Ako urobiť obklad zo starej tehly?
Krásu, ktorú vytvoril čas, nenahradí žiaden nový materiál. Súčasné trendy navyše prajú využitiu starých materiálov v modernom interiéri aj v exteriéri. Preto niet divu, že zaprášené tehly zažívajú renesanciu.
Galéria
STARÉ TEHLY SÚ KVALITNÉ
Staré tehly nemožno porovnávať so súčasnými. Sú veľmi pevné, a preto aj kvalitné. Dôkazom toho je, že sa “dožili“ dneška. Pôvab im dodáva príjemne nedokonalý povrch, ktorý vznikol ručnou výrobou a využitím v minulosti. Sú veľmi vyhľadávaným rustikálnym materiálom vhodným na výstavbu vínnych pivníc, altánkov, plotov, chodníkov, vyvýšených záhonov, záhradných dekorácií či kozubov.
Ručná výroba tehál bola remeselnícka činnosť so svojimi pravidlami a tradíciami. Kvalita týchto tehál bola pomerne vysoká a z tohto dôvodu sú zachované tehly dodnes veľmi cenené a opakovane sa využívali a dodnes sa využívajú pri ďalších stavbách.
Stará tehla je zaujímavá práve pre svoj nedokonalý vzhľad (niečo ako defekt = efekt), pre štruktúru s vrásnením či pre vyrazenú značku výrobcu. Každý druh starej tehly je iný, má svoje špecifické vlastnosti. Závisí od pôvodu, lokality, odkiaľ pochádza hlina na tehlu, akej kvality bola hlina a podobne. Starý materiál sa vyrobiť nedá, treba ho získať a zachrániť. Zub času nemožno autenticky skopírovať.
STARÉ TEHLY
Zaujímavé sú aj vyrazenou značkou výrobcu, ktorý si takto kedysi robil reklamu.
AKO UROBIŤ OBKLAD ZO STAREJ TEHLY?
Kúpa tehál
tehly treba najprv objaviť. Jednou cestou je, že si tehly jednoducho kúpite a necháte doviezť. Za akú cenu? V okolí Bratislavy sa 300 starých tehál predáva za 100 eur. K tomu si pripočítajte dopravu – 2 400 kusov vás vyjde na 800 eur plus rátajte 1,30 eura za kilometer jazdy auta. Tehly sú na paletách a jedna paleta tehál váži viac ako 1 200 kg.
Iný spôsob je, že nájdete niekoho, kto búra starý dom a dohodnete sa s ním, že tehly kúpite lacnejšie alebo ich dostanete zadarmo – ani vtedy to však nie je celkom zadarmo.
Tehly treba totiž prácne očistiť. Získavanie starých tehál je ohromne ťažká a namáhavá činnosť, preto má stará tehla svoju hodnotu.
Čistenie tehál
stará tehla sa zachováva pri búraní starých budov a domov opatrným ručným rozoberaním. Každá tehla sa musí ručne očistiť so sekerkou z každej strany. Ak chcete dokonale vyčistiť staré tehly od vápenných častí – používa sa na to kyselina soľná – chlorovodíková. Treba ju riediť s vodou v pomere 1 : 10, pri práci byť veľmi opatrný a dodržiavať všetky bezpečnostné zásady pri práci s kyselinami. Kyselina reaguje iba s vápennými časťami. Potom tehlu treba opláchnuť vodou.
Viac informácií nájdete na webe domztehly.sk
Text: Marián Štúrik, staretehly.webnode.sk
Foto: autor, isfa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre