Ebenovník rajčiakový

ebenovnik rajciakovy

Meno „Diospyros” znamená „božské ovocie”, takéto označenie si ebenovník rajčiakový aj zaslúži. Pôvodne pochádza z Východnej Ázie. Odkedy sa však toto ušľachtilé ovocie dostalo na pulty predajní, jeho plantáže sa množia na celom svete, vrátane našej krajiny.

Jeho plody sú sladkokyslé, gélovitej konzistencie, chuťovo sa podobajú na zmes marhule, hrušky a broskyne. Je však obľúbený nielen kvôli výbornej chuti ale aj kvôli vysokému obsahu vitamínov. Strom má peknú, okrúhlu korunu, listy sa na jeseň hýria v žltooranžových farbách. Aj minimálnym rezom zachováva pekný, kompaktný vzhľad a ľahko sa aj oberá. Ovocie môžeme oberať koncom októbra, keď už oranžová dužina presvitá cez jemnú šupu. Výnimočne krásny pohľad dáva zasnežený strom plný ovocia – ebenovník rajčiakový môžeme oberať aj v zime. Prvú zimu je potrebné zakryť jeho kmeň. Jedná sa o dobre prispôsobivú, samosprašnú rastlinu.

Viac na www.sieberz.sk

Komentáre

  1. preco opadali listy na ebenovniku u prostrad leta

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.