Dá sa u nás pestovať mliečnik?

image 49129 25 v1

Dostala som zaujímavý dar od známej zo zahraničia, rastlinu s latinským názvom Euphorbia characias. Kde ju mám vysadiť? Bude sa jej dariť aj na Slovensku? Elena S., Lehnice

Ide o zaujímavý, exoticky pôsobiaci druh mliečnika. Bežne ho môžete vidieť v záhradách a parkoch Anglicka a Írska. U nás je trochu chúlostivejší, vyplatí sa ho pestovať len v teplejších polohách a na chránených miestach. Počítajte s tým, že nie je úplne odolný proti mrazu, časom môžete oň prísť. Inak je to krásna, asi 160 cm vysoká rastlina s prekrásnym reprezentatívnym vzhľadom a so zaujímavými žltozelenými kvetmi. Tie sa objavujú v jarných mesiacoch, rastlina počas kvitnutia pôsobí mohutnejšie. Vyžaduje slnečné miesto, humóznu a priepustnú pôdu, znesie aj sucho. Nedarí sa jej v tieni ani polotieni, ani tam, kde je zmáčaná pôda. Rastlinu vysaďte s neporušeným koreňovým balom na dobre viditeľné miesto, napríklad do predzáhradky alebo k terase. Často sa pestuje v zmiešaných kvetinových záhonoch a pri ružiach. Pred prvou zimou po vysadení vám odporúčam rastlinu dôkladne zakryť. Bez zimného krytu by bola ohrozená.

Text Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock 

Komentáre

  1. ja pestujem palmu „cykas“ a dari sa jej skvele pridal by som aj foto ale zial to tu nejde 🙂

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.