Ako vylepšiť pôdu v okrasnej kvetinovej záhrade

Ako vylepšiť pôdu v okrasnej kvetinovej záhrade

Ako prevzdušniť pôdu v okrasnej kvetinovej záhrade? Už druhý rok je veľmi ťažká. Nepomohlo primiešať piesok ani drevený popol, ba dokonca niektorým ružiam uškodili. Nevedeli mi poradiť ani v záhradkárstve. (Helena H., e-mail)

Keďže neuvádzate lokalitu, kde sa záhrada nachádza, ani veľkosť kvetinovej časti, ani to, či je pôda pôvodná, alebo ide o navážku, prípadne spodinu (napríklad z výkopových prác), ani ďalšie fyzikálne vlastnosti pôdy (hutnosť, vzdušnosť, pórovitosť, priľnavosť, zrnitosť, vodná kapacita), chemické, biologické vlastnosti, či je pozemok trvalo zamokrený, či je pôda ílovitá, hlinitoílovitá a podobne, ťažko možno úplne klasifikovane poradiť. Rady môžu byť len vo všeobecnej rovine:
• Najjednoduchšie, fyzicky, časovo aj finančne menej náročné je pestovať rