Skorá stĺpovitá hruška Saphira

skora stlpovita hruska saphira

Stredoskorá stĺpovitá hruška. Má sladké, voňavé, zelenožlté plody fľaškovitého tvaru, ktoré môžete skladovať až do polovice januára. Dozrieva v septembri, vyrastie do výšky 2,00 – 2,50 m. Opeľuje odroda: Bosc, Vilmos. Štepy sa dodávajú v kontajneroch.

Stĺpovité ovocie
Stĺpovité ovocie je vynikajúce na pestovanie v malých záhradách, na balkónoch a terasách. Okrem toho ho ocení každý, kto si praje vysokú úrodu na malej ploche, chce plody pohodlne oberať a chce sa venovať pestovaniu viacerých druhov stĺpovitých drevín.

Prvé plody sa začínajú vytvárať už po 2-3 rokoch od zakúpenia a úroda je rovnako bohatá ako v prípade podstatne väčších tradičných ovocných drevín. Stĺpovité dreviny a dreviny v tvare písmena U dosahujú v priebehu prvých piatich rokov nezávisle na odrode, kvalite pôdy a zvolenom stanovišti, výšku 2,0–2,5 metra. Dorastajú maximálne do výšky 4 metre. Strom dosahuje priemer 30 cm, a preto je treba vysadzovať stĺpovité dreviny v odstupe asi 60 cm. Všetky stĺpovité ovocné dreviny sú navrúbľované na slabo rastúce robustné podpníky – docielia sa tým vynikajúce vlastnosti – ako odolnosť voči mrazu, nenáročnosť na pôdu a tvorba plodov na rôznych stanovištiach. Hnojenie stĺpovitých ovocných drevín je jednoduché; rastliny nie sú náchylné na choroby a sú odolné voči škodcom.

Stĺpovité dreviny potrebujú slnečné až polotienisté stanovište. Pôda musí byť hlboká a vlhká. Ak stojí drevina na suchom stanovišti, môže predčasne zhodiť plody. Stĺpovité dreviny a dreviny v tvare U sú obzvlášť vhodné na pestovanie v drevených nádobách alebo terakotových kvetináčoch, objem týchto nádob by však nemal byť menší než 25 litrov. Okrem toho dbajte na voľbu správnej substrátovej zmesi a na to, aby bola pôda pravidelne zavlažovaná. Pri pestovaní v nádobe je nutná ochrana pred zimou. Nádobu zakryte, obaľte a podložte tkaninou alebo novinami. Nezabudnite na príležitostnú zálievku – v prípade príliš suchej a extrémne chladnej zimy by inak mohlo dôjsť pod vplyvom sucha k poškodeniu koreňového balu. Tiež je vhodné pristaviť k drevine kôl na podoprenie.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePodľa odrody sa stĺpovité dreviny delia na samosprašné alebo potrebujú opeľovače. Zasadením ďalšej odrody v blízkosti samosprašnej získate, vďaka krížovému opeleniu, vyššiu úrodu. Na stĺpovitej ovocnej drevine sa môžu objaviť postranné výhonky. Tieto je potrebné v zime (približne od novembra do februára) zastrihnúť na cca. 3 vonkajšie očká.

Hnojenie
Na jar vždy prisypte ku stromu trochu komplexného hnojiva na ovocné dreviny. Stromčeky v nádobách sa majú prihnojovať od kvitnutia až do zberu pravidelne raz za mesiac tekutým hnojivom.

Viac na www.sieberz.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.