vsetko co potrebujete pre radost z pilenia

Všetko čo potrebujete pre radosť z pílenia

Delenie a upravovanie rôznych materiálov, či už dreva, plastov, kovu, alebo kameňa je doménou praktického, ale najmä výkonného elektrického náradia, ktoré môžeme nazvať jedným slovom – píla. Samozrejme, takto označené náradie má skutočne široké možnosti použitia. Ak sa chceme dozvedieť niečo o jeho konkrétnom použití v praxi, musíme si ho rozdeliť do niekoľkých skupín.

Píly rozoznávame priamočiare alebo tiež kmitacie, ďalej chvostové, tandemové (niekedy aj „Alligator“). Do tejto kategórie patria aj reťazové píly, ktoré sú spravidla motorové, ale aj široko zastúpené v podobe elektrických verzií.

Priamočiare píly

Myšlienka výroby náradia tohto typu vznikla v štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia v dielňach firmy Bosch, ktorá ako prvá prišla s ním aj na trh. Jeho konštruktéri sa inšpirovali princípom práce šijacieho stroja a na jednom z nich, trocha upravenom, prebiehali aj prvé pokusy na overenie použiteľnosti spôsobu práce takéhoto náradia. Dnes, po 60 rokoch, takmer každá druhá píla, s ktorou pracujú profesionáli, má značku Bosch. Popularita tohto náradia znamená široké rozšírenie aj do sortimentu iných firiem so zameraním na elektrické ručné náradie, či už pre profesionálov, alebo domácich majstrov.

V zásade sa priamočiare píly dajú rozdeliť na píly valcovitého tvaru (náradie sa pri práci uchopí za samotné teleso – kryt motora) a na píly s oblúkovou rukoväťou. Použitie malých pílových listov, ktorých sortiment je extrémne široký, umožňuje precízne rezanie rôznorodých materiálov. Výborne si poradia s tvarovanými rezmi a výhodou je aj patentované upínanie so stopkou v tvare T, ktorú na svojich modeloch už používa väčšina výrobcov. V príslušenstve je takisto široký výber pomôcok na presné rezanie (vodiace lišty), paralelné rezanie (paralelné a bočné dorazy), kruhové rezanie (kružidlá), alebo rezacích stojanov, na ktorých sa náradie upína zospodu a obrábaným materiálom sa manévruje na pracovnej ploche, a z ktorého vyčnieva len pílový list. Tento spôsob práce je výhodný práve pri krivkových alebo zarovnávacích pozdĺžnych rezoch.

Pílové listy

V ponuke je naozaj široký sortiment a okrem kovu, dreva a plastov sa nájdu u popredných výrobcov aj „plátky“ na kameň, obkladačky, sklolaminát, kartón, molitan alebo gumu. Pílové listy na tvarové rezanie vďačia svojej schopnosti pohodlne manévrovať v materiáloch takmer o polovicu užšiemu telu, ako má klasický list. V ponuke značky Bosch môžeme nájsť u viac ako päťdesiatich typoch pílových listov aj špeciálne druhy, na ktorých nie sú zuby, ale celá rezná časť je posiata drobnými diamantmi. Sú ideálne práve na rezanie abrazívnych materiálov (obkladačky a podobne). Existuje aj list s opačne orientovanými zubami. Ten sa používa na rezanie v pozíciách, kde nie je možné manévrovať s obrobkom a rez musí byť precízny, bez vytrhaných vlákien zo strany rezania (napríklad pri dodatočných úpravách nábytku).

Takmer všetky výkonnejšie a komfortne vybavené modely priamočiarych píl sú pripravené na externé odsávanie prachu pomocou špeciálnych priemyselných vysávačov. Keď si uvedomíme, že týmito pílami sa dá rezať aj azbest a iné materiály obsahujúce karcinogénne látky, je takáto možnosť veľmi vítaným doplnením ich úžitkových vlastností. Výhodné je tiež zníženie prašnosti odsávaním pri rezaní dreva.

