image 31110 25 v1
Galéria (7)

Dá sa kúriť krbom v rodinnom dome aj v paneláku?

Keď prídu chladnejšie dni, tepelnú pohodu si ceníme nadovšetko. Bez ohľadu na to, akým spôsobom sa nám podarí teplo do príbytkov dostať. Nie vždy to však musí byť systém centrálneho vykurovania. Čoraz častejšie sa do domácnostíÍ dostávajú biokrby.

Galéria

Biokrby - 00_CAR_Z_MET_bioKamino_CANOVA_biokrb
Biokrby - 01_FIVA-INTERNATIONAL_Aladin_biokrb
Biokrby - 03_FIVA-INTERNATIONAL_GlassNew_biokrb
Biokrby - 04_FIVA-INTERNATIONAL_Arkadia_biokrb
Biokrby - 06_BioStylDesign_Biokrb
Biokrby - 09_MediaTradeSK_polienka_biokrb

Je možné biokrbom vykúriť drevený záhradný domček? Je takýto spôsob kúrenia otvoreným plameňom nebezpečný? Nepočul som o požiaroch, biokrbov je však v domácnostiach zatiaľ asi málo. Ivan, Gemerská Poloma

Ak ste záhradný domček zateplili, biokrbom ho hravo vykúrite aj v zimných mesiacoch. Otvorený plameň nie je rizikom, veľmi však záleží na výbere biokrbu a jeho montáži. Ak sa vám páčia závesné modely, musíte počítať s tým, že ich treba od drevenej steny oddeliť krbovou izolačnou doskou a prevetrávacou medzerou. Omnoho zložitejšie je to pri zabudovaní, keď sa treba vysporiadať s hromadením tepla v dutine. Pre takéto situácie je lepšie nechať si vyrobiť biokrb na mieru. Praktickou alternatívou sú voľne stojace biokrby, ktoré majú podobu piecky. Položíte ich na zem, odstúpite od steny a máte vykurovanie bez komína. Niektoré z rámových biokrbov možno tiež položiť priamo na zem. Oheň je bezpečný, má omnoho nižšiu teplotu ako ten, ktorý pochádza z dreva.

Niektoré spoločnosti, ktoré biokrby predávajú, ponúkajú aj stavbu biokrbu „na kľúč“. 

Je rozdiel v palivách pre biokrby? Na návšteve u známych mi prekážal zápach liehu, ktorý naplnil miestnosť. Vzduch oťažel a ja som sa necítila príjemne. Napriek tomu sa mi biokrby páčia, chcela by som však používať palivo, ktoré mi nebude prekážať. Sú všetky rovnaké alebo mám šancu? Anna, Ábelová

Výrobcovia sú povinní pridávať do liehu látky, ktoré robia jeho chuť a vôňu nepríjemnými. Iba tak sa lieh vyhne spotrebnej dani a môže byť cenovo dostupným palivom. Keďže existuje viacero prísad pre jeho denaturáciu, niektoré z liehov zapáchajú menej ako ostatné. Príkladom je Biokamin, ktorý sa vôňou príliš nelíši od vodky, alebo Bionlov, ktorý tiež nemá veľmi silný zápach. V ponuke predajcov sú však aj liehy s primiešanými vonnými olejmi a silicami, medzi ktorými si svojho favorita nájdete. Platí tu podobné pravidlo ako pri parfémoch. Najprv ho cítite intenzívne, potom omnoho menej a nakoniec máte pocit, že úplne zmizol. Zápach bioliehu preto nie je neprekonateľnou bariérou.

Sadu štyroch kusov dekoračných polienok kúpite za 27 eur. Drahšie keramické polienka sú na nerozoznanie od pravých.

Videla som na výstave o bývaní biokrb a odvtedy ho neviem dostať z hlavy. Páčil by sa mi na kúrenie v našom novom domčeku, rodina ma však od kúpy odhovára, pretože ho viac prirovnáva k ozdobnej sviečke ako ku kozubu. Sú to naozaj iba ozdobné dekorácie alebo dokážu miestnosť skutočne vykúriť? Jana, Bratislava

Biokrby spaľujú lieh a skutočne dokážu upútať svojím dekora­tívnym vzhľadom a plápolajúcim plameňom. Pri horení však popri impozantnom divadle vzniká aj teplo, ktoré sa šíri do miestnosti. Plameň zohrieva vzduch, od parabolickej zadnej steny sa teplo môže odrážať do miestnosti a zahrieva sa aj vrchná časť rámu biokrbu. S odvahou preto môžeme povedať, že ide o vykurovacie teleso s typickým výkonom 3 – 4 kW – v závislosti od veľkosti použitého horáka. Štandardný model biokrbu dokáže v prechodnom období jesene a jari spoľahlivo vykúriť miestnosť nezatepleného rodinného domčeka. Pri nízkoenergetickom dome s rekuperáciou môže v otvorenom priestore vykúriť celý príbytok. Všetko sa odvíja od tepelných strát budovy. Ak niektorý z najpredávanejších modelov biokrbu uzavriete v miestnosti, v ktorej trávite čas, máte šancu ju v prechodnom období k plnej spokojnosti vykúriť.

INTERIÉROVÝ BIOKRB GLASS NEW

Elegantný, cenovo dostupný, vhodný do akéhokoľvek interiéru.

Rozmery: 340 × 160 × 170 mm
Zásobník: 300 ml
Čas horenia: 60 min
Tepelná výhrevnosť: 1,6 kW
Hmotnosť: 2,65 kg
Cena: 45 eur

Aká je životnosť biokrbu? Páčia sa mi dizajnové modely, ale bojím sa toho, že sa opotrebujú v našej domácnosti skôr, ako si ich stihneme užiť. Je to kúpa na dve-tri sezóny alebo to môžeme považovať za dlhodobé riešenie? Boris, Soblahov

Biokrb je vlastne antikorovým horákom, ktorý výrobca osadil do plechového rámu s doplnkovým zdobením. Ak použil poriadne plechy, pri správnom používaní musí vydržať v prevádzke celé generácie bez toho, aby sa opotreboval. Dobre spracovaný krb spoznáte podľa toho, že nie je najľahší, hmotu použitého kovu skutočne pocítite. Iba pri najlacnejších biokrboch z tenkého plechu sa môže stať, že sa vplyvom tepla časom pokrútia alebo nekvalitná povrchová úprava teplom stratí svoju krásu. Farebný náter sa však dá v prípade potreby obnoviť, nejde však o žiadne natieranie štetcom. Musí ísť do fabriky, ktorá ho vyrobila. Na Slovensku však máme niekoľko takýchto prevádzok.

STOLOVÝ BIOKRB ALADIN

Je najmenším stolovým biokrbom, vďaka čomu nebude prekážať ani na stole.

Rozmery: 121 × 102 × 31 mm
Zásobník : 30 ml
Čas horenia: 30 min
Hmotnosť: 1,8 kg
Cena: 70 eur

Predajcovia biokrbov ponúkajú aj samostatné horáky. Znamená to, že môžem takýto horák položiť do piecky alebo krbovej vložky na drevo, aby mi robil romantickú náladu bez špiny, popola a nosenia dreva? Nebude horeniu prekážať ťah komína? Vasil, Michaľany

Horák na biolieh môže poslúžiť na prestavbu ktoréhokoľvek vykurovacieho telesa určeného na drevo. Ak cez zasklené dvierka uvidíte plameň, je to riešenie, ktoré funguje. Omnoho lepšie však ukáže, ak sa k takémuto horáku vyrobí na mieru rám alebo obstavba. Výsledná cena nemusí byť vyššia ako pri najpredávanejších, sériovo vyrábaných modeloch. Takáto biokrbová vložka má podobu rámu, ktorý sa zasunie priamo cez dvierka do ohniska. Tým sa zmenší jeho výška či hĺbka, pričom môžete získať aj štandardné biokrbové pozadie. Výšku plameňa možno na horákoch regulovať, je však výhodné, ak ťah komína viete prerušiť. Buď komínovou klapkou, alebo vložením tepluodolnej vlny do prieduchu. Takéto úpravy krbových vložiek a piecok sú populárne, výrobcovia s tým majú veľa skúseností.

UNIVERZÁLNY BIOKRB ARKADIA

Vkusný biokrb s výparníkom na aromaterapiu možno zabudovať do steny, zavesiť alebo ho používať na podstavci

Rozmery: 640 × 820 × 190 mm
Zásobník: 2,5 l
Pri max. výkone horí: 1,5 hod na 1 l paliva
Tepelný výkon: 3, 7 kW
Cena: 756 eur

Na internete som videla viacero ponúk biokrbov. Príjemné teplo z plameňa a aj dekoratívny účinok krbu ma lákajú na kúpu. Žiaľ, bývame v paneláku a neviem, čo by sa mohlo stať, ak by som biokrb používala v bytovom dome. Viete mi poradiť? Silvia, Bratislava

Legislatíva nerozlišuje medzi svietnikom a biokrbom, takže biokrby sú vhodné aj na použitie v bytovke, keďže žiadna norma sa tomu neprieči. Väčšina panelových bytov má dnes za sebou zateplenie, vyregulovanie vykurovacej sústavy, ale aj termostatické ventily na radiátoroch. Ak by ste v uzavretej miestnosti – napríklad v obývačke – cez vykurovaciu sezónu biokrb použili, radiátory by automaticky utlmili vykurovanie tak, aby izba prekúrená nebola. Užívali by ste si rovnakú tepelnú pohodu ako bez neho. V prechodom období jari a jesene vás pri 3 – 4 kW výkone prekúrenie miestnosti nezaskočí, pretože horáky sú vybavené posuvnou klapkou, ktorou možno ich výkon utlmiť takmer na tretinu. A to nie je viac, ako keď v miestnosti pribudnú na návšteve dvaja ľudia, ktorí sa zastavili na príjemné posedenie a rozhovor.

Odborník radí

Pri používaní tepelných spotrebičov s väčším výkonom v uzavretých miestnostiach hrozí, že biokozub spáli kyslík a zvýši sa koncentrácia oxidu uhličitého (CO2). Už pri 5 percentách vo vzduchu môže spôsobiť človeku závraty a nevoľnosť, pri 8 až 10 % bezvedomie a dokonca smrť. Preto pri horiacom biokozube nikdy nezabudnite vetrať! Samozrejme, vždy dbajte aj na požiarnu bezpečnosť.

Ing. arch. Vladimír Institoris, PhD.
staviteľ pecí a kozubov

Prelistoval som niekoľko katalógov s biokrbmi a všimol som si, že výrobcovia používajú dva druhy horákov. Jedny sú naplnené vatou, druhé sú iba nádobou na lieh. Aké sú ich výhody a obmedzenia? Igor, Lok

Ak sa lieh v horáku nahreje, horieť budú iba jeho výpary. Preto príliš nezáleží na tom, či je lieh naliaty v nádobe alebo nasiaknutý v nehorľavej vlne. Pridanou hodnotou vlny je iba to, že ak by ste s naplneným horákom manipulovali mimo biokrbu, riziko vyliatia liehu je menšie. Horáky sa však plnia osadené, nie je dôvod na ich vyťahovanie. Postupom času sa však zanášajú prachom či zvyškami z vonných prísad liehov, takže sa na krbe môžu objavovať sadze alebo cítiť vo vzduchu spaliny. Prázdny horák viete vyumývať, ten s vlnou s najväčšou pravdepodobnosťou vyprázdnite, pretože zistíte, že údržba je jednoduchšia.

Text: Marcela Gigelová
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. surikata says:

    Cigosi maju pec aj v panelaku.Radiatory rozoberu a zanesu do zbernych surovi,aj tak su im na nic lebo kurenie neplaticom odstavili.Ruru vystrcia z okna ,drevo nazbieraju zadara v lese a piju lacne jablckove v teple.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.