/ Dom / Strecha /

Aký vplyv má kvalitný komín na životnosť stavby?

aky vplyv ma kvalitny komin na zivotnost stavby

V zimnom období, aké sme prežili na prelome januára a februára, sa ukázala dôležitosť správneho výberu komína, ako aj zodpovedajúcej starostlivosti o komínové teleso.

Výber komína sa v súčasnosti, žiaľ, obmedzuje na porovnanie finančnej náročnosti jeho zaobstarania. Cena je pre investora modlou a nezaujímajú ho vlastnosti komínov, ktoré sú v ponuke. Tieto vlastnosti sú však dôležité nielen pre samotný komín, ale aj pre užívateľa a jeho stavbu.
Zorientujte sa

Zorientovať sa na trhu komínov je jednoduché. Sú komíny a komíny, ktoré by rady boli komínmi s vlastnosťami ako kvalita, presnosť, tesnosť, odolnosť.
Pri výbere komínového telesa sa sústreďte na vlastnosti, ktoré majú byť zárukou ochrany vášho zdravia, života a majetku. Tvrdenia o zárukách od spoločností, ktoré ponúkajú tzv. zložené komíny – poskladané od rôznych výrobcov jednotlivých komponentov – berte s veľkou rezervou. Tieto záruky , často na niekoľko desiatok rokov, od spoločnosti bez vlastného vývoja, ktorá  je na trhu iba niekoľko rokov, sú veľmi otázne. Spochybniteľné sú aj tvrdenia, že predsa vyhovujú európskym normám, majú CE značku a podobne. Vyhovieť európskej norme znamená vyhovieť minimálnym požiadavkám, ktoré sú kladené na výrobok z hľadiska bezpečnosti pre užívateľa. Minimálne požiadavky však nemusia postačovať v okrajových podmienkach.

Pri kúpe komína sa pýtajte:
► na pôvod komponentov – či je predajca zároveň jeho výrobcom, alebo ho len predáva,
► ako dlho ponúka uvedený komín,
► v čom je výrobca či predajca lepší ako ostatní,
► aké poradenstvo môže predajca poskytnúť, či môže odporučiť priemer podľa konkrétnych podmienok,
► či sa komín dodáva aj s odbornou montážou alebo len dovozom na stavbu,
► či je záruka obmedzená cenou,
► či má cena vplyv na záruku,
► čím sa spoločnosť plánuje zaoberať o 10 rokov.

 
Vplyvy pôsobiace na komín

Na komín pôsobia v zásade dva základné protichodné vplyvy: vysoké teploty a vlhkosť.

S vlhkosťou sa stretnete v prípade spotrebičov s nízkymi teplotami spalín. Kondenzát pri ochladení spalín pôsobí agresívne na vnútornú vložku, a pokiaľ nie je dostatočne tesná a presná, môže kondenzát preniknúť na stenu komína. Ak sa prejaví iba v exteriéri, je to skôr estetický problém. Pokiaľ však k prieniku vlhkosti dôjde v interiéri, v spojení so sadzami sa stáva nočnou morou užívateľa. Morou, ktorá páchne, nedá sa zamaľovať, nedá sa skryť.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteVysoké teploty vznikajú v komínoch pri používaní spotrebiča na tuhé palivo. Na Slovensku je to obstavaná kozubová vložka, otvorený kozub alebo kachľová pec, prípadne sporák. K vzniku vysokých teplôt v komíne môže prísť v zásade nesprávnym používaním spotrebiča – prekurovaním, tzv. kúrením v komíne alebo pri vyhorení sadzí. Vyhorenie sadzí je proces, ktorý môže vzniknúť samovoľne alebo riadeným spôsobom. V obidvoch prípadoch dochádza k vzniku teplôt vyšších ako 1 000°C. Tento teplotný šok zvláne len kvalitný výrobok. Navyše, táto teplota spôsobí výrazné oteplenie komínového plášťa. Pokiaľ nie je dodržaný bezpečný odstup komína od horľavých častí stavby, je požiar len otázkou času.

Zdroje požiaru

Zdrojom požiaru bývajú nesprávne riešenia, lacné komíny, lacné riešenia, skladačky, kde jedinou výhodou je cena.

 
Povinná kontrola

Podľa platnej legislatívy je potrebné nechať skontrolovať spalinovú cestu pred uvedením spotrebiča do prevádzky, to znamená dať skontrolovať dymovod – prepojenie spotrebiča a komína. A, samozrejme, tiež samotný komín a jeho odstupy od prvkov stavby. Práve tieto body sú v takýchto zimných obdobiach s nízkymi teplotami najčastejšími miestami vzniku požiarov, ak zakúpite lacný a nekvalitný komín.

Text a foto: Anton Mendocinov
Zdroj: časopis
Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. –>

Komentáre

  1. kvalitný komín ma veľmi veľký vplyv na životnosť. Predsa len ak sa od neho niečo chytí tak je hned po životnosti či? Ale dnešný tí rýchlomajstri budujú take stavby že všetko za to stojí. POdobne ako nedávny prípad pri levoči. Niet nad výber dobrých majstov na stránkach mnohých fór diskusii alebo http://www.stavrek.sk. Predsa len o zlých majstroch sa hned všade aj dočítame a vyhneme sa im.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.