Čo je to imelo a prečo je symbolom Vianoc

imelo symbol vianoc

Význam imela ako vianočného symbolu na Slovensku stále žije. Jeho trvalá zeleň sa považuje za symbol nesmrteľnosti.

V stredoveku sa verilo, že imelo chráni proti blesku a niektorým chorobám. Obľuba imela na Vianoce je dnes rovnako veľká ako pred rokmi. Niektoré domácnosti prevzali anglicky zvyk a veria, že bozk pod imelom cez silvestrovskú noc zabezpečí šťastný nový rok.

Čo je vlastne imelo 

Fascinujúci parazit. Časť výživy, hlavne vodu a minerálne látky, získava z hostiteľského stromu a ostatné látky, predovšetkým sacharidy, získava činnosťou vlastného chlorofylu. Najčastejšie sa vyskytuje na javore, jaseni, topoli, breze, lipe, niekedy aj na jabloni. Sú to opadavé listnáče, a preto imelo najlepšie vynikne na strome na jeseň, keď opadnú listy.

Imelo tvorí guľaté, husté trsy stoniek a kožovitých listov, ktoré zostávajú zelené celú zimu. Imelo kvitne na jar, kvety vyrastajú oddelene na samčích a samičích rastlinách. Kvety vylučujú veľké množstvo nektáru, ktorý láka hmyz a včely. Začiatkom zimy sa objavujú malé, guľaté biele plody, naplnené lepkavou hmotou. Bobule sú obľúbenou potravou vtákov, ktoré majú hlavný podiel na šírení imela.

Text: Ing. Katarína Kettmannová
Foto: WIKIMEDIA COMMONS (Alis)
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Zdroj: časopis Urob si sám JAGA GROUP

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.