Elektrické podlahové a stropné vykurovanie - jedinečný zdroj komfortného sálavého tepla

25.10.2018
25.10.2018 (4) (0)
 Elektrické podlahové a stropné vykurovanie - jedinečný zdroj komfortného sálavého tepla

Nová štúdia, ktorú realizovala v roku 2018 spoločnosť Fenix v spolupráci s UCEEB (Univerzitný centrum energeticky efektívnych budov) pri ČVUT Praha, potvrdila veľmi vysoké hodnoty podielu tepelného toku sálaním - a to ako v prípade elektrického podlahového vykurovania (cca 77%), tak aj v prípade elektrického stropného vykurovania (dokonca 84%).

Výhody elektrického podlahového a stropného vykurovania sú všeobecne známe - kúrenie nie je vidieť, pritom je to veľmi komfortný zdroj tepla. Jeho inštalácia je jednoduchá a lacná, navyše sa oba typy vykurovania dajú výborne regulovať. Správna regulácia je totiž základnou podmienkou hospodárnosti prevádzky. Najnovšie merania UCEEEB k tomu potvrdili, že aj pri nízkych povrchových teplotách majú obidva systémy veľmi vysoký podiel sálavej zložky. Čo z tohto zistenia vyplýva? Že elektrické podlahové a stropné vykurovanie je vynikajúcim zdrojom sálavého tepla. A na príjem sálavého tepla je každý živý organizmus geneticky nastavený (jeho zdrojom je napríklad slnko alebo oheň). Tu získavajú tieto systémy aj podstatnú výhodu nad ďalším konkurentom v podobe teplovzdušných vykurovacích systémov, u ktorých je naopak nulová sálavá zložka a organizmom teda nie sú vnímané tak pozitívne a plnohodnotne.

Podlahové a stropné vykurovanie

Podlahové a stropné vykurovanie

Pre pocit tepelnej pohody je tiež dôležité, ako je rozložená teplota vzduchu medzi podlahou a stropom. Optimálne je rovnomerné rozloženie teploty od podlahy k stropu a aj tu je podlahové a stropné vykurovanie absolútnou „jednotkou“ - najrovnomernejšie rozloženie teplôt je práve v priestoroch vykurovaných veľkoplošnými sálavými systémami.

Viac informácií o meraniach aj o spôsobe riešenia elektrického podlahového a stropného vykurovania nájdete na www.fenix.sk

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama