image 38758 25 v1

Prečo sa na mirabelkách vytvorili pavučiny

V septembri sme si všimli popri ceste stromy, vlastne stromoradie divo rastúcich mirabeliek, ktoré boli doslova obalené bielymi pavučinami. „Babie leto“ to určite nebolo. Je na príčine nejaký škodca? Nie je to prenosné na iné stromy? (Pavol H., Levice)

Pavučiny spôsobil spriadač americký (Hyphantria cunea). Na Slovensku sa vyskytuje len v najteplejších, tzv. kukuričných oblastiach a len v teplých rokoch. Napáda jablone, čerešne, slivky, orechy, bazu čiernu, morušu, mirabelku, javorovec jaseňolistý a iné, predovšetkým neošetrované porasty – stromoradia popri cestách. Na Slovensku máva dve generácie do roka. Prezimuje v štádiu kukiel v rozličných úkrytoch na stromoch, plotoch či v múrikoch. Neskoro na jar sa vyliahnu motýle prvej generácie (väčšinou čistobiele, prípadne s bielymi bodkami). Samičky po kopulácii nakladú kolónie niekoľkých stoviek zelenkastých, neskôr sivých vajíčok na rub listov. Z vajíčok sa vyvinú húsenice, ktoré sa zo začiatku zdržiavajú spolu, spôsobujú len nenápadné škody, neskôr však až holožery – skeletujú listy a vytvárajú veľké pavučinové hniezda. Pavučina húsenice chráni pred nepriaznivými vplyvmi. Staršie húsenice sú porastené chĺpkami, žltozelené s čiernymi nôžkami a hlavou, neskôr sa rozliezajú po celom strome. V júli sa sťahujú opäť do úkrytov, kde sa zakuklia. Koncom júla, začiatkom augusta sa vyliahnu z kukiel motýle druhej generácie, samičky nakladú vajíčka a situácia sa opakuje. Húsenice tejto generácie možno vidieť na stromoch ešte v októbri.
Mechanická ochrana spočíva v odrezaní a spálení hniezd húseníc, a to čo najskôr po ich objavení. V prípade chemickej ochrany je dôležité zasiahnuť skoro. Odporúčané prípravky sú Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Dimilin 48 SC, Karate Zeon 5 CS, Steward. V prípade biologickej ochrany možno použiť prípravok Biobit XL, ktorý obsahuje užitočný organizmus bioagens Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje