Elektrické podlahové a stropné vykurovanie – jedinečný zdroj komfortného sálavého tepla

Elektrické podlahové a stropné vykurovanie - jedinečný zdroj komfortného sálavého tepla

Nová štúdia, ktorú realizovala v roku 2018 spoločnosť Fenix v spolupráci s UCEEB (Univerzitný centrum energeticky efektívnych budov) pri ČVUT Praha, potvrdila veľmi vysoké hodnoty podielu tepelného toku sálaním - a to ako v prípade elektrického podlahového vykurovania (cca 77%), tak aj v prípade elektrického stropného vykurovania (dokonca 84%).

Výhody elektrického podlahového a stropného vykurovania sú všeobecne známe – kúrenie nie je vidieť, pritom je to veľmi komfortný zdroj tepla. Jeho inštalácia je jednoduchá a lacná, navyše sa oba typy vykurovania dajú výborne regulovať. Správna regulácia je totiž základnou podmienkou hospodárnosti prevádzky. Najnovšie merania UCEEEB k tomu potvrdili, že aj pri nízkych povrchových teplotách majú obidva systémy veľmi vysoký podiel sálavej zložky. Čo z tohto zistenia vyplýva? Že elektrické podlahové a stropné vykurovanie je vynikajúcim zdrojom sálavého tepla. A na príjem sálavého tepla je každý živý organizmus geneticky nastavený (jeho zdrojom je napríklad slnko alebo oheň). Tu získavajú tieto systémy aj podstatnú výhodu nad ďalším konkurentom v podobe teplovzdušných vykurovacích systémov, u ktorých je naopak nulová sálavá zložka a organizmom teda nie sú vnímané tak pozitívne a plnohodnotne.

Pre pocit tepelnej pohody je tiež dôležité, ako je rozložená teplota vzduchu medzi podlahou a stropom. Optimálne je rovnomerné rozloženie teploty od podlahy k stropu a aj tu je podlahové a stropné vykurovanie absolútnou „jednotkou“ – najrovnomernejšie rozloženie teplôt je práve v priestoroch vykurovaných veľkoplošnými sálavými systémami.

Viac informácií o meraniach aj o spôsobe riešenia elektrického podlahového a stropného vykurovania nájdete na www.fenix.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.