedný deň.

+ zachytávacie zuby
+ medzipoloha pri nakláňaní

Pre záhradkárov, čo si založili nový živý plot a hľadajú náradie, ktorým by ho od mladosti dostali pod kontrolu.

+++-                                                                                           67 €
www.extol.sk

Villager VHT710P

Pohon: 230 V, 710 W, 1 650 rpm
Strih: 70 cm lišta s 28 mm zubami
Hmotnosť: 2,8 kg

Vďaka vysokému krútiacemu momentu motora majú tieto nožnice dostatok síl na to, aby si poradili so strihaním hustého porastu v plnej dĺžke lišty. Práve preto je tento model silnou podporou všade tam, kde treba strihať veľkú plochu vysokého živého plota. Skúšali sme ho v zelených letorastoch i vyzretom dreve, popri tenkých prírastkoch sme sa sústredili aj na tie hrubšie.

„Ak ste sa doposiaľ so značkou Villager nestretli, mali by ste vedieť, že ponúka množstvo náradí pre domácich majstrov i záhradkárov.“

Vďaka dlhým prečnievajúcim zubom konáre z lišty neuskakujú a hrubšie výhony sú strihané vo fázach. Výsledný rez je pri vyzretejšom dreve rozstrapkaný, pri mladých výhonoch sú rany zastrihnuté hladko. Polohovateľná rukoväť pomáha pri dlhšie trvajúcej práci oddialiť únavu, obzvlášť tam, kde treba spracovať vysokú zelenú plochu. Plotostrih je pevný, dobre vyvážený.

+ plocha strihu
+ stabilný výkon

Pre tých, čo vo svojej záhrade potrebujú počas sezóny krotiť prírastky vysokého a dlhého živého plota.

++++                                                                                           98 €
www.ibo.sk

Metabo HS8855 Quick

Pohon: 230 V, 660 W, 3 000 rpm
Strih: 40/65 cm lišta s 34 mm zubami
Hmotnosť: 4,4 kg

Ohromný výkon, dômyselná ergonómia a vymeniteľné strihacie lišty robia z toho modelu skutočne profesionálny nástroj do tvrdých podmienok, kde sa žiada viac ako len húževnatosť vyhotovenia. Týmto strojom sme krotili polodivoké porasty, pri ktorých sme neraz museli dosiahnuť aj do výšky. Pre tieto situácie sú nožnice vybavené tretím, doplnkovým spínačom, ktorý umožňuje uchopenie aj na samom konci rukoväti.

„Odkrútite západku, vytiahnete lištu a vymeníte ju za druhú – kratšiu. Vďaka tejto výbave vyladíte nožnice vždy na príslušnú prácu, ktorá je pred vami.“

Široko rozostúpené zuby sú doplnené tvarovanými zachytávačmi konárov, ostrie je vybrúsené pod strmým uhlom, aby ľahšie prenikalo do hrubej dreviny. Aj motor je s výkonným chladením a spojkou uspôsobený do náročnejších podmienok, kde sa žiada veľa strihania bez pracovných prestávok..

+ vymeniteľná lišta
+ výkon

Pre náročných remeselníkov, ktorí hľadajú spoľahlivý stroj na údržbu drevnatých porastov – bez ohľadu na ich rozsah.

+++++                                                                                        279 €
www.metabo.sk

Mountfield FHS1545

Pohon: 230 V, 500 W, 1 200 rpm
Strih: 45 cm lišta s 18 mm zubami
Hmotnosť: 1,9 kg

Mušia váha týchto nožníc dáva rukám voľnosť a prináša pocity výrazne odlišné od tých, ktoré patria k strihaniu živého plota. Pri strihaní s najvyššou jemnosťou cítite každý prestrihnutý konárik, takže sa môžete s odvahou pustiť aj do najprecíznejšieho tvarovania solitérov. Hoci tomuto plotostrihu nechýba výkon, geometria lišty a delenie zubov na polia ho predsa len predurčujú na strihanie sviežich letorastov, čo v sezóne nestihli nabrať hrúbku a húževnatosť.

„Hoci nožnice vyzerajú na pohľad extrémne štíhlo, chuť do strihu a výkon im rozhodne nechýbajú. Chýba im však špička, čo by ich chránila pred zeminou.“

Ide o mimoriadne ľahký model s veľmi dobrou manévrovateľnosťou, ktorý za sebou zanecháva hladké strižné rany, takže je šetrný k drevinám. S odvahou možno povedať, že ak váš pozemok nie je obkolesený mohutným živým porastom, tieto nožnice naplnia vaše očakávania v každej sezóne.

+ štíhlosť
+ obratnosť

Pre milovníkov záhrad, ktorí hľadajú všestranný plotostrih, čo ich pri práci nesklame.

++++                                                                                        105 €
www.mountfield.sk

Text: Marcela Gigelová
Foto: archív výrobcov
Úvodné foto: Mountfield
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Keď už takéto nožnice tak jedine také čo sa dá na nich naklápať rukoväť a nekupovať zbytočne predražené aj tak nevydržia viac. Ja som si kúpil STIGA a stáli okolo 50€ úplná spokojnosť s výkonom aj prevedením, tu v teste nie sú neviem prečo.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.