image 38536 25 v1
Galéria (5)

Stále vládne mráz: Ako ušetriť za kúrenie?

Možno to tiež poznáte: na jar príde faktúra za kúrenie a vy si trháte vlasy a spätne ľutujete, že ste celú zimu nechodili doma vo svetri a vlnených ponožkách…

Galéria

Ako ušetriť za kúrenie? - Azul
Ako ušetriť za kúrenie? - Biopack-EX
Mountfield koniec predaja
Ako ušetriť za kúrenie? - Vision

To ale nemusíte. Existujú jednoduchšie spôsoby, ako šetriť na výdavkoch za vykurovanie. Fungujú skvelo a mnoho z nich je pritom zadarmo. Tak čím začneme?

Teplo musí prúdiť – ale nie vonku!

Odvzdušnením vykurovacieho systému a uprataním. Vzduch vo vyhrievacej sústave môže zvýšiť spotrebu až o štvrtinu. Zvyšuje ju taktiež prach usadený na radiátoroch, pretože bráni prúdeniu tepla – utierajte preto ohrievacie telesá, vysávajte medzery medzi rebrami a nesušte na radiátoroch bielizeň.

Ďalším dôležitým opatrením je utesnenie okien a dverí. Pokiaľ netesnia, môže to teplotu v miestnosti znížiť až o 2 °C.

      Kachlová pec Broto sála teplo ešte dlho po vyhasnutí ohňa Foto: Mountfield

Nebráňte teplu prúdiť. Pokiaľ zakrývajú radiátor dlhé záclony alebo závesy, nemôže sa teplo dostať cez ne do miestnosti. Miesto toho si potom hľadá cestu von oknom a stenou. Úplne opačne funguje krátka záclona či záves: izoluje pred studeným vzduchom od okna, ale nebráni teplu z kúrenia, aby išlo do miestnosti. Z rovnakého dôvodu sa vyplatí stiahnuť na noc okenné žalúzie, či rolety.

Taktiež nábytok, pokiaľ je umiestnený blízko radiátora, funguje ako izolácia – jednak bráni prúdeniu tepla a jednak sám teplo zbytočne prijíma. Mal by preto byť umiestnený aspoň 10 centimetrov od radiátora.

Vetrajte krátko, ale intenzívne. Nenechávajte na okne otvorenú ventiláciu, urobte prosto poriadny prievan s oknami dokorán. Na výmenu vzduchu v miestnosti stačí 10 minút. Pokiaľ vetráte dlhšie, ochladíte steny, ktoré potom pohltia ďalšie teplo, než sa vráti tá správna teplota.

      Krbová pec Azul s originálnym obkladom z prírodného pieskovca Foto: Mountfield

Kedy sa oplatí investovať

Využívajte možnosti termostatu. Nebudete doma cez víkend? Stiahnite kúrenie o 3 °C. Zdá sa vám to málo? Kdeže – nastavenie zaberie chvíľku a úsporu tepla je hneď poznať: každý stupeň dolu zníži energetickú spotrebu až o 6 %.

Osaďte radiátory termostatickými hlavicami a ventilmi, ktoré podľa okolitej teploty regulujú prívod vody do radiátoru. Dokážu usporiť 5 – 10 % tepla. Ideálne je, pokiaľ majú hlavice aj časový spínač, aby ste ich mohli nastaviť podľa dennej prevádzky v byte. Ale i bez spínača si poradíte – stačí regulovať teplo pre každú miestnosť zvlášť. V spálne nepotrebujete mať horúco tak ako v kúpeľni! Aká je ideálna teplota v jednotlivých miestnostiach?

• Detská izba a kúpeľňa 22 – 24 °C,
• Obývacia izba 20 – 22 °C,
• kuchyňa 18 – 20 °C,
• spálňa 17 – 18 °C,
• predsieň 15 – 17 °C.

Len musíte zatvárať dvere medzi jednotlivými miestnosťami, aby sa teplo neprelievalo…

Množstvo tepla taktiež ušetrí hliníková fólia, ktorá sa inštaluje za kúrenie, aby odrážala teplo späť do miestnosti.

      Peletový kotol Biopack má vysokú účinnosť a nízke náklady na kurivo Foto: Mountfield

A rozhodne sa vyplatí zvážiť základnú investíciu. Moderné typy kotlov spotrebujú až o tretinu menej energie ako tie staré. Množstvo nákladov na kúrenie plynom či elektrinou usporí tiež krbová pec ako doplnkový zdroj tepla.

ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield a.s.

  1. Lukáš S. says:

    Je pravda, že energia sa dá ušetriť týmito radami, ale bohužiaľ u nás sa to ani po takýchto obmedzeniach toľko neodrazilo na cene ako sme chceli, skúsili sme k tomu prejsť ešte ku slovakia energy, keďže sa na odber ponúkla celému nášmu domu a viac ako 80% ľudí k nim prešlo, tak sme ich vyskúšali tiež a až vďaka tomu sme sa dostali tam kam sme chceli. Takže určite spotreba je dôležitá na to aby človek ušetril, ale zároveň to bohužiaľ nie je jediné, cena za danú energiu je tiež veľký ukazovateľ.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje