Kedy je najvhodnejší čas na výsadbu alstromérie?

Kedy je najvhodnejší čas na výsadbu alstromérie?

Alstroméria patrí k mojim obľúbeným kvetom. Rada by som si ju vypestovala v záhrade (aj do vázy). Dajú sa kúpiť priesady tejto rastliny? Kedy je čas na ich výsadbu? (Milka T., Senica)

Alstroméria sa môže pestovať v záhrade, ale dokonca aj v nádobách na terase a balkóne. Hľuzy tejto rastlinky treba vysadiť na jar (na záhon aj do črepníka). Rastlina slabo odoláva mrazu. Podzemky treba vysadiť hlbšie a pri manipulácii buďte opatrní – ľahko sa lámu. Alstromérii sa bude dariť na slnečnom aj polotienistom mieste s mierne vlhkou a humóznou pôdou. Rozkvitne hneď prvý rok po výsadbe, treba ju výdatne zavlažovať, prihnojovať a okolie udržiavať bez burín. Pred príchodom zimy treba nahrnúť na miesto, odkiaľ vyrastá, suché lístie – poslúži ako zimná ochrana. Ak by ste alstromériu pestovali v nádobe, bude lepšie ju na zimu premiestniť do suchej a chladnej miestnosti. Vonku zostať nesmie.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje