vyuzitie konstrukcnych dosiek osb
Galéria (5)

Využitie konštrukčných dosiek OSB

Konštrukčné dosky, ako už ich názov prezrádza, sú určené na vytváranie rôznych stavebných konštrukcií. Okrem svojich špecifických vlastností, ako sú zvuková či tepelná izolácia, zaujímavý vzhľad alebo priepustnosť svetla, je podstatná ich pevnosť a tuhosť, ktorá umožňuje spájať ich do jedného konštrukčného celku – stien, podláh a podobne. Zo širokej škály konštrukčných dosiek dostupných na trhu so stavebnými materiálmi sme vybrali niekoľko, ktoré sa využívajú najčastejšie.

Galéria

Drevoštiepkové dosky OSB
Pre vysokú cenu masívneho dreva sa začali vyrábať dosky z lisovaných drevených štiepok, respektíve triesok. Používajú sa na stenové konštrukcie montovaných domov s rámovou a panelovou konštrukciou. Nahrádzajú aj výrobne drahšie drevotrieskové dosky. Výhodou je, že pri výrobe možno využiť aj kvalitné zvyškové drevo z drevárskeho priemyslu.

Doska OSB (Oriented Strand Board = doska s orientovanými vláknami, respektíve štiepkami) je vysokokvalitná drevená doska, ktorá pozostáva z troch vrstiev. Smer drevených štiepok je v jednej vrstve kolmý na smer štiepok v susednej vrstve. Zvládnuť technológiu lepenia drevených triesok v troch na seba navzájom kolmých vrstvách nebolo ľahké a prvý raz sa objavila v Spojených štátoch. Pri vysúšaní dreva, respektíve pri vlhkostných zmenách okolitého vzduchu usporiadanie triesok v troch vrstvách zabraňuje tvarovej deformácii celej dosky, ktoré by mohol spôsobiť ťah vlákien podobne, ako je to pri masívnom dreve. Vrstvy sa za tepla a pri vysokom tlaku spájajú živicou odolnou proti vode. Výrobná technológia umožňuje vyrobiť dosky odolné proti vlhkosti a bez takých chýb, ako sú hrče, otvory po vypadnutých hrčiach či praskliny.

Aplikačné oblasti
Dosky nachádzajú uplatnenie najmä v stavebníctve pri suchej výstavbe obytných domov, stavieb na báze dreva, nízkoenergetických, pasívnych a ekologicky šetrných budov. Možno ich využiť pri novostavbách aj rekonštrukciách. Ako konštrukčné dosky sa používajú na hrubú stavbu montovaných domov (vystužujúce konštrukcie vonkajších a vnútorných stien, materiál na sendvičové panely stien a stropov). Možno z nich stavať bytové nadstavby, garáže a hospodárske objekty. V interiéri aj v exteriéri za začína tento materiál používať aj ako pohľadový, pretože má zaujímavý povrch, alebo aj povrchovo upravený. Využíva sa dokonca aj na výrobku nábytku. Uplatňuje sa aj pri tvorbe podláh – nosných alebo nášľapných vrstiev plávajúcich podláh, na obklady stien a stropov. Vyrábajú sa z nich stropné a strešné nosníky. Vhodné je ich použitie na strešné debnenie. Štandardné dosky OSB sú vďaka obsahu lepidla výhodné v tom, že ich nenapáda hmyz (s výnimkou termitov).

Dosky sa vyrábajú na použitie do rôznych prostredí a podľa toho sa aj označujú. Dosky s označením OSB/1 sú vhodné na použitie na vnútorné zariadenia v suchom prostredí a na nábytok; ako nosné dosky v suchom prostredí sa uplatňujú dosky OSB/2; do vlhkého prostredia sú vhodné dosky s označením OSB/3. Vysoko zaťažiteľné nosné dosky do vlhkého prostredia majú označenie OSB/4.

Ekologické dosky OSB
Ekologické dosky OSB sa spájajú polyuretánovými živicami bez formaldehydu. Vyrábajú z kvalitného ihličnatého dreva. Triesky v troch vrstvách sú na seba kolmo orientované.

Oproti výrobe štandardných dosiek OSB sa používa výhradne spojivo na báze polyuretánových živíc, ktoré neobsahuje žiadny formaldehyd. Obsah formaldehydu sa redukuje na jeho úroveň obsiahnutú v drevnej hmote v prírode a doska OSB sa tak stáva plnohodnotným materiálom vhodným na všetky aplikácie v interiéroch a nábytkárskom priemysle. Dosky sa vyrábajú z kvalitného ihličnatého dreva. Prevažujúcou drevinou je smrek, čiastočne sa využíva aj borovice. Tenké a veľkoplošné triesky sa šetrne vysušia, nanesú sa na ne syntetické živice a stanovený podiel parafínovej emulzie. Lisovanie dosiek prebieha v nepretržitom procese kontinuálneho lisovania pri spolupôsobení vysokých tlakov a teplôt. Mimoriadne dobré mechanické vlastnosti sa dosahujú výberom vhodného zdravého dreva, správnym tvarom drevených triesok, a najmä orientovaným vrstvením do troch na seba navzájom kolmých vrstiev. Možno ich použiť aj v prostredí so zvýšenou vlhkosťou vzduchu.

Práca s doskami
Dosky OSB môžeme rezať pílou, frézovať a pribíjať. Môžeme vytvoriť všetky typické spojenia charakteristické pre drevo. Umožňujú presné opracovanie bežnými drevoobrábacími nástrojmi a jednoduché upevňovanie bežnými spojovacími prostriedkami (skrutky, klince, sponky). Dosky sa vyrábajú s vysokou rozmerovou presnosťou, ktorú si aj zachovávajú, takže konštrukciu môžeme navrhovať podľa rozmerov dosiek – o to menej budeme musieť rezať. Musíme však mať na zreteli dôležitú vlastnosť dosiek – zabraňujú prestupu vodnej pary, teda utesňujú stenu. Bežné rozmery dosiek sú 2 500 × 1 250 mm pri hrúbkach 8 až 25 mm.

Text a foto: Stanislav Botur a ACO, Hasoft, Knauf, Kronospan, Lanit Plast, Saint-Gobain Construction Products – divízia Rigips, Zenit

  1. jozef says:

    Zdravim .S vasim casopisom som spokojny, niekedy super vychytavky, ale …Vo vyssie uvedenom clanku a aj niekookokrat predtym spominate prirodne osb dosky, ktorych obsah formaldehydu bol nahradeny polyuretanom .POROSIM Vas o doplnenie si znalosti, co to je polyuretan.Obsahuje ISOKYNATY, ktore su v konecnom dosledku este ovela zakernejsie ako formaldehyd, lenze je to stale zatial u nas relativne nova latka, o ktorej skodlivych ucinkoch sme sa z dlhodobeho hladiska este nemohli presvedcit.Narusuje krvotvorbu, hormonalnu sustavu, traviacu sustavu, napomaha bujneniu rakovinotvornych buniekatdatdatd ….v Nemecku pouzivana uz nejakych 10 rokov a mozem Vam poslat kontakt na viacere subjekty, ktore k takymto zaverom dosli …Pracujem s prirodnym drevom uz nejaky ten rok a zistil som si to uz davno ..Ma Ucta Jozef

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.