domáce zlepšováky
Galéria (11) Zdroj: archív Jaga Group

Jednoduché domáce zlepšováky, ktoré vám výrazne uľahčia život

Opäť vám prinášame niekoľko jednoduchých a praktických nápadov, ktoré vám doma uľahčia prácu.

Predĺžte štetcom životnosť

Štetiny na štetcoch sa zvyknú po vyčistení a vyschnutí skrútiť a neforemne roztiahnuť. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste ich vhodne skladovať. Najlepší spôsob, ako ich bezpečne uložiť, je dať ich do obalov, v ktorých ste ich kúpili. Ak už obal nemáte, tvar štetín udržíte aj tým, že ich zabalíte do papiera a spevníte gumičkou.

balenie štetcov do papiera
Zdroj: archív Jaga Group

Kartón chráni podlahy najlepšie

Pri maľovaní izieb sa na podlahy zväčša ukladajú staré textílie, vlnité papierové lepenky alebo fólie. Tie sú zvyčajne príliš veľké, šmykľavé, zvyknú sa nazberať a môžete o ne zakopnúť. Najideálnejším riešením sú kartóny, ktoré vám ostali napríklad po nákupe nábytku. Keď ich položíte na podlahu, zostanú pevne ležať pri stene a môžete si ich po podlahe pohodlne posúvať nohou, kam potrebujete.

kartón na ochranu podlahy pri maľovaní
Zdroj: archív Jaga Group

DIY zapaľovací štartér

Na rýchle vytvorenie ohňa v kozube alebo grile je dobré mať poruke podpaľovač. Ak ho však nemáte, môžete si vyrobiť vlastný. Stačí si odkladať nahromadený prach z textílií zachytený na filtri v sušičke, vložiť ho jednotlivo do obalu od vajíčok, zaliať rozpustenou sviečkou a nechať stuhnúť.

domáca výroba zapaľovacieho štartéra
Zdroj: archív Jaga Group

Príprava stien urýchli maľovanie

Dôsledná príprava stien pred maľovaním si často vyžaduje viac času ako samotné maľovanie, ale vyplatí sa. Čím viac času strávite prípravou stien na novú farbu, tým rýchlejšie ich vymaľujete. Umývanie, opravovanie, brúsenie a vysávanie stien, stropov, oblepenie maskovacou páskou sú činnosti, ktoré by ste mali urobiť skôr, ako vytiahnete valček alebo štetec.

príprava stien pred maľovaním
Zdroj: archív Jaga Group

Lacná drenáž do kvetináča

Usadzovanie vody na dne kvetináčov môže viesť k hnilobe koreňov. Ak chcete zabojovať proti tomuto problému, namiesto drenáže v podobe kamienkov alebo keramzitu môžete na dno kvetináčov použiť nastrihané staré špongie. Špongie zadržiavajú vlhkosť a vytvárajú potrebný vzduchový priestor pre korienky rastliniek. Špongia zároveň slúži aj ako rezerva vody a udržuje pôdu dlhšie vlhkú.

drenáž do kvetináča zo starej špongie
Zdroj: archív Jaga Group

Usadené škvrny od kávy v termoske

Neviete sa zbaviť usadených škvŕn od kávy v termoske? Možno tomu neuveríte, ale najlepšie vám ich vyčistia šumivé tabletky na zubné protézy. Stačí do termosky vložiť jednu tabletku, zaliať ju dvoma šálkami horúcej vody a nechať niekoľko hodín pôsobiť. Potom pomocou kefy vyčistite usadené škvrny a termosku vypláchnite čistou vodou. Hotovo!

Usadené škvrny od kávy v termoske vyčistíte pomocou tabliet na protézy
Zdroj: archív Jaga Group

Stop zaschnutiu farby na štetci

Pri maľovaní niektorí majstri používajú jednorazové silikónové rukavice. Majú nielen čisté ruky, ale taktiež pomocou nich jednoducho zabránia štetcom vysychať na vzduchu počas malej prestávky. Stačí v rukavici chytiť štetec za štetiny a rukavicu pri zvliekaní z ruky pretiahnuť cez mokré štetiny. Nakoniec už len treba okolo rukovätí obtočiť niekoľkokrát gumičku a štetec je v bezpečí.

domáce zlepšováky
Zdroj: archív Jaga Group
domáce zlepšováky
Zdroj: archív Jaga Group
domáce zlepšováky
Zdroj: archív Jaga Group

Galéria

domáce zlepšováky
domáce zlepšováky
domáce zlepšováky
domáce zlepšováky
domáce zlepšováky
domáce zlepšováky
domáce zlepšováky
domáce zlepšováky

Foto: redakcia, Pinterest/Family Handyman, Jana Komadelová
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje