Ako vybrať nožnice na živý plot

Ako vybrať nožnice na živý plot

Strihanie kríkov a živých plotov ručnými nožnicami je často poriadne zdĺhavé a výsledok beztak nie je dokonalý. Ak túžite po perfektne vytvarovanom živom plote, je na čase začať uvažovať o kúpe mechanických nožníc.

Nožnice na živý plot skôr než klasické nožnice pripomínajú menšiu motorovú pílu a funkciou sa blížia krovinorezu a vyžínaču. Na rozdiel od nich sú však ľahšie a tichšie, a tak ich môžete bez problémov používať aj v susedstve. Na výber máte z troch základných typov. 

Elektrina, batéria a benzín

Na trhu sú k dispozícii nožnice s elektrickým, akumulátorovým a benzínovým motorom. Najrozšírenejšou verziou sú elektrické nožnice, ktoré s prehľadom postačia na akékoľvek menšie záhradné práce. Ich jedinou nevýhodou je, že s nimi môžete pracovať len v dosahu elektrického kábla.
Čoraz obľúbenejšie sú akumulátorové nožnice. Ide o najľahšie a najjednoduchšie ovládateľné nožnice. S AKU nožnicami je možné strihať kdekoľvek, no ich nevýhodou je, že väčší objem práce často vykonáte až po prestávke a opätovnom nabití.
Najsilnejšie nožnice na živý plot majú benzínový motor. Sú ťažšie a hodia sa na rozsiahlejšie a dlhšie práce, ako napríklad úprava výsadby tují. Ocenia ich aj lesníci či profesionálni záhradníci.

Na čo myslieť pri výbere

Pri výbere typu myslite na prácu, ktorú potrebujete vykonať. Na bežné zostrihnutie kríkov vám zaiste postačia elektrické alebo akumulátorové nožnice. Ak máte rozsiahly pozemok s množstvom okrasných stromov, popremýšľajte nad benzínovou verziou.

Okrem rozdielnych pohonov majú nožnice na živý plot taktiež odlišnú strižnú lištu. S kratšou lištou dosiahnete pri strihaní krajšie výsledky, no upravovať môžete len menšie kríky. Na zostrihávanie odrastených okrasných stromov preto uprednostnite radšej nožnice s dlhšou lištou.

Bezpečnosť na prvom mieste

Aj keď sú nožnice na živý plot relatívne bezpečným nástrojom, určite pri práci s nimi nezanedbajte detaily. Samozrejmosťou by mali byť ochranné okuliare, rukavice, a pri hlučnejších benzínových nožniciach aj chránič sluchu.

Pri elektrickom variante nožníc si zase dajte pozor na kábel. Pri nižšej ostražitosti môže ľahko prísť k jeho prerezaniu. Platí, že najbezpečnejšou a pre začiatočníkov najvhodnejšou verziou sú AKU nožnice.

ZDROJ PR článok spoločnosti MADMAT, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.