grilovanie pod sirym nebom
Galéria (10)

Grilovanie pod šírym nebom

Priaznivci prírodného stolovania vedia, ako prebudiť ospalé letné dni. Priamo pod šírym nebom v kruhu priateľov pri družnej debate si pochutnávajú na gurmánskych špecialitách pripravených na grile. Ak sa aj vo vás ozýva podobná túžba a premýšľate nad kúpou grilu, ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám, dúfame, pomôžu pri jeho výbere.

Galéria

grilovanie pod sirym nebom 124 big image
02 probugas kamen ollare big image
03 probugas 083 magnum big image
04 probugas memphis big image
06 weber 121079 goanywhere big image
08 mountfield hercules big image
09 weber 1435 q100 grillpla big image
10 weber 396079 q200 big image
Ako sa nepopáliť pri výbere grilu
Grilovanie alebo barbecue v jeho súčasnej podobe sa k nám dostalo z Ameriky. Tam sa táto príjemná činnosť klasifikuje ako „národný šport“. Podľa viacerých názorov jeho počiatky siahajú hlboko do minulosti, keď ľudia začali objavovať silu a čaro ohňa. Grilovanie má každý rád. Grilovanie je predovšetkým relax.

Ľudstvo sa zmierilo s tým, že je ochudobnené o pravekú adrenalínovú romantiku hádzania oštepov do vydesených mamutov a ich následnú víťazoslávnu konzumáciu po tepelnom spracovaní ohnivými jazykmi. (Ako to vlastne bolo s vyhynutím mamutov?) Dnes si mäso kúpite v obchode, rovnako aj ďalšie nevyhnutné ingrediencie a pomôcky. To je však tá jednoduchšia časť. Oveľa dôležitejší je prvý krok – výber správneho grilu.

Hoci presný manuál neexistuje, ponúkame vám zopár užitočných rád:
Najprv si zodpovedajte tri základné otázky: Ako často? Kde? A pre koľko ľudí budete grilovať? Na trhu je niekoľko typov grilov, ktoré sa líšia kvalitou, materiálovým vyhotovením, zdrojom energie a v neposlednom rade aj cenou. Každý typ má svoje výhody i nevýhody, ich objavovanie bude malé dobrodružstvo, ale stojí to za to!

Do úvahy berte aj to, či alebo do akej miery je gril mobilný. Ak plánujete grilovať v záhrade či na terase a pozývať široký okruh priateľov, poobzerajte sa po grile s väčším roštom. Tomu nebude prekážať stabilné sezónne miesto. Ak však máte dušu cestovateľa, môžu vaše trampské chúťky veľmi rýchlo pohasnúť už pri rodinnej meditácii hašterivého charakteru, ako ho naložiť do auta bez toho, aby ste museli vyložiť zvyšok batožiny.

Nemenej dôležitá je aj bezpečnosť, čo úzko súvisí so stabilitou celého grilu. To sa netýka ani tak pevných liatinových grilov, ako skôr ich lacnejších plechových príbuzných. Tu stačí chvíľka nepozornosti a aj pri nepatrnom zavadení o gril namiesto slastného „mňam“ môžete už len škrípať zubami (doslova). Preto sa oplatí okrem farby zamerať sa aj na stabilitu nožičiek či celého stojana. Takisto si overte, či držadlá na grile nemajú tendenciu rýchlo sa rozhorúčiť. Neskôr by ste pri obsluhe takého grilu mohli byť prekvapení netušenou silou vlastného temperamentu.

Polohovateľný rošt, odkladacie plochy, poklop a ostatné doplnky sú ďalšími výhodami, ktoré oceníte až v praxi. Ak nechcete susedov obťažovať dymom, skúste grilovanie na lávových kameňoch. Zahrievajú sa plynovým horákom alebo elektrickou špirálou. Teplom, ktoré vyžarujú, ohrievajú grilovaný pokrm. Výhodou lávových kameňov je, že sú schopné nasávať kvapkajúci tuk, a eliminovať tak škodlivé látky, ktoré by sa mohli inak dostať do pripravovaného jedla. Navyše, tieto kamene majú samočistiacu schopnosť – po grilovaní ich stačí nechať rozpálené pod zatvoreným poklopom približne 10 minút, za ten čas sa zbavia nečistoty.

Klasika je klasika. To vám povie každý grilmajster, ktorý nedá dopustiť na drevené uhlie. Napokon, niet sa čo čudovať – predstave žeravých uhlíkov zmiešaných s nezameniteľnou vôňou a chuťou prepečeného mäska sa ťažko odoláva. Milovníci klasického grilovania sú trpezliví ľudia – pokojne si počkajú aj vyše 40 minút, kým sa uhlíky rozpália na požadovanú teplotu (na urýchlenie tohto procesu slúži napríklad komínový podpaľovač Rapidfire od Weberu, vďaka jeho konštrukcii sa drevené brikety rozpália približne do pol hodiny).

V ponuke sú ľahké a lacné plechové grily, stabilnejšie aj výkonnejšie sú však liatinové grily. Väčšina grilov má guľatý kotlový tvar (ktorý umožňuje rovnomerné grilovanie) alebo obdĺžnikový tvar (výhodou je možnosť pripraviť naraz viac porcií). Pri grilovaní na drevenom uhlí alebo briketách treba dávať pozor, aby tuk nekvapkal do ohňa (uvoľňujú sa z neho škodlivé látky). Ak vo vašom grile nemožno nepriamo grilovať (čiže ak je ohnisko priamo pod roštom), odporúča sa použiť alumíniovú tácku.

Ak si plánujete pochutnávať na grilovaných pochúťkach, aj keď vonku nebude práve priaznivé počasie, mali by ste sa zamerať na elektrické a indukčné grily. Sú určené aj na použitie v interiéri, teda priamo v kuchyni u vás doma. Zdrojom tepla je elektrická špirála, ktorá môže byť zabudovaná v teflónovej doske (ide o kontaktné grily), prípadne môžete grilovať priamo na rošte. Výhodou elektrických grilov je jednoduchá a rýchla obsluha (na ich rozžeravenie stačí 5 až 10 minút), ľahké čistenie, ako aj možnosť presne regulovať teplotu (pri griloch na drevené uhlie alebo brikety sa musíte spoliehať zväčša na skúsenosti). Ak vás neodradí to, že na tomto type grilu môžete pripravovať len menšie porcie mäsa, ktoré nebudú mať typickú chuť kúskov grilovaných na drevenom uhlí, a ak vám nebude prekážať odkázanosť na blízkosť elektrickej zásuvky alebo dlhej predlžovačky, netreba váhať. Apropo, kvalita elektrických grilov býva zvyčajne „zohľadnená“ aj vo vyššej cene.

Text: Martina Deríková
Foto: Dano Veselský, archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje