Rybník v záhrade

rybnik v zahrade

Rybníky a vodné toky vedia potešiť z roka na rok čoraz viac milovníkov záhrad. Charakteristické sú pre ne nízke náklady a veľký účinok. Ak chceme v záhrade umiestniť močiare a vodné rastliny, potrebujeme v podstate len niekoľko nádob naplnených vodou, do ktorých vložíme požadovanú zeleň a kvetiny. V miniatúrnych rybníkoch, ktoré sa rýchlo zohrievajú, sa veľmi dobre darí leknám všetkých farieb. V zime však rastliny treba uskladniť v pivnici alebo na inom chladnom mieste chránenom pred mrazom.

Vodná záhrada, biotop alebo záhradný rybník
Ako biotopy možno označiť prírodné rybníky, v ktorých sa darí zriedkavým domácim rastlinám. Biotop nemusí vyzerať pekne, predovšetkým by mal poskytovať optimálne životné podmienky. Príkladom môžu byť riasy – tie v záhradných rybníkoch zväčša nie sú vítané, v biotope však plnia dôležité úlohy: úkryt a potrava pre larvy, žubrienky a množstvo iných malých vodných organizmov.

Klasický záhradný rybník je predovšetkým pastvou pre oči. Typická je preň dobre viditeľná, jasná vodná hladina a pekné rastliny vyrastajúce na okraji v zónach plytkej vody. Obzvlášť obľúbené sú také vyhotovenia, ktoré možno občas využívať aj na kúpanie a plávanie.

  

Druhy a vyhotovenia
Pod hotovými rybníkmi rozumieme veľké prvky z kvalitného polyetylénu alebo plastu, zosilneného sklenými vláknami. Umelé rybníky sú odolné proti UV žiareniu a teplotným výkyvom, ako aj proti lámaniu, nárazom a deformáciám. Existujú v množstve variantov s hĺbkou až do 1 m. Veľké rybníky možno dostať hotové v podobe modulárnych konštrukcií, t. j. viacerých dielov, ktoré sa zoskrutkujú. Nezriedkavá je aj kombinácia tvarov alebo výšok rybníkov. Elegantným riešením býva spojenie jednotlivých jazierok tokmi.

Pri výbere lokality a veľkosti vodnej plochy sa vyhýbame príliš tienistým miestam, keďže rastlinám a živočíchom vo vode a v blízkosti rybníka prospieva najmä slnko. Príliš veľké množstvo slnečného žiarenia však môže byť škodlivé, a to najmä pri nedostatočnej hĺbke vody, ktorá sa rýchlo zohrieva. Čím väčší a hlbší je záhradný rybník, tým lepšia je jeho ekologická rovnováha. V hĺbke 80 cm už voda nezamŕza.

  

Zabudovanie hotového jazierka
Aby sme načrtli tvar hotového rybníka na podklade, môžeme viesť latky okolo vonkajších obrysov, ktoré vyznačíme pieskom. Ďalšou možnosťou je použitie drevených líšt (obr. 1). V každom prípade nezabúdajme po obvode nechať približne 50 cm voľného priestoru na výkop. Keďže podkladom jazierka má byť pieskové lôžko, musíme k hĺbke na zabudovanie pripočítať ešte približne 10 cm na výkop. Približne 5 cm hrubú vrstvu piesku potom zarovnáme pomocou šablón (zarovnávacie lišty) a vodováhy (obr. 2). Ak je lôžko rybníka hotové, môžeme do výkopu položiť nádrž. Skontrolujeme, či je vrchná hrana vo všetkých miestach asi 5 cm pod úrovňou zeme, a následne ju napustíme trochou vody. Zhruba po dvoch hodinách sa podklad usadí a môže sa začať s výplňou dutín. Používame piesok, ktorým sme vystlali zemné lôžko. Medzitým stále kontrolujeme, či je poloha vodorovná (obr. 3).

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste  

Použitie rybníkovej fólie
Po výbere miesta a vytvorení tvaru treba obrysy zaznačiť záhradnou hadicou a niekoľkými drevenými kolíkmi (obr. 4). Rýľom následne urobíme konečné vyznačenie a zem odkopávame vrstvu po vrstve. Pri stanovení hĺbky výkopu treba počítať s tým, že zóny močiaru a plytkej vody neskôr zakryje štrk alebo vrstva rybníkového substrátu. Ostré predmety a korene z jamy odstránime a položíme pieskové lôžko rybníka (obr. 5). Teraz rozvinieme rybníkovú fóliu s presahom asi 50 cm a potiahneme ju cez koryto rybníka. Ak do rybníka pustíme vodu, fólia sa sama postupne stiahne do správnej polohy (obr. 6). Okrajový priestor vytvoríme tak, že fóliu na okraji nezakryjeme zemou, ale okraj fólie zdvihneme a nad zemou z nej trochu odstrihneme (obr. 7).

  

Profesionálny tip
Dbáme na to, aby sklon brehov koryta nebol príliš strmý. Správny sklon naznačuje obr. 8 dole. Na obr. 8 hore je znázornený nesprávny postup, pretože v priehlbinách sa vytvoril zhnitý kal.
Ryby môžu umelé jazierko spestriť, ale súčasne dokážu zredukovať rozmanitosť druhov rastlín a malých živočíchov. Z dôvodu zvýšenej produkcie výživných látok sa v rybníkoch premnožujú riasy.
–>
Materiál a náradie

  • hotové jazierko
  • rybníková fólia
  • piesok a vláknina
  • rybníková zem
  • rybníkové rastliny
  • lopata
  • skoby
  • fúrik

V spolupráci s Baumax-om

Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

  1. aj standardne hydroizolacne folie to zvladnu (: my sme davali fatrafol aquaplast 805ku a paradicka

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.