Čo sa týka komfortu pri práci a ovládaní náradia, sú u špičkových modelov štandardom systémy na rýchlu výmenu pílového listu, posuvné vodiace dosky umožňujúce rezať „až po stenu“, naklápacie vodiace dosky na uhlové rezanie, systémy na presnejšie vedenie pílového listu, ochranné kryty na priestor rezu, ako aj možnosť viacstupňového predkmitu pílového listu.

Favoriti si dokonca vedia ofukovať miesto rezu (veľká výhoda pri predznačených krivkových rezoch) alebo si naň pri znížených svetelných podmienkach posvietiť.

Druhy

Sortiment priamočiarych píl je na slovenskom trhu veľmi široký, preto nás budú zaujímať len niektoré modely už etablovaných firiem. Začneme u „stvoriteľa“ tohto náradia – značky Bosch. Ten má v sortimente širokú ponuku, či už profesionálnych typov, alebo aj alternatív v kategórii hobby náradia. Za hviezdy môžeme považovať modely GST 135 BCE a GST 135 CE. Prvý – s oblúkovou rukoväťou – je vhodný najmä na priame rezy v pozíciách, druhý – valcový s hríbikovým držadlom v prednej časti – je ideálny na vedenie tvarových rezov. Oba modely sú špičkou v produkcii priamočiarych píl Bosch a svojimi výkonmi a výbavou znamenajú referenčné modely v tejto kategórii náradia vôbec.

Priamočiara píla so systémom Bosch Precision Control GST 135 CE dosahuje vynikajúcu presnosť na jediné stlačenie gombíka. Toto náradie je totiž vybavené systémom „Precision Control“, kde sa po stlačení tlačidla automaticky nastavia vodiace čeľuste tesne nad povrchom materiálu, a to na rôzne hrúbky pílových listov. Výsledkom sú presné rezy a presnejšie vedenie pílového listu. Výsledkom sú čisté kolmé rezy bez „podrezávania“ pri hrubých materiáloch.

Z ďalších predností môžeme spomenúť pokojný chod pri pílení, čo má dosah na lepšie výsledky práce a zníženie únavy pracovníka. Životnosť pri extrémnom namáhaní je takmer päťkrát dlhšia v porovnaní s bežným náradím a vďaka elektronike s tachoreguláciou je výkon o 25 % vyšší ako má legendárna priamočiara píla GST 85. Zmena základnej dosky je riešená bez použitia nástroja v rozmedzí +- 45°, ako aj 15 mm dopredu alebo dozadu. Pohodlný servis náradia zabezpečí jednoduchá výmena sieťovej šnúry a uhlíkov, robustná základná doska z hliníka s oceľovou vložkou. Píla je taktiež ideálna na pílenie kovov. Pri tomto modeli je odfukovanie pilín na voľný výhľad vypínateľné, kvôli účinnému odsávaniu. Vybavený je tiež štvorstupňovým orbitálnym výkyvom pílového listu na hladké až agresívne rezy. V dodávke nájdeme kufor na prenášanie, 3 pílové listy, 1 chránič proti vytrhávaniu materiálu a klznú pätku.

Technické parametre:
Hĺbka rezu do dreva: 135 mm
Hĺbka rezu do hliníka: 20 mm
Hĺbka rezu do nelegovanej ocele: 10 mm
Menovitý príkon: 720 W
Počet zdvihov vo voľnobehu: 500 – 2.800 min-1
Hmotnosť: 2,60 kg
Dĺžka sieťovej šnúry: 4 m
Výška zdvihu: 26,0 mm

Spoločnosť Makita vyrába špičkový model na profesionálne použitie pod označením 4340CT alebo 4340FCT. Je to priamočiara píla so systémom upínania pílového listu bez použitia nástroja, s regulačnou a konštantnou elektronikou a štvorstupňovým predkmitom pílového listu. Malé vibrácie vďaka vyvažovaciemu zariadeniu na kladke sú zárukou práce bez pocitu únavy. Vo výbave je aj transparentná plastová ochrana proti poraneniu prstov s dobrým výhľadom na miesto rezu. Možnosť externého odsávania zaručí priaznivejšie pracovné podmienky. Na základnú dosku z hliníkovej zliatiny (obojstranne naklápateľnú o 45°) sa dá nasadiť aj plastový poťah na ochranu pri pílení exkluzívnejších materiálov. Model 4340FCT má navyše zabudované osvetlenie pracovnej plochy.

