Stavba domu z tehál
Zdroj: Heluz

Dom musí byť zmysluplný celok

Stavba domu patrí k zásadným životným etapám, na ktorej však investora čaká množstvo nástrah a prekážok. Veľkej časti problémov dokážete predchádzať dobrým plánovaním a predovšetkým výberom vhodného konštrukčného systému.

Stavby pod drobnohľadom

Od 1. januára 2020 musí byť každý rodinný dom budovou s takmer nulovou spotrebou energie (nZEB). Jeho potreby by z veľkej časti mali pokrývať obnoviteľné zdroje. Či dom dané kritériá splní, rozhoduje porovnanie s takzvanou referenčnou budovou – pod drobnohľadom je napríklad spôsob vykurovania, resp. faktor primárnej neobnoviteľnej energie. Skrátka, výpočtovo je zvýhodnený alebo znevýhodnený daný zdroj energie podľa toho, ako zaťažuje životné prostredie, resp. či ide alebo nejde o obnoviteľný zdroj.

Do veľmi presného výpočtu ďalej vstupujú požiadavky na chladenie budovy, vplyv solárnych ziskov, od roku 2022 sa prísnejšie posudzuje aj tvar budovy. Dom však musí spĺňať hlavne prísne tepelnoizolačné parametre – obálka domu, čiže steny, strecha, okná a podlaha, musia teda čo najviac minimalizovať úniky drahocenného tepla v zime a zároveň zabrániť prehrievaniu domu v lete.

Stavba domu z tehál
Zdroj: Heluz

Najlepšia tehla na trhu

To možno dosiahnuť jedine vtedy, keď komplexne vyriešite všetky konštrukčné detaily a odstránite rizikové miesta v obálke domu. Určujúcim parametrom tepelnoizolačnej schopnosti budovy je súčiniteľ prestupu tepla U (W/m2K). Čím je jeho hodnota nižšia, tým lepšie stena tepelne izoluje, respektíve tým lepšie zabraňuje únikom tepla. Tehla HELUZ 2in1 plnená tepelnou izoláciou vykazuje najlepšiu hodnotu súčiniteľa U na trhu, konkrétne 0,11 W/m2K. S prehľadom teda spĺňa prísne požiadavky na parametre pasívnych domov bez dodatočného zateplenia.

Dom, ktorý dýcha

Stavba bez dodatočného zateplenia navyše prináša ďalšie výhody – pri nákladoch porovnateľných so zatepľovacími systémami získavate masívnu, veľmi mechanicky odolnú konštrukciu v celej jej hrúbke. Úplne odpadá riziko chýb pri vykonávaní zateplenia, prípadne parotesných fólií. S jednovrstvovou konštrukciou dokážete vybudovať perfektne únosnú, výborne izolujúcu stenu, ktorá vďaka skvelým difúznym parametrom umožňuje vášmu domu „dýchať“.

Dom Myslkovice
Zdroj: Heluz

Bez tepelných mostov

Len nízky súčiniteľ prestupu U pre úspech nestačí – teplo si hľadá akúkoľvek nedokonalosť v obálke domu a tou uniká, preto nesmie dostať žiadnu šancu. Konštrukčný systém HELUZ je navrhnutý v modulovej nadväznosti stenových, priečkových alebo napríklad stropných dielcov, ale rovnako prekladov či doplnkových tvaroviek. Rozmerová previazanosť a materiálová homogenita zaručujú, že v obálke domu nevznikajú žiadne tepelné mosty.

Ochrana pred horúčavou

HELUZ nemyslí len na ochranu pred únikmi tepla, ale aj na potrebu ochrany domov pred letným prehrievaním. S rastúcimi plochami zasklenia je táto problematika čím ďalej výraznejšia a napríklad energetický výpočet zohľadňuje aj náklady na chladenie. Namiesto drahej klimatizácie chráňte svoj dom pomocou predokenných žalúzií bezpečne inštalovaných v systémových prekladoch.

Novinka pre zjednodušenie stavby

Do systému HELUZ pribudla v úvode roka aj produktová novinka s názvom RAPID. Inovatívna vencovka sa vyznačuje nadštandardnou tepelnou izoláciou, výrazným zrýchlením a zjednodušením stavby. Táto nenosná tvarovka slúži na jednoduché obmurovanie železobetónových vencov, stužujúcich vencov a stropných konštrukcií. Aj to je dôkaz o ucelenosti stavebného systému HELUZ. Myslite na to, že hrubá stavba rozhodne nie je miestom pre kompromisy – chcite osvedčené parametre a kvalitu, chcite zmysluplný celok.

Stavba domu z tehál
Zdroj: Heluz

www.heluz.sk

Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.