Ako vyriešiť problém s červivými zemiakmi

Ako vyriešiť problém s červivými zemiakmi

Pestujem zemiaky a skoro všetky sú napadnuté, červivé. Zvonku sú pekné, ale keď začnem čistiť, celé vnútro je na vyhodenie. (Janka J., Banská Štiavnica)

Podľa toho, čo píšete, hľuzy prevŕtali drôtovce – larvy chrobákov z čeľade kováčikovitých. Dospelé lietajúce chrobáky nie sú škodlivé. Larvy sú dlhé 3 cm, tvarom, farbou a pevnosťou pripomínajú kúsok hrdzavého drôtu – preto drôtovce. Sú to pôdne škodce. V hľuzách zemiakov prevŕtavajú chodbičky, najčastejšie v jarných mesiacoch a koncom leta. Napádajú aj korene mrkvy. Skladované zemiaky po čase hnijú, lebo vnútorné pletivá sú poškodené. Chemické prípravky proti drôtovcom v súčasnosti nie sú povolené. Ochrana spočíva v kladení návnad na jar, najlepšie pri výsadbe. Kúsky surovej mrkvy a zemiakov napichneme na paličku, zakopeme na záhone do hĺbky 5 až 10 cm tak, aby palička vyčnievala a mohli sme návnadu ľahko vytiahnuť aj s nachytanými larvami. Paličky treba často kontrolovať a nachytané drôtovce zničiť (zakopať hlboko do pôdy, spáliť). V lete možno predísť poškodeniu skorším zberom zemiakov. Pestovanie zemiakov treba striedať s plodinami, ktoré poskytujú konzumnú časť nad pôdou, nepestovať zemiaky na jednom záhone viac rokov.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.