7 užitočných zlepšovákov do vašej dielne

domáce zlepšováky
Zdroj: archív JAGA

Šikovné nápady, ktoré môžu zefektívniť vašu prácu v dielni.

Radí Majo Drobnica, domáci majster

Čo so zaschnutým tmelom

Zistenie, že tmel v nádobke vyschol a stvrdol, je nepríjemné prekvapenie. Najmä ak ho potrebujete na posledné úpravy projektu. Malé riešenie ale predsa len existuje. Vyberte tmel z nádobky pomocou skrutkovača a v inej nádobe ho rozmiešajte s repkovým olejom, až kým nebude opäť použiteľný. Vlastnosti tmelu síce nebudú také dobré, ako má nový tmel, na rýchle zatmelenie drobných nedostatkov však stále postačí.

zaschnutý tmel
Zdroj: Miro Pochyba

Roztieranie lepidla na drevo

Výbornou pomôckou pri lepení väčších plôch drevených dosiek je stará kreditná karta rozstrihnutá zúbkovanými nožnicami, ktorou lepidlo oveľa ľahšie a rovnomernejšie nanesiete tam, kam potrebujete.

Roztieranie lepidla na drevo
Zdroj: Miro Pochyba

Využitie rolky od kuchynských utierok

V dielni sa nájde určite veľa plastových tašiek, ktoré vám zväčša ostanú z nákupov v hobby obchode. Využiť ich môžete na rôzne účely, napríklad aj pri natieraní farbou či olejom a následnom uschovaní štetcov a valčekov. Mať v dielni zopár plastových tašiek sa teda určite oplatí a tu je skvelý tip na ich uschovanie. Stačí si zaobstarať prázdnu rolku z kuchynských utierok, natlačiť do nej čo najviac tašiek a takto ich uložiť napríklad do zásuvky alebo skrinky.

Využitie rolky od kuchynských utierok
Zdroj: Jana Komadelová

Rezač handier

Staré tričká alebo uteráky, ktoré chcete ešte využiť ako handru na utieranie, si narežete veľmi ľahko pomocou tohto jednoduchého rezača. Upnite ostrý orezávač do zveráka a začnite rezať materiál na požadované veľkosti a tvary.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteRezač handier
Zdroj: archív JAGA

Čistenie od tmelu

Keď pracujete s tmelom, medzičasom vám zaschne na prstoch. Skôr ako si umyjete ruky, hrubú vrstvu tmelu si najskôr odstráňte pomocou brúsneho papiera. Uvidíte, ako ľahko pôjde tmel z prstov dole.

domáce zlepšováky
Zdroj: Miro Pochyba

Podpaľovač

Ak sa chystáte doma grilovať a nemáte poruke štartér alebo podpaľovač (materiál na ľahké rozhorenie), môžete si jednoducho vyrobiť vlastný. Do papierovej rolky z toaletného papiera napchajte zvyšky prachu a textilných vlákien, ktoré sa usadia na filtri sušičky. Tá sa rýchlo chytí a horí dosť dlho, aby sa rozhoreli aj uhlíky.

podpaľovač z papierovej rolky
Zdroj: Jana Komadelová

Označte si brúsnu hubku

Keď si kúpite brúsnu hubku, nevyhadzujte balenie z nej skôr, ako si na ňu poznačíte permanentnou fixkou číslo zrnitosti. Takto budete vedieť, ktorú brúsnu hubku použiť pri ďalších projektoch.

označenie brúsnej hubky
Zdroj: archív JAGA

Text: redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.