10 dôvodov prečo zvoliť drevinu hevea

Hevea plantáž
Zdroj: AS TRADING

Drevina s pôvodným názvom Hevea Brasiliensis (slovensky Kaučukovník) je pôvodom z južnej Ameriky, kde sa nachádza prevažne v Amazonskom pralese. Kvôli jej špecifickým potrebám na pestovanie, našla vhodné podmienky z mnohých destinácii na svete iba v niekoľkých oblastiach južnej Afriky a južnej a juhovýchodnej Ázie.

Kvality kaučukovníka ako kvalitnej a stabilnej dreviny boli objavené relatívne nedávno. Hlavným dôvodom na pestovanie dreviny Hevea nebola ťažba dreva, ale získavanie latexu z kôry stromov, ktorý sa následne využíval na výrobu kaučuku. Po 25-30 rokoch, kedy už pestovanie dreviny na tieto účely nie je ekonomicky efektívny, sú stromy vyrúbané a ďalej spracované. Predtým boli stromy po vyrúbaní pálené.

Vlastnosti dreva

Technickými vlastnosťami je drevo hevea brasiliensis veľmi podobné dubu, ktorý je jedným z najpoužívanejších a najobľúbenejších materiálov pre výrobu kvalitného nábytku. Z tohto dôvodu dostala drevina aj svoj alternatívny názov – malajský dub. Drevo má hustotu v suchom stave 560-640 kg / m3, pri rúbaní je belavo žlté a časom smeruje k bledo krémovej farbe, často s ružovým nádychom. Belavé drevo (splint) sa nelíši od jadrového dreva. Je jemne vrstevnaté, ale s rovnomernou štruktúrou.

škárovka drevená
Zdroj: AS TRADING

Hevea a ekológia

Používanie dreva z hevea brasiliensis pestovaných na plantážach pomáha zabraňovať likvidácii tropických pralesov, ktoré sa veľkou mierou podieľajú na stabilite životného prostredia našej planéty. Pestovanie medziplodín pod kaučukovníkmi prispieva k stabilizácii často porušeného zachytávania vody. Existujúce plantáže sú tiež významným miestom akumulácie uhlíka, pretože predstavujú približne jednu štvrtinu všetkých stromových plantáží v trópoch.

Použitie

Vďaka svojim vlastnostiam, štruktúre, vzhľadu a možnosti úprav lakovaním a morením má drevo hevea obrovské spektrum využitia. Drevo sa dá použiť na výrobu podláh, schodísk, dverí, zábradlí, nábytku, kuchýň, stolov a stoličiek, regálov, parapetov, prahov, obkladov stien a pre výrobu ďalších stolárskych prvkov.

Drevené schody
Zdroj: AS TRADING

10 dôvodov prečo zvoliť drevinu hevea

  • výrazne lacnejšie ako obdobná dubová škárovka
  • dobre sa spracováva
  • má dobré vlastnosti pre lepenie
  • je stabilná
  • vydrží veľké mechanické zaťaženie
  • dobre sa morí a lakuje
  • je odolná proti baktériám, hubám a plesniam
  • má svetlejšiu zaujímavú kresbu dreva
  • ušľachtilá drevina budúcnosti
  • pochádza z obnoviteľných zdrojov

Dostupnosť

Slovenská spoločnosť AS TRADING, zaradila do svojho stabilne ponúkaného sortimentu smrekového sušeného hobľovaného reziva rôznych rozmerov, práve spomínané škárovky hevea. V štandardnej dostupnosti skladom nájdete škárovky v hrúbkach 20, 30 a 40 mm, v šírkach 660, 950 a 1220 mm a dĺžkach 1500, 2250, 3000 a 4500mm. V prípade záujmu poskytujú aj formátovanie rozmerov na mieru. Škárovky je možné kúpiť osobne na pobočkách firmy AS TRADING v Bratislave, Banskej Bystrici, alebo v Poprade.

Detail drevenej linky
Zdroj: AS TRADING

Taktiež je ich možné zakúpiť aj online s doručením priamo na e-shope www.astrading.sk

Zdroj: PR článok AS TRADING, spol. s. r. o.