Nikdy to nerobte sami!

27.03.2013
Nikdy to nerobte sami!
K odstráneniu azbestu pristupujeme hlavne kvôli zdravotným rizikám, ktoré azbest spôsobuje. Príznaky ochorenia, ktoré vznikajú následkom pravidelného vdychovania azbestových vlákien sa prejavujú až  20 – 30 rokov po prvom vystavení sa účinkom azbestu, preto sa tohto materiálu treba zbaviť čo najrýchlejšie. Veľa ľudí si materiály obsahujúce azbest (strechy, potrubia, obklady, bojlery ...) kvôli finančnej náročnosti odstraňuje vlastnými silami.
Svojvoľné odstránenie azbestu je rizikové z viacerých príčin. Okrem pokuty vo výške 664,- € vám hrozí následná likvidácia nebezpečného odpadu v súlade s legislatívou a na vlastné náklady a trestné stíhanie za verejné ohrozenie. Nezabudnite, že pri neodbornej manipulácii sa do ovzdušia dostane oveľa viac azbestových vlákien, ako v prípade, ak materiál necháte na pokoji. Po odstránení azbestu je potrebné následné vyčistenie budovy. Pri zamorení prostredia neodbornou manipuláciou sa náklady na vyčistenie podstatne nákladnejšie.

Všeobecne platí, že z materiálu, ktorý je v dobrom stave a nie je poškodený, sa neuvoľňujú nebezpečné vlákna. Netreba preto prepadať panike. Materiál pravidelne kontrolujte, nedotýkajte sa ho. Skontrolujte, či ne je mechanicky poškodený – pri manipulácii, následkom dlhého vystavovania poveternostným podmienkam – voda, vzduch.  Ľudia, ktorí sú vystavení vdychovaniu vysokej úrovne azbestových vlákien sú vo zvýšenej miere ohrození vznikom rakoviny pľúc alebo ďalším, život ohrozujúcim pľúcnym ochoreniam. Toto riziko sa zvyšuje počtom vdýchnutých vlákien, a samozrejme, je znásobené fajčením. Bezpečnú manipuláciu v súlade s legislatívou vie zabezpečiť len špecializovaná firma.

Profesionálne odstraňovanie azbestu

Azbest môžu odstraňovať len odborníci vyškolení na manipuláciu. Len profesionálna firma vie zabezpečiť spoľahlivé a bezpečné odstránenie azbestu, ku ktorému patrí: uzatvorenie pracovného priestoru, monitoring ovzdušia, odsávanie azbestového prachu, vlhčenie materiálu zamedzujúce šíreniu vlákien, odborné umiestnenie a likvidácia odpadu až po zabezpečenie dokonalého vyčistenia priestoru špeciálnymi vysávačmi s HEPA filtrami.
Ideálnym spôsob, ako predchádzať rizikám, je zamedziť prístup k oblasti, kde sa vyskytuje azbest a zbaviť sa ho.  Likvidáciu azbestu neodporúčame vykonávať vlastnými silami z pochopiteľných, vyššie spomínaných príčin. Odporúčame vám preto využiť služby špecializovanej firmy, ktorá okrem bezpečnej demontáže zabezpečí všetky potrebné úkony, ktoré súvisia s touto problematikou, či už je to vypracovanie potrebnej dokumentácie, komunikácia s príslušnými úradmi alebo odvoz odpadu na skládku nebezpečného odpadu.

Viac informácií nájdete na www.dilmunsystem.sk

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Marek | 23.01.2019, 15:35
Mam doma neakych 20kusou azbedtu vlnoka aka bytam bola cena spracovania informativne
| 23.01.2019, 20:43
vykopajte na zahrade jamu, pohadzte tam krytinu a zalejte betónom, a mate pekny a dlhotrvajuci chodník. nič sa nestane A naprikla naši majú 40rokov krytinu eternit, natreli ju pred časom a je ako nová, lahká a pevná... nič sa neuvoľňuje, nemá sa odkial
| 19.03.2017, 17:26
a ja som si domotoval pási a arbag do žiguli .... a som frajer najvačší
Brazdovicova | 29.10.2016, 12:36
Moja susedka ma budovu s azbestovou strechou, ktora smerovana je sikmo na nas pozemok, nema tam zavedenu odkvapovu ruru a ked prsi, ci snezi vsetko ide na nas poze!ok kde sadime zeleninu. Navyse manzel je CHOPKU lll.stupen. ako prinutit susedku aby tu strechu ktora je tam viac ako 50 rokov a je uz doslova ocerneta , zlikvidovala? Pri dazdi mi rastliny, ktore su blizko zasadene a steka tam voda zo strechy, doslova zozltnu. Neviem ani ci poda pri tejto stavbe nie je kontaminovana. Susedka je znacne konfliktna. Dnes nieco na tej streche robili, davali si smerom k ich pozemku na strechu uzky pas plechu aby im do dvora zrejme nekvapkalo zo strechy, vrtali a buchali, ziadna odborna praca, ziadna ochrana. Tak ako je to potom s ochranou a ako sa mame branit ?
| 23.01.2019, 20:51
pani asi nerozumiete čo píšete, nie azbestovu ale eternit, to je cementova krytina ktorá obsahuje síce vlákna azbestu kvôli pevnosti, ale v skutočnosti sa môžu uvolniť len pri rezaní, inak určite nie. riziko je rovnaké, ako ked vdychujete prach z cementovej škridle ked ju režete alebo prach z uhlia... akýkolvek prach, ktorý sa usadzuje v pľúcach je rakovinotvorny teda susedu nechajte na pokoji a určite nekapu vaše rastliny z vody, čo ide z jej strechy.. skôr z tých kyslých daždov, čo pršia
Filo | 13.12.2017, 02:34
Pozeráš veľa scifi asi, či miestne drby. Načo tam sadíš? A čo chceš donútiť niekoho meniť strechu? Zaplatíš mu novú? Sa preber. A čo všetko je karciogénne?
tomas | 21.02.2016, 15:58
Moj starý otec montoval tieto srechy dlhé roky. Bol aj tuhý fajčiar a dožil sa 84 rokov. A nepamätám si ho v žiadnom skafandri ani s rúškom na tvári. Len s vlastne-balenou cigaretkou v ústach. Zda sa mi to prehnané ale zákon je zákon :-/ tiež by som chcel vedieť čo vdychuje taká posádka auta ktorá ide za plne naloženým kamiónom dole Donovalmi ktorého brzdové azbestové platničky su už v plameňoch od prehriatia. Ten štiplavý slzotvorný zápach iste pozná každý vodič. Miestnejšie by sa mi zdalo odklepnuťie toho skafandra a respirátora ako sučasť povinnej výbavi auta.
Kirnel | 02.05.2016, 21:58
asi ich montoval za čerstva.Prave azbest sa začne uvolnovať po rokoch ako starne material,vplyvom ovzdusia sa odlupuju mikrocastice a tie ked skoncia v plucach človek ma zadeláno na rakovinu,lebo tie čiastočky tam už ostanu.....toto by som naozaj dal robit profesionalnej firme.....ale keby so mmal kupit starsi dom,z azbestovou strechou tak to nikdy neurobim.....A čo píšeš o tych azbestových platničkách,tak azbest sa už do paltničiek nedava dobrych par rokov. hadam aj 15....prave koli škodlivym účinkom na zdravie.
Kristián | 05.08.2016, 10:08
Aj keby montoval azbest za čerstva, neverím, že by to nemuseli píliť na mieru na strechu a práve píliť to je najvačšia hrozba, takže predsa len za ten čas to bol pekný vek na prácu s takýmto materiálom.
roman | 12.03.2018, 23:29
práve to mu pomohlo...., že bol tuhý fajčiar. Decht z cigarety mu obalil pľúca hlienom a ten zabránil usadzovaniu azbestu. Ráno azbest vykašlal a mal ich čisté.... :)
Julius | 07.08.2014, 20:28
Ktorý paragraf v ktorom zákone hovorí, že azbest moze likvidovat iba odborník vyškolený na manipuláciu? Nič také som veru nenašiel. Prípadne, možete prosím bližšie definovať kto je to odborník vyškolený na manipuláciu? Dakujem
| 24.10.2014, 08:07
zákon č. 355/2007 § 41
Jožin | 23.10.2017, 23:24
To sa ale jasne vzťahuje na zamestnancov či zamestnávateľov a nie niekoho, kto to robí sám sebe svojpomocne...
Spejbl | 17.04.2013, 13:27
bu bu bu rozprávky firiem čo sa o váš azbest radi postarajú. Som si kúpil rúška ochranné, respirátor tiež nazývané aby sa nepovedalo a zhodil som si starú strechu sám. S likvidáciou vám rád možno pomôže miestny zle platený pracovník- vrátnik na lokálnej skládke. Náklad max. 5O evri. še pošer.
| 24.10.2014, 08:09
obyčajné rúška nestačia, ale v poho
sulino | 11.08.2014, 12:50
Yes
Tony | 27.03.2019, 13:02
Tak co mi poradite vyhodit 1000e za liklidaciu alebo to risknut sam a dufat ze ma nik nebonzne
Prečítajte si
Reklama