Technické parametre:
Hĺbka rezu do dreva: 135 mm
Hĺbka rezu do nelegovanej ocele: 10 mm
Menovitý príkon: 720 W
Počet zdvihov vo voľnobehu: 800 – 2.800 min-1
Hmotnosť: 2,40 kg
Výška zdvihu: 26,0 mm

Z kategórie náradia pre domácich majstrov môžeme spomenúť model KS480PE firmy Black & Decker, ktorý dokáže prerezať drevené materiály až do hrúbky 55 mm. Útla pílka s pogumovanou rukoväťou a uhladeným dizajnom si so 480 W motorom poradí aj s kovovými materiálmi do hrúbky 3 mm.

Chvostové píly
Svojim princípom úzko súvisia s priamočiarymi pílami. Priamočiare píly majú motor spravidla situovaný kolmo na unášač pílového listu, pri „chvostovkách“ je štandardná konštrukcia, pri ktorej os motora je rovnobežná s osou unášača. Pretože sú robustnejšie a výkonnejšie, ich použitie sa predpokladá najmä v priemysle a stavebníctve. Výborne sa však osvedčujú aj pri práci v záhradách a na chalupách, ako nenahraditeľní pomocníci pri úprave stromov alebo pri malých stavbách z dreva. Rovnako ako u priamočiarych píl, aj tu je sortiment pílových listov veľmi široký, takže pre toto náradie nie je problémom rezať drevo, kov, ľahké kovy, plasty, sklolaminát, sadrokartón alebo stavebné sendvičové materiály, kde treba naraz rozrezať nielen drevo, ale aj klince, prípadne vrchnú plechovú vrstvu.

Chvostové píly ani v komforte nezaostávajú za priamočiarymi pílami. Predkmit pílového listu, elektronická regulácia počtu zdvihov, výmena pílového listu bez použitia nástrojov, pogumované rukoväte, príkladná ergonómia s dôrazom na minimalizáciu vibrácií sú aj v tejto kategórii náradia samozrejmosťou.

 
Chvostovú pílu môžeme použiť aj na rezanie kovových materiálov. Na výmenu pílového listu nepotrebujeme žiadne nástroje.

Tandemové píly
Predstavujú pomerne nový druh náradia. Prvé typy sa objavili len pred pár rokmi. Ich najsilnejšou stránkou je stabilná, dlhá, pomerne široká lišta a v nej dva protichodné pílové listy. Táto kombinácia dáva rezom presnosť a robí náradie vhodným pri použití na stavbách. Tandemové píly sú úplne ideálne na exaktné upravovanie drevených trámov alebo presne dopasovávanie plynobetónových tvárnic, plastových potrubí či sadrokartónu. Z pílových listov sa spravidla vyrábajú len dva typy – univerzálny na drevené materiály, a špeciálny s natavenými tvrdokovovými platničkami na koncoch zubovna rezanie ostatných spomenutých materiálov.

Tandemová píla je pomerne špeciálne náradie, a preto ho nájdeme v produkcii len niektorých značiek. U značky Bosch je to napr. GFZ 16-35 AC – robustná, ale precízne vyvážená píla s príkladnou ergonómiou, s motorom 1400 W, ktorá zvláda až 350 mm dlhé rezy vďaka stabilnej a pevnej lište. Variabilná prídavná rukoväť umožní pohodlnú prácu aj ľavákom či píliť takmer pri stene. Výmena pílových listov bez použitia nástroja, elektronická regulácia a poistka proti nežiaducemu spusteniu, spolu s otvorom na externé odsávanie pilín alebo prachu, robia z GFZ 16-35 AC špičkový model.

Na podobnom princípe pracuje aj model od firmy Black & Decker KS860EK Scorpion, ktorý má dokonca až tri pílové listy. Taktiež je vybavený regulačnou elektronikou, má pogumovanú rukoväť a bezpečnostný odisťovací spínač, zabraňujúci náhodnému spusteniu píly.

