Odborník radí: Pestovanie vianočnej ruže

image 25754 25 v1

Počas Vianoc sme dostali ako dar nádherne rozkonárenú a pekne sfarbenú vianočnú ružu. Robila nám radosť celé sviatky a ešte stále je pekná. Začali jej však opadávať listy a je čoraz redšia. Chceli by sme si ju uchovať do ďalšieho roka, no nevieme, ako na to. Kde ju máme umiestniť, aby sa jej darilo?
(Milica M., Bratislava)

Vianočnej hviezde (niekedy nazývanej aj ruža) väčšinou vždy po určitej dobe od umiestnenia v interiéri začnú opadávať listy. Veľakrát je to však spôsobené tým, že po sviatkoch zanedbáme starostlivosť o ňu. Môže to byť aj vplyvom príliš vysokej teploty, prievanu, intenzívnej zálievky alebo sucha. Zistite príčinu a snažte sa rastline vytvoriť vhodnejšie podmienky. Ide najmä o dostatok svetla, chladnejšie prostredie, napríklad aj prekladanie na noc do chladnejšej miestnosti, dostatok vlahy, ale nie premočený substrát. Nezabudnite, že medzi každou zálievkou musí substrát mierne preschnúť. Niekedy približne vo februári môžete rastlinu (aj úplne opadanú) skrátiť na 10 až 15 cm. Nechajte ju v interiéri, ale nie v prekúrenej a suchej miestnosti. Bežne ju zalievajte, od apríla ju môžete aj prihnojovať viaczložkovým hnojivom na izbové rastliny. V apríli ju môžete presadiť do nového substrátu, ktorý by mal obsahovať rašelinu (musí mať mierne kyslú reakciu). Počas leta rastlinu pestujte v polotieni na balkóne, terase či v záhrade. V lete sa obvykle nádherne olistí a bude atraktívna. Pred začiatkom jesene ju opäť treba premiestniť do interiéru. Od októbra ju potom treba pripravovať na vyfarbovanie. Nie je to nič zložité. Počas 8 týždňov ju stačí na noc zatvárať do väčšej papierovej škatule.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóvá, Daniel Košťál FOTO: thinkstock.com

Komentáre

  1. Jana Sekeresova says:

    Mam uz 3.ti rok a stale my kvitne aj v lete mam ju stale na slnecnom mieste .polievam ju podla potreby ,tento rok ju chcem presadit do vacsieho crepnika ,ja stale v tom istom

  2. Monika Sokolová says:

    Moja vinočná ruža už kvitne 4.rok ale zafarbené listy sú čoraz menšie aj teraz je zakvitnutá a rada by som ju rozmnožiť , ako postupovať, aby na vianoce opäť krásne zakvitla. Prosím o radu. DAKUJEM

  3. kde je rozmnožovanie?rastliny?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.