sodastream prinasa na slovensko celosvetovy projekt cage tour
Galéria (5)

SodaStream prináša na Slovensko celosvetový projekt Cage Tour

Ekologický projekt Cage Tour, ktorého cieľom je ukázať, ako veľmi spoločnosť zaťažuje prírodu odpadom a  aké jednoduché môže byť riešenie, predstavila značka SodaStream aj na Slovensku.

Galéria

Projekt Cage Tour Slovakia tvorí klietka naplnená 2556 plechovkami a PET fľašami –   priemernou trojročnou spotrebou štvorčlennej rodiny. Štatistiky sú alarmujúce, pretože drvivá väčšina domácností kupuje balené vody alebo ochutené nápoje v plastových fľašiach. Rozpad jednej fľaše trvá až 450 rokov. Ak teda dnes vyhodíte plechovku alebo fľašu, rozloží sa približne v roku 2462.Cage Tour 2012 podporili aj Katarína Brychtová a Thomas Puskailer

„Cieľom Cage Tour je predovšetkým upozorniť na dlhodobý problém – PET fľaše a plechovky, ktoré sú fenoménom súčasnosti. Štatistiky hovoria jasne: na svete každoročne pribúda 141 miliárd plastových fliaš, ktoré nie sú recyklované,“ povedal Vitalij Fomenko, marketingový manažér značky SodaStream. Projekt bol úspešný vo viacerých krajinách, V. Fomenko preto dúfa, že sa aj v slovenských mestách, po ktorých bude klietka putovať, podarí osloviť čo najviac ľudí a poukázať na dôsledky nezodpovedného správania so zreteľom na ochranu životného prostredia. Riešenie tohto problému môže byť podľa neho veľmi jednoduché a každodenný život ovplyvní iba v malej miere. Preto má zmysel uvažovať nad znižovaním množstva odpadu, opakovaným používaním produktov a recykláciou.

O Cage Tour

Hlavnou myšlienkou Cage Tour je zamyslieť sa nad množstvom odpadu, ktorý ľudia vyprodukujú. Slovensko je jednou z prvých krajín zapojených do ekologickej iniciatívy SodaStream. Klietka s odpadom bude upozorňovať na problémy životného prostredia na desiatich miestach na Slovensku (Bratislava /Eurovea, letisko/, Nitra, Nové Zámky, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Košice /Galéria, Optima/) od 20. apríla do 8. júla.

Cage Tour je celosvetovou iniciatívou značky SodaStream a v rôznych obmenách už klietku plnú PET fliaš a plechoviek mohli vidieť obyvatelia a turisti v New Yorku, Chicagu a Bruseli.

Ako znížiť produkciu odpadu?

•    Premýšľajte ešte pred kúpou nepotrebnej veci.
•    Netlačte nepotrebné dokumenty.
•    Požičiavajte si knihy alebo čítajte „digitálne“.
•    Uprednostňujte jazdu na bicykli pred autom.
•    Nepoužívajte plastové tašky.
•    Používajte energeticky úsporné žiarovky a zhasínajte.
•    Sprchujte sa kratšie a pri umývaní zubov zavrite kohútik.
•    Vyhnite sa plastovým fľašiam a plechovkám, pite vodu z vodovodu alebo používajte SodaStream na výrobu vlastného sýteného nápoja.

Tipy na minimalizovanie odpadu…
•    Kupujte výrobky, ktoré sa dajú opakovane používať.
•    Rozstrihajte staré oblečenie a použite ho napr. pri upratovaní.
•    Používajte nabíjacie batérie.
•    Kompostujte vlastný odpad v záhradkách.
•    Vyhýbajte sa používaniu plastových tanierov, ktoré sú  vhodné len na jednorazové použitie.
•    Používajte fľaše SodaStream (neobsahuje látku Bisphenol A, ktorá je všeobecne považovaná za škodlivú).

Čo sa dá recyklovať?
•    plastové fľaše
•    elektrické zariadenia a staré mobily
•    sklenené nádoby a fľaše (sú 100%-ne recyklovateľné)
•    nepotrebný papier doma alebo v práci
•    ďalšie výrobky z recyklovaných materiálov

Čo je SodaStream

SodaStream je inovatívny systém na výrobu perlivých a ochutených nápojov z čerstvej pitnej vody. A to presne s toľkými bublinkami, koľko máte radi, pretože si intenzitu nasýtenia volíte sami stlačením tlačidla. SodaStream využíva plniteľnú bombičku a nepotrebuje k svojej prevádzke už nič viac okrem čerstvej vody z vodovodu. Okrem toho, že nespotrebováva žiadnu energiu, pomáha šetriť aj váš chrbát a prírodu. Zbavíte sa nosenia ťažkých PET fliaš a starostí s triedením a likvidáciou plastových obalov a plechoviek. SodaStream predstavuje zaujímavú alternatívu k baleným soft drinkom alebo perlivej vode. Osviežujúce nápoje si pripravíte podľa vašej chuti, jednoducho a pohodlne a navyše ohľaduplne k životnému prostrediu.

Súčasťou systému je aj široká ponuka sirupov SodaStream na výrobu domácich limonád a miešaných nápojov. Konzistencia sirupov je vhodná špeciálne pre perlivú vodu. Z jednej fľaše sirupu pripravíte podľa druhu a vlastnej chuti 6 – 18 l nápoja. Jedna bombička vystačí na 60 – 80 l sýteného nápoja a je možné ju jednoducho vymeniť za plnú v širokej sieti predajcov (len za cenu plynu: 7,50 €). So systémom SodaStream si pripravíte kedykoľvek a kdekoľvek – napr. doma alebo na chate – osviežujúci nápoj podľa momentálnej chuti a v množstve, ktoré práve potrebujete. A navyše vás to bude aj baviť.

Viac na: www.sodastream.sk www.facebook.com/SodaStream.Slovakia 
Zdroj: FAST PLUS, spol.s r.o.
–>

 1. Citizen says:

  Je to poriadna dražoba oproti starým fľašiam na sódu s výmennými bombičkami!Porátajte si náklady, a chodte sa učiť od majstrov zo starých fabrík!!!

  1. xotoxpv says:

   nerad utocim ale staci pouzit trosku matiky: ak si kupis najlacnejsi sodovac od nich a potom si raz nechas doplnit flasu, tak zaplatis 50-60€ a vypijes okolo 100l bublinovej vody. tato cena sa zacina blizit ku cenam napoja z obchodu. ak to pijes sam je to tak 3 mesiace na 1 co2 flasu. skusme si teda vziat 4clennu rodinu a ich rocnu spotrebu. to je tak 10€ mesacne na bomby *11mesiacov + masina a bomba v prvom mesiaci za 40-50€ co predstavuje 160€ na cistu sodu pri 600litroch napojana liter to teda vychadza 0,27€ , usetrenych bolo 300-400 pripadne viac pet-flias.a masina je pritom takmer nesmrtelnaMy job here is done!

  2. xotoxpv says:

   pravdaze pocitam s tym ze nieco sa stale dokupuje. napriklad dzusy kedze to ta masina nanestastie nevie

 2. Merlin00 says:

  Inak ma napada, ze kdesi v pivnici mam „sodastreamer“ vlastnej vyroby, akorat sa to nehodi do modernej kuchyne..Je to preklapacia sustava na 2 PEt flase a zasobnik CO2 je klasicka velka bomba na hasiaci pristroj.Jej znovu naplnenie stoji polovicu toho co ta mala bombicka do sodastreamu, vydrzi pri spotrebe 2 flase na den asi rok.Podla mna, by nebolo od veci pospekulovat, ako urobit prirubu na pripojenie do sodastreamu.Vysledok bude ze raz za 2 roky si nechate naplnit flasu potravinarskym CO2 ..Problem bude nova legislativa, ze sukromna osoba nemoze vlastnit tlakove nadoby na plyny, ale si ich iba prenajimat.Ale hasiace pristroje z CO2 sa daju nastastie kupit este stale..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje