image 51321 25 v1
Galéria (4)

3 chyby, ktoré môžu stáť vašu strechu život

Zateplenie šikmej strechy môže úspešne zvládnuť aj šikovný laik, keď má dostatok vedomostí a odbornú radu a pomoc. Aj profesionál však môže strechu pokaziť, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Poradíme vám, ktoré chyby sú pri nej najčastejšie.

Galéria

3 chyby - Knauf-Insulation_A9B6776
3 chyby - medzi-a-pod-s-oknom
3 chyby - Titulny3

1. Nešetrite na hrúbke izolácie

Na túto chybu už doplatilo mnoho majiteľov domov. Pritom oproti celkovým nákladom na stavbu alebo rekonštrukciu strechy tvorí cena za tepelnoizolačný materiál minimálny podiel. „Donedávna sa strechy bežne izolovali len medzi krokvami, dnes sú však potrebné minimálne 2 vrstvy tepelnej izolácie v celkovej hrúbke najmenej 26 cm,“ upozorňuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation. Pri zateplení šikmej strechy sa ako tepelnoizolačný materiál najčastejšie používajú produkty z minerálnej vlny vďaka ich pružnosti, pretože dokonale vypĺňajú priestor medzi strešnými trámami. Ak nechcete stratiť príliš veľa centimetrov zo svetlej výšky podkrovia, pouvažujte nad tepelnou izoláciou s lepším, teda nižším parametrom lambda ƛ, ktorá zabezpečí lepšiu izoláciu pri menšej hrúbke. Dnes môžeme na trhu nájsť hodnoty vyššieho štandardu 0,032 – 0,034 alebo 0,035 až 0,037 W/m.K, čo je dnes bežný uspokojivý štandard pre úspory tepla v zime. Vlastnosti izolácie rozoznáte podľa čísla v názve produktu, napríklad Unifit  035 a Unifit 037. Ak vám záleží na zdravej klíme v interiéri, môžete využiť ekologickú izoláciu s technológiou Ecose vyrobenú z prírodných materiálov s použitím spojivovej technológie bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív. Teraz navyše Knauf Insulation do 30. novembra ponúka celé portfólio výrobkov na báze ECOSE TECHNOLOGY za polovičnú cenu. Potrebnú hrúbku izolácie vašej strechy pre splnenie legislatívnych požiadaviek a náklady na minerálnu izoláciu môžete zistiť na www.ecose.sk

2. Vyberajte správne fólie

Izolácia zo strany interiéru musí byť prekrytá parotesnou zábranou. Práve nesprávne zabudovanie parotesnej fólie do konštrukcie býva častým nedostatkom pri zatepľovaní. „Keď je parozábrana narušená na viac ako 5 % plochy, prestáva byť účinnou,“ vystríha Vladimír Beňo. Pod strešnou krytinou zas má byť umiestnená poistná hydroizolačná fólia, nazývaná aj paropriepustná – difúzna membrána, jej úlohou je chrániť konštrukciu strechy pred zatečením zrážkovej vody. Treba dať veľký pozor na zámenu fólií, môže to strechu nenávratne poškodiť. Doplnky zateplenia – účinné flexibilné fólie, lepiacu pásku pre vzduchotesné spoje, či tesniaci tmel zo systému HOMESEAL LDS najvyššej kvality dostanete do konca novembra so zľavou 30%.

3. Nevpustite vlhkosť do vnútra strechy

„Pre konštrukciu strechy je nevyhnutná vzduchotesnosť. Zabezpečia ju tesniace fólie, lepiace pásky a tmel. Na miestach spojov s murivom, kde páska môže strácať lepivosť, je vhodné použiť správny tmel,“ hovorí Vladimír Beňo. Miesta, kde sa parozábrana poruší, je nutné opraviť tesniacou páskou. Na páskach a lepidlách sa tiež šetriť neoplatí. Tie s vyššou cenou majú vyššiu kvalitu a lepšiu lepivosť, čo môže byť pri kvalite zateplenia rozhodujúce. Nekvalitné produkty prepustia do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti. Okrem izolácie trpí vplyvom tejto vlhkosti aj zabudované drevo, degraduje ho a napádajú ho plesne a bioškodcovia.

Viac informácií na ecose.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti KNAUF INSULATION, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje