Obrábame drevo I
Galéria (5)

Obrábame drevo I

Cesta od čerstvo spíleného stromu po hotový výrobok z dreva je neraz poriadne dlhá. Na to, aby sme mohli drevnú surovinu ľahšie upraviť do požadovaného tvaru, nám slúžia rozličné stroje a nástroje. Ich kvalita spolu s našou zručnosťou veľkou mierou ovplyvňujú kvalitu hotových výrobkov i produktivitu našej práce. V nasledujúcom článku si povieme, čo všetko môžeme pri práci s týmto prírodným materiálom použiť – od jednoduchých ručných nástrojov až po dômyselné zariadenia na profesionálne obrábanie dreva.


Galéria

Hoblica
Hoblica je pracovný stôl, ktorý svojou konštrukciou umožňuje variabilné podopieranie a upínanie materiálu. Skladá sa zo stojana a z masívnej, zvyčajne bukovej dosky. Doska obsahuje predný a zadný vozík, otvory na kliny a odkladací žliabok. Predný vozík je umiestnený na ľavej strane v prednej časti dosky a slúži na upínanie materiálu pri rezaní a spájaní dreva. Zadný vozík je na pravej strane a rovnako sa používa na upínanie materiálu, ďalej však umožňuje upínanie dreva pomocou klinov. Drevené (častejšie však kovové) kliny sa podľa rozmerov obrobku zasúvajú do otvorov v doske na zadnom vozíku. Žliabok v zadnej časti dosky slúži na odkladanie nástrojov. Súčasťou hoblice môže byť aj doplnková konštrukcia na podopieranie rozmernejších dielov alebo výrobkov upnutých jedným koncom v hoblici. Stojan hoblice môže mať skrinku alebo zásuvku so základným náradím a s ručnými nástrojmi.

Ručné náradie

Do kategórie ručného náradia radíme také pomôcky, ktorými pôsobíme na materiál nepriamo, teda samé osebe nespôsobujú zmenu tvaru drevených obrobkov.

Kladivá
Pri práci s drevom sa nám zídu klasické kladivá s rozličnými veľkosťami a s rôznou hmotnosťou, ktoré využijeme na zarážanie rôznych spojovacích prostriedkov, zrážanie spojov atď. Špeciálnym typom sú tesárske kladivá, ktoré majú namiesto nosa hrot s úpravou na vyťahovanie klincov. Drevenú násadu niekedy nahrádza kovová s gumovou rukoväťou.

Paličky
Drevené paličky sa vyrábajú z tvrdého dreva a poslúžia nám predovšetkým pri dlabaní. Pri práci nedochádza k nadmernému poškodzovaniu držadiel dlát, ako je to pri používaní kladív. Na zrážanie drevených spojov a konštrukcií zvykneme používať aj gumové paličky.

Kliešte
V našej výbave na prácu s drevom by nemali chýbať štípacie a kombinované kliešte. Štípacie kliešte slúžia na vyťahovanie a skracovanie klincov, prestrihovanie tenkých drôtikov a pod. Kombinované kliešte môžeme použiť na ohýbanie a prestrihovanie drôtikov či drobných spojovacích prostriedkov a na pridržanie drobných súčiastok. Na špecifické účely si môžeme zaobstarať aj špeciálne druhy klieští.
–>
Skrutkovače
Podľa druhu skrutky alebo závrtky do dreva rozoznávame ploché alebo krížové skrutkovače. Pri skrutkovaní plochými skrutkovačmi platí zásada, že musíme vždy použiť zodpovedajúcu veľkosť skrutkovača na príslušnú veľkosť spojovacieho prostriedku, aby nedochádzalo k poškodzovaniu ich drážok. Krížové skrutkovače delíme podľa počtu hrán na štvorhranné a osemhranné. Číslo za označením uvádza veľkosť skrutkovača, bežne sa používajú veľkosti 1, 2, 3 a 4. Ručné skrutkovače dnes v hojnej miere nahrádzajú elektrické akumulátorové skrutkovače.

Meracie a rysovacie pomôcky
Na meranie dĺžok slúžia skladacie alebo zvinovacie metre. Väčšie vzdialenosti meriame pomocou pásma, kratšie pomocou oceľových alebo plastových meradiel. Ak chceme zistiť presnú hrúbku materiálu, šírku drážok či priemer a hĺbku otvorov, použijeme posuvné meradlo. Klasické meradlá merajú s presnosťou na desatinu milimetra, digitálne na dve desatiny milimetra.
Meranie, kreslenie a kontrolu uhlov vykonávame pomocou uhlových meradiel. Uholník sa skladá z dvoch na seba kolmých ramien, pričom dlhšie z nich je zvyčajne vybavené pravítkom. Pokosník je obdobou uholníka, len jeho ramená zvierajú uhol 45°. Nastavovací pokosník má obe ramená pohyblivé a slúži na prenášanie ľubovoľných uhlov.

Náradie a pomôcky na upínanie
Základnou pomôckou na mechanické upínanie sú stolárske zvierky – stužovadlá. Stužovadlo sa skladá z dvoch ramien. Jedno je pevné a má tvar predĺženého L. Po ňom sa pohybuje druhé rameno so skrutkou a rukoväťou. Stužovadlá sa vyrábajú v mnohých dĺžkach od 16 cm až do troch metrov. Popri klasických upínadlách existuje celý rad ďalších špeciálnych upínacích prostriedkov, ako sú hranové sťahovadlá, sťahovadlá na rámy, pokosové zvierky atď.

Text: Ing. Ján Bomba
Foto: Bosch, Houfek, MARSCHAL-CZ,
Metabo, Protool, Rojek, Skil, Stanley
a archív autora

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.