DeWalt ponúka viacej typov. Model DW394 Alligator má až 425 mm dlhé pílové listy so zdvihom 38 mm, príkon 1350 W a hmotnosť 4,3 kg. Je určený na profesionálne práce. Prevodová skriňa z horčíkovej zliatiny znamená nízku hmotnosť, ložiská majú ochranu proti vnikaniu prachu, ktorá zaručuje dlhodobú prevádzku. Pohodlná a rýchla výmena rezného nástroja skracuje prestávky.

Motorové píly

Používanie motorových reťazových píl má na Slovensku dávnu tradíciu. Sú veľmi obľúbeným pomocníkom vzhľadom na rozsiahle lesné porasty, množstvo lesných správ a stavebných firiem, ktoré používajú drevo ako hlavný stavebný materiál.

Kombinácia motorového pohonu (spravidla benzínové dvoj- alebo štvortaktné motory) a špeciálnej tvarovanej a brúsenej nekonečnej reťaze, ktorá obieha vysokou rýchlosťou po vodiacej lište, je zárukou extrémnych rezných výkonov. Problematika tohto produktu je ale veľmi široká.

Konštrukcia motorovej reťazovej píly kladie dôraz na perfektné zužitkovanie výkonu motora, pohodlné ovládanie, bezpečnosť práce a stabilne dobré pracovné podmienky, či už v horúčavách, alebo v extrémnych mrazoch. Súčasťou telesa píly musia byť aj dve nádrže (na olej na mazanie reťaze a na palivo), preto aj ergonómia, dizajn a rozloženie hmotnosti hrá pri tomto nástroji veľkú úlohu.

Špičkovému náradiu tohto typu nesmie chýbať:
Antivibračný systém – v presne prepočítaných nárazových zónach je zredukované chvenie motora a obiehajúcej reťaze. Pílenie je tým bezpečnejšie a menej namáhavé.
Jednoduché ovládanie – najdôležitejšie funkcie stroja, ako je štart, prevádzka a zastavenie, sa pohodlne ovládajú len jednou rukou.
Rýchlobrzda reťaze – aktivuje sa predným ochranným krytom. Pri dostatočne silnom spätnom náraze sa brzda automaticky uvedie do činnosti, poprípade prídavný systém brzdenia zastaví reťaz v okamžiku pustenia zadnej rukoväte.
Mikroprocesorové zapaľovanie – dlhá doba horenia iskry, optimálne spaľovanie, dekompresný ventil alebo ručné čerpadlo paliva zaisťuje pohodlné štartovanie takmer bez trhania a v každom počasí.
Katalyzátor – pre motorové píly sa stal celosvetovým meradlom kvality náradia. Redukuje nespálené zložky vo výfukových  spalinách, takže sa do životného prostredia dostáva až o 80 % menej škodlivých uhľovodíkov.
Zariadenie na napínanie reťaze – býva umiestnené na boku a predstavuje pohodlný spôsob napínania reťaze s dostatočným odstupom ruky od ostrých zubov.
Vyhrievanie karburátora a rukoväte – profesionálne píly sú vybavené elektricky vyhrievaným karburátorom, čím sa zabraňuje jeho zľadovateniu. Nevyhnutnou výbavou profesionála je aj elektricky vyhrievaná rukoväť.

Popredné firmy zastúpené na slovenskom trhu, ktoré vyrábajú tento druh náradia, sú DOLMAR, MAKITA, STIHL, PARTNER, HUSQUARNA, HOMELITE, OLEOMAC. Pre získanie podrobnejších informácií uvádzame prehľad ich webových adries: www.makitaslovakia.sk, www.makitaslovakia.sk/dolmar, www.stihl.sk, http://www.sk.husqvarna.com/.                           

Text: Miloš Moravčík
Foto: archív firiem Makita, Bosch, Black  Decker, Metabo

  1. Vojtek says:

    Black & Decker KS860EK Scorpion o tomto medely som sa skoro nič nemohol viacej dočítat a o ponuke-kúpení ani zmienka.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje