Časopis Urob si sám 9/2016 je v predaji! 108 strán tipov, rád a postupov

Časopis Urob si sám 9/2016 je v predaji! 108 strán tipov, rád a postupov

Spevnené plochy, terasy, inšpirácie, postupy: Terasa a vjazd do garáže. Od nášho čitateľa - drevená terasa. Čitateľský návod: záhradné sedenie. Prehľad - materiály na spevnené plochy. Ukladáme vonkajšiu dlažbu. Terasa z drevoplastu.

Chodníky z hoblín a pilín. Záhrada a dvor: September v záhrade. Lunárny kalendár. Rozmnožujeme fuksie. Pestujeme jablone. Septembrová poradňa. Záhradný poradca. Číslo domu na bráne. Drevená varecha na guláš. V byte: Vázy z recyklovaného papiera. Vešiak na šálky. Detský stan. Lacná podlaha z paliet. Návrh kúpeľne pre mladú rodinu.

Stavba: Rady k podlahovému vykurovaniu. Prehľad – cementy a prísady do betónu. Tipy k pasívnemu domu. Pasívny dom s nízkymi nákladmi. Náradie: Redakčný test – vŕtacie kladivá. Súťaže: o vŕtacie kladivo, o víkendový pobyt v Tatrách. Ďalšie tipy a užitočné nápady. Príjemné čítanie vám želá redakcia. Októbrové vydanie o vykurovaní kúpite už 20. septembra!

 

Z OBSAHU: 

Terasa pri rodinnom dome

Patrí k dôležitým prvkom príjemného posedenia v záhrade. Požiadavkou majiteľky bolo navrhnúť terasu, ktorá by plnohodnotne dokázala zabezpečiť stolovanie najmenej pre štyri osoby a ktorá by bola priamo napojená na rodinný dom. Ako si urobiť terasu pri rodinnom dome?

Postup – výstavba drevenej terasy

„Zasielam vám návod na zhotovenie drevenej terasy pri dome. Myslím, že si podľa neho môže terasu zhotoviť každý zručnejší majster a ušetriť peniaze za prácu. Naša terasa je presne taká, akú sme ju chceli mať. A ešte sme aj ušetrili!“

Bývajú v dome za 50 € mesačne!

Manželia dôchodcovia Ján a Mária bývajú vo svojom pasívnom dome s plochou 120 m2 viac rokov. Nápad presťahovať sa na dôchodok z bytu do domu dostali tesne pred dôchodkom. V komfortnejšom priestore majú podstatne nižšie náklady na bývanie ako v byte. Tomu sa vraví šikovné riešenie.

Redakčný test – vŕtacie kladivá

Pri montážnych prácach nie je veľký rozdiel v tom, či je podkladom  murivo, betónový panel alebo kameň. Vŕtacie kladivo si musí poradiť s húževnatosťou materiálu bez kompromisov. Iba na výkone záleží, aké rýchle bude tempo pri hĺbení otvorov.

Terasové sedenie lacnejšie o 120 €

„Na terase nám chýbalo sedenie – kreslá a lavica. Snažil som sa nájsť nejaké, ktoré by vyhovovali našim predstavám, no nakoniec som sa rozhodol vyrobiť sedenie svojpomocne. Lavica je taká široká, že so starším matracom ju môžeme využiť ako lôžko. Peniaze ušetrené svojpomocnou prácou použijeme radšej inde.“

Vyberáme dlažbu

Čím vydláždiť parkovisko a príjazdový chodník? Pri výbere exteriérovej dlažby na parkovacie plochy pred domom alebo príjazdové chodníky treba klásť dôraz na hrúbku dlažby, ktorá by nemala byť menšia ako 60 mm. Ak predpokladáte zaťaženie väčšie ako 3,5 tony, siahnite po hrúbke 80 mm.

Prehľad – cementy a prísady do betónu

V súčasnosti sa dá vyrobiť takmer všetko a nové technológie uľahčujú stavebníkom život. Veď  prečo by ich mali limitovať určité podmienky okolitého prostredia či počasie? V tomto duchu stačí  pridať do betónu správnu prísadu a ide sa na to.

Postup –  dlažba okolo domu 

Vhodne zvolené spevnené plochy okolo domu, na príjazdovej ceste a chodníkoch dokážu podčiarknuť celkový vzhľad domu. Jedným z trendov sú betónové dlažby, ktoré pripomínajú prírodný kameň. Tu je kompletný postup, ako ich ukladať.

Postup – lacné ekovázy z papiera

Recykláciou starého papiera môžeme získať nový materiál! Zo staronovej papierovej masy možno formovať rôzne tvary a výsledkom je nerozbitná váza. Na výrobu papieroviny sme použili papierové obaly na vajíčka, ktorým sme sčasti  ponechali ich pôvodnú farbu.

Pekná podlaha z dreva zadarmo

Úžasná premena starej unavenej verandy pomocou škaredých dosiek! Pri obnove podlahy na verandičke na chalupe sme využili staré dosky z rozobratej králikárne a zvyšky preglejky a líšt z minulých projektov. Hoci vstupný materiál pripomínal palivo, na výsledku vidno, že drevo má nekonečný život.

Záhradné chodníky z liesok a pilín

Aj z dostupných zdrojov možno spraviť chodníčky, ktoré vyzerajú dobre a plnia svoje poslanie, a to bez betónovania, ukladania dlažby či navážania drobných kamienkov. Náklady na vybudovanie sú blízke nule.

Rozmnožte si svoje fuksie

Fuksie sa najkrajšie rozvinú v polotieni, pri pravidelnej zálievke a prihnojovaní. Ak sa vám podarilo na začiatku sezóny zohnať netradičné druhy a kultivary fuksií, teraz je vhodný čas na odber odrezkov. Tak si rastliny uchováte aj do budúceho roka.

Doktor jablko

Jablko je kráľom slovenského ovocia a zároveň aj „prírodným doktorom“. Nájdeme ho prakticky v každej záhrade, v doline či na rovine a aj na kopaniciach. Obrovskou výhodou jabĺk je, že sa dobre skladujú, a teda ich máme k dispozícii prakticky po celý rok. Ako spracovať úrodu jabĺk a prečo sú také zdravé?

Krajšie číslo domu

Keď fasádu chalupy obrastie pavinič, jeho lístie ukryje nielen unavenú omietku, ale aj  tabuľku s orientačným číslom. Zastupujúci poštár, kuriér či poslíček sa razom môžu  vo svojej nevedomosti pomýliť. Za niekoľko hodín však vyčaríte tabuľku na bránku, ktorá  v širokom okolí nemá páru. Stačí si trochu zamajstrovať a je to! Nikto ju neprehliadne. 

Vyberáme gladioly

Ideálne je vybrať ich zo záhonov koncom septembra, minimálne mesiac po odkvitnutí. Hľuzy totiž musia dobre vyzrieť. Je chybou, ak sa vyberajú skoro po odkvitnutí, prípadne sa rastlinám odrežú ešte zelené listy škodcov.

Vyrezávaná lyžica z dreva

Vyrežte si svoju lyžicu na guláš, bude lepšie chutiť! Hoci vyrezávanie lyžice môže na prvý pohľad vyzerať ako zručnosť, ktorej sa treba dlho učiť, vo chvíli, keď vezmete do rúk nôž, zistíte, že je to omnoho jednoduchšie, ako sa zdá. Stačí niekoľko opatrných ťahov a nože vás začnú v rukách poslúchať, akoby ste s nimi pracovali denne.

Architekt radí – kúpeľňa pre mladú rodinu 

„Dobrý deň, rekonštruujeme kúpeľňu a radi by sme si nechali poradiť s jej zariadením. Kúpeľňa by  sa mala niesť v bielych tónoch. Umývadlo a batérie  by sme chceli skôr hranaté. V kúpeľni by sme radi mali aj otvor na zhadzovanie bielizne. Vopred veľmi pekne ďakujeme. Rodina Malá“

Elektrické podlahové vykurovanie

Je ideálnou voľbou do novostavieb, renovácií a rekonštrukcií, od menších rodinných až po veľké  bytové domy. Pracuje na základe odporových káblov, ktoré sa dodávajú buď ako rohože, hliníkové  fólie, alebo voľný kábel. Radíme – čo by ste mali vedieť pred kúpou a montážou.

Predplatné časopisu

Ukážka z časopisu:

 1. Stanislav says:

  Vážená redakcia.
  Práve som si kúpil najnovšie číslo časopisu USS č.9 Tešil som sa na toto vydanie – žiaľ bol som sklamaný.V predchádzajúcom čísle ste čitateľov informovali že v nasledujúcom čísle okrem iného budú články – ako urobiť záhradné schody z kameňa a tiež ako upraviť ručnú elektrickú kotúčovu pílu.A najnovšom čísle o týchto radách nebola ani najmenšia zmienka.Sklamali ste ma.Práve tieto články by mi najviac pomohli a pre mňa boli dôležité.Budú niekedy aj zverejnené alebo je to len lacný trik na získanie čitateľov ?

  1. Redakcia says:

   Dobrý deň, Stanislav,

   ospravedňujeme sa vám, aj všetkým čitateľom. Píla aj schody budú v najbližšom čísle, s inzertných dôvodov sa nám už do čísla nezmestili. Vďaka za pochopenie.

   S pozdravom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.