Akú hniezdnu búdku pre vtáčatá v záhrade

aku hniezdnu budku pre vtacata v zahrade

Hniezdne búdky sú pre vtáčatá nielen MIESTOM NA ROZMNOŽOVANIE, ale aj ÚTOČISKOM za mrazivých zimných nocí. Ochránia ich pred predátormi a pomôžu spomaliť prudké znižovanie ich stavov. Tu ponúkame ROZMERY jednotlivých BÚDOK.

NIEKOĽKO PRAVIDIEL

Je úplne jedno, či búdku vyvesíte na strom v obecnom parku, jabloň vo svojej záhrade, telegrafný stĺp, alebo priečelie hospodárskej budovy. Pri výrobe však platí niekoľko pravidiel, ktoré sú zárukou toho, že vaša práca nevyjde nazmar.

VEĽKOSŤ VLETOVÉHO OTVORU

Priemer 28 mm vyhovuje sýkorke hôrnej, belasej a uhliarke, 30 mm je optimum pre vrabce, cez 35-milimetrový otvor vkĺzne do búdky sýkorka veľká i brhlík. Žltochvost a muchárik vyžadujú otvory s priemerom 35 až 40 mm, škorec dokonca až 45. Niektoré druhy obsadzujú polobúdky, ktoré majú polovicu čelnej strany voľnú. Najčastejšie v nich nájdete trasochvosty a mucháriky.

Nespárované samčeky muchárika bielokrkého pomáhajú prikrmovať mláďatá cudzích párov. Foto: SOS/BirdLife Slovensko

Vrabec poľný odchová za sezónu až tri znášky po 4 až 6 mláďat. Foto: SOS/BirdLife Slovensko

Škorec obyčajný imituje nielen spev iných druhov, ale aj zvuky zo svojho okolia. Foto: SOS/BirdLife Slovensko

Obľúbená sýkorka veľká s radosťou prilietava na kŕmidlá v blízkosti ľudských obydlí. Foto: SOS/BirdLife Slovensko

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

Žltochvost hôrny vletí do búdky pri kŕmení mláďat viac ako 280-krát za deň. Foto: SOS/BirdLife Slovensko

–>

Dobré rady

VNÚTORNÝ PRIESTOR

Musí byť dostatočný na to, aby v ňom vyliahnuté mláďatá mali miesto na svoj rast. Postupnosť je podobná ako pri vletových otvoroch. Najmenšia búdka má rozmer 10 × 10 × 20 cm, stredne veľká 12 × 12 × 25 cm, väčšia 13 × 13 × 25 cm a viac. Búdky, ktoré ornitológovia umiestňujú pre veľké druhy vtáctva, však môžu dosahovať až úctyhodných 50 × 50 × 100 cm. To je už riadna škatuľa, ktorou sa treba štverať nahor.

VHODNÝ MATERIÁL

Najvhodnejším materiálom je drevený nehobľovaný masív. Životnosť búdky môže prekročiť desaťročnicu. Staré použité dosky sú rovnako dobré ako nové. Spájajte ich dlhými klincami a poistite vodoodolným lepidlom. Aby však búdka fungovala správne, vždy na jeseň ju treba vyčistiť. Otváracie vrátka sú preto nevyhnutné.

UPEVNENIE BÚDKY NA STROME

Majte na pamäti, že s každoročným prírastkom dreva sa klince utápajú čoraz hlbšie. Pri upevňovaní použite dve súpravy. Jednu úplne pribite do kôry, kým pri druhej ponechajte niekoľkocentimetrovú rezervu. To udrží búdku na kmeni. Dbajte aj o jej vyspádovanie. Využite šikmý rast stromu a nerovnosti povrchu. Ak máte šikovné ruky a kus plechu nazvyš, oplechovanie strechy nie je zlou investíciou do životnosti.

ODBORNÍK RADÍ
Ak vtáctvo v okolí búdok prikrmujeme, šance na ich obsadenie ešte vzrastú. Je výhodné natočiť vletový otvor smerom na východ a neohroziť búdku bidielkom. Ako vyrobiť búdky pre ďalšie druhy vtákov, zistíte na stránke www.vtaky.sk
.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: SOS/BirdLife Slovensko, thinkstock.com
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Prosím o radu: môže mať búdka na dome pod strechou štvorcový otvor v rohu pri stene? Ďakujem.

  2. Mám otázku: môže byť búdka na stĺpe kde je pletivo môže byť v sade ,na stĺp som ju dal v zime, zahniezdia v budke.1 krát to robím. Ďakujem.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.