Je možný prechod z klasického pestovania na hydroponický?

image 32879 25 v1

V byte mám niekoľko izbových rastlín, no nestíham sa o ne starať. Chcela by som prejsť na hydroponické pestovanie. Takúto zeleň máme na pracovisku a prekvapuje ma svojou vitalitou a bujným rastom. Je možný prechod z klasického pestovania na hydroponický? (Dušana J., Bratislava)

Určite je, aj keď je to vhodné len pri mladších rastlinách, ktoré sa zvyčajne rýchlejšie adaptujú na nové prostredie a bez problémov pokračujú v raste. Vhodný čas na zmenu je práve teraz na jar. Rastliny vyklopte z črepníkov, korene očistite od substrátu a dôkladne ich opláchnite jemným prúdom vody. Skontrolujte, či sú v poriadku, prípadne odstrihnite poškodené a odumreté časti. Následne môžete rastliny vysadiť do hydroponického substrátu vo vnútornej nádobe. Tu dodržte pravidlo – vysádzať do rovnakej výšky ako rastlina rástla v pôvodnej nádobe. Nakoniec vložte výsadbu do vonkajšej nádoby, nastavte optimálnu výšku hladiny výživného roztoku a umiestnite ju na vybrané miesto. Zhruba o mesiac sa rastliny zakorenia a môžete začať aj s ich prihnojovaním. 

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.