Kedy je najvhodnejší čas na výsadbu alstromérie?

Kedy je najvhodnejší čas na výsadbu alstromérie?

Alstroméria patrí k mojim obľúbeným kvetom. Rada by som si ju vypestovala v záhrade (aj do vázy). Dajú sa kúpiť priesady tejto rastliny? Kedy je čas na ich výsadbu? (Milka T., Senica)

Alstroméria sa môže pestovať v záhrade, ale dokonca aj v nádobách na terase a balkóne. Hľuzy tejto rastlinky treba vysadiť na jar (na záhon aj do črepníka). Rastlina slabo odoláva mrazu. Podzemky treba vysadiť hlbšie a pri manipulácii buďte opatrní – ľahko sa lámu. Alstromérii sa bude dariť na slnečnom aj polotienistom mieste s mierne vlhkou a humóznou pôdou. Rozkvitne hneď prvý rok po výsadbe, treba ju výdatne zavlažovať, prihnojovať a okolie udržiavať bez burín. Pred príchodom zimy treba nahrnúť na miesto, odkiaľ vyrastá, suché lístie – poslúži ako zimná ochrana. Ak by ste alstromériu pestovali v nádobe, bude lepšie ju na zimu premiestniť do suchej a chladnej miestnosti. Vonku zostať nesmie.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.