image 49129 25 v1

Dá sa u nás pestovať mliečnik?

Dostala som zaujímavý dar od známej zo zahraničia, rastlinu s latinským názvom Euphorbia characias. Kde ju mám vysadiť? Bude sa jej dariť aj na Slovensku? Elena S., Lehnice

Ide o zaujímavý, exoticky pôsobiaci druh mliečnika. Bežne ho môžete vidieť v záhradách a parkoch Anglicka a Írska. U nás je trochu chúlostivejší, vyplatí sa ho pestovať len v teplejších polohách a na chránených miestach. Počítajte s tým, že nie je úplne odolný proti mrazu, časom môžete oň prísť. Inak je to krásna, asi 160 cm vysoká rastlina s prekrásnym reprezentatívnym vzhľadom a so zaujímavými žltozelenými kvetmi. Tie sa objavujú v jarných mesiacoch, rastlina počas kvitnutia pôsobí mohutnejšie. Vyžaduje slnečné miesto, humóznu a priepustnú pôdu, znesie aj sucho. Nedarí sa jej v tieni ani polotieni, ani tam, kde je zmáčaná pôda. Rastlinu vysaďte s neporušeným koreňovým balom na dobre viditeľné miesto, napríklad do predzáhradky alebo k terase. Často sa pestuje v zmiešaných kvetinových záhonoch a pri ružiach. Pred prvou zimou po vysadení vám odporúčam rastlinu dôkladne zakryť. Bez zimného krytu by bola ohrozená.

Text Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock 

  1. peto166 says:

    ja pestujem palmu „cykas“ a dari sa jej skvele pridal by som aj foto ale zial to tu nejde 🙂

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.