Nenáročná ohýbačka plechu
Galéria (17)

Nenáročná ohýbačka plechu

Pri zhotovovaní KLAMPIARSKYCH VÝROBKOV potrebujeme často ohnúť plech v rôznych uhloch.

Galéria

S týmto cieľom som si vyrobil jednoduchú a ľahko prestaviteľnú ohýbačku plechu, na ktorej môžem ohýbať plechy do hrúbky 2 mm a šírky 2,1 m.

OHÝBAČKA
Skladá sa zo štyroch základných dielov:
• pevný diel s nohami stojanu
• upínací diel prítlačnej lišty
• výkyvný diel ohýbacej lišty
• upevňovacie zariadenie
Výrobu ohýbačky opisujem bez podrobností, lebo tie si musí každý vyriešiť sám podľa svojich potrieb a podľa toho, aký materiál zoženie.
UROB SI SÁM
čas: 8 týždňov
náklady: 50 €
obdobie: jar, leto, jeseň, zima
NÁRADIE
• zváračka
• brúska
• sústruh
• vŕtačka
• zámočnícke náradie

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
profil U14
dĺžka 2 200 mm, 2 ks
• profil U10
dĺžka 900 mm
profil U8
dĺžka 70 mm
profil L
70 × 70 × 7 mm, dĺžka 2 200 mm
• plech
hrúbka 10 mm
plech
hrúbka 6 mm
• oceľová guľatina
∅ 20 mm, dĺžka 170 mm, 2 ks
oceľová guľatina
∅ 40 mm, dĺžka 100 mm, 2 ks
oceľová rúrka
∅ 26 mm, dĺžka 700 mm
hriadeľ
∅ 20 mm, dĺžka 2 500 mm
ložiská, závitovkový prevod
(z kovošrotu)
skrutky a matice M12
skrutky Tr
30 × 6 mm, dĺžka 200 mm
PEVNÁ ČASŤ

Pevný diel zhotovíme z valcovaného profilu U14 s dĺžkou 2 200 mm. Pri pohľade od obsluhy si na oboch koncoch profilu v priesečníku s rozmermi 50 × 35 mm vyvŕtame dva otvory s priemerom 35 mm (vzdialenosť medzi osami otvorov bude 2 130 mm) a zrazíme prednú hranu na dĺžke 48 mm tak, aby po privarení čapu (priemer 20 mm, dĺžka 90 mm) bola os čapu v rovine s hranou pevného dielu.

Na zadnú zvislú časť pevného profilu privaríme na ľavej strane platničku s rozmermi 160 × 45 × 10 tak, aby vyčnievala o 40 mm vľavo od pevného dielu.

V strede pevného dielu privaríme platničku s rozmermi 45 × 30 × 10 mm.

Na pravej strane pevného dielu privaríme platničku s rozmermi 210 × 45 × 10 mm tak, aby vyčnievala vpravo o 75 mm (obr. 7 a 8).

obr. 7 Pevný diel z vrchnej stranyobr. 8 Pevný diel zospodu

Na pevný diel zo spodnej strany si privaríme platničku s rozmermi 127 × 45 × 10 mm na priskrutkovanie hranatého ložiskového domca uťahovacej skrutky.

Na uvedené platničky sa pri montáži priskrutkujú hranaté domce, s mosadznými puzdrami a hriadeľom s uťahovacím kolesom (volantom).

Pri ohýbaní plechu do šírky 2 m potrebujeme, aby sa ohýbačka pri práci neprevracala aj so stojanom. Preto som si zhotovil nohy na uchytenie pevného dielu. Dve nohy sú zhotovené z profilu U10 s dĺžkou 900 mm, na ich konce zo spodnej strany privaríme dve platničky s rozmermi 140 × 140 × 6 mm. V strede tohto profilu navaríme kolmo profil U10 s dĺžkou 850 mm, na ktorý vo vrchnej časti privaríme platničky s rozmermi 180 × 50 × 10 mm. V nich sú vyvŕtané tri otvory s priemerom 12,5 mm na upevnenie s pevným dielom troma skutkami M12 (obr. 5 a 6).

obr. 5 Ľavá a pravá noha stojanuobr. 6 Pevný diel s namontovanými nohami stojanu

UPÍNACIA ČASŤ

Upínací diel prítlačnej lišty zhotovíme z valcovaného profilu L 70 × 70 × 7 mm s dĺžkou 2 200 mm a z profilu U8 10 s dĺžkou 70 mm. Na oboch jeho koncoch zrežeme na dĺžke 70 mm do hĺbky 6 mm hranu na usadenie upraveného profilu U8 10 a jeho privarenie k profilu
.
Na oboch stranách upínacieho dielu vo vzdialenosti 35 mm vyvŕtame dva otvory s ø 35 mm, ktorých osová vzdialenosť otvorov bude 2 130 mm (musí sa zhodovať s osovou vzdialenosťou otvorov na pevnom diele). Dosadacie plochy upínacieho dielu som vyfrézoval do uhla 45° (obr. 10 a 11).

obr. 10 Upínací diel z vrchnej stranyobr. 11 Upínací diel zospoduobr. 9 Výkyvný diel zozadu

VÝKYVNÁ ČASŤ

Výkyvný diel ohýbacej lišty je z valcovaného profilu U10 s dĺžkou 2 200 mm (obr. 9). Z oceľovej guľatiny s priemerom 20 mm si vyrobíme skrutky dlhé 170 mm, v spodnej časti narežeme v dĺžke 70 mm závit M20. Na hornú časť skrutky privaríme oko dlhé 40 mm, s priemerom 40 mm a s otvorom s priemerom 20 mm (obr. 16).

obr. 16 Skrutka a matica ohýbacej lišty, s ktorými sa nastavuje výkyvná časť podľa hrúbky ohýbaného materiálu.

Na oboch koncoch výkyvného dielu na dĺžke 48 mm upravíme prednú hranu s vôľou podobne ako na pevnom diele na čapy.

Teraz stiahneme na koncoch pevný diel s výkyvným dielom svorkami tak, aby plocha pevného dielu  bola presne v rovine s bočnou plochou výkyvného dielu.

Potom na čapy nasunieme oká s privarenými skrutkami. Na skrutky nasunieme puzdrá, ktoré si zhotovíme z ocele s priemerom 40 mm, s dĺžkou 100 mm a s otvorom s priemerom 20 mm. Potom puzdrá privaríme ku koncom výkyvného dielu tak, aby sa ich os kryla so zvislou hranou výkyvného dielu.
                                                                               
Na vyčnievajúce konce skutky naskrutkujeme matice 8, s ktorými budeme nastavovať výkyvný diel podľa hrúbky ohýbaného materiálu. Na ovládanie výkyvného dielu som použil dve uťahovacie páky z rúrky s priemerom 26 mm a s dĺžkou 700 mm tvarovo upravené a privarené k výkyvnému dielu.

UPEVŇOVACIE ZARIADENIE                                                                                        

Využil som vyradené zariadenie, ktoré obsahovalo hriadeľ s priemerom 20 mm, dĺžky 2 500 mm, hranaté domce s mosadznými puzdrami, závitové ozubené kolesá, skrutky Tr 30 × 6 mm s dĺžkou 200 mm, mosadzné matice Tr 30 a volant zo škodovky (obr. 12 a 13). Uťahovací mechanizmus sa skladá zo skrutky Tr 30 × 6, dvoch axiálnych ložísk, hranatého domca na ložiská závitovkového ozubeného súkolia, dištančného krúžku, matice Tr 30 × 6, podložky a upevňovacích skrutiek (obr. 9, 14 a 15).

obr. 12 Upevňovacie zariadenieobr. 13  Pravá strana upevňovacej závitovky s ložiskovými domcami

Ložiskové domce a uťahovacieho zariadenia s hriadeľom osadíme na platničky a upevníme ich skrutkami.

Na platničku osadíme ložiskový domec uťahovacieho mechanizmu a upevníme ho skrutkami. Snažíme sa, aby sa závitové ozubenie dielcov a do seba presne zapadalo.

obr. 14 Uťahovací mechanizmus upínacej lištyobr. 15 Súčiastky uťahovacieho mechanizmu

Na vyčnievajúce skrutky uťahovacieho mechanizmu z pevného dielu nasadíme do otvorov upínací diel prítlačnej lišty. Na skrutky naskrutkujeme matice a upevníme ich na profil skrutkami. Otáčaním volantu upevnenom na hriadeli sa presvedčíme o správnom chode upínacieho dielu pritlačenej lišty  k pevnému dielu. Pri ohýbaní väčších plechov je vhodné na zadnú časť pevného dielu privariť úchytky na nasunutie podpier plechu. Podpery môžu byť z plochej ocele alebo iného materiálu požadovanej dĺžky, ktorých konce na jednej strane zahneme a zasunieme do úchytiek. Po overení správnej funkcie môžeme ohýbačku rozobrať a povrch kovových súčiastok očistiť od hrdze alebo mastnoty a natrieť ich základnou farbou na kov. Pred konečnou montážou natrieme všetky ložiská vazelínou.

Podrobnú schému na realizáciu nájdete po zakúpení najnovšieho čísla Urob si sám 10/2012

Text, foto a kresby: Ján Mokrý, Nedožery-Brezany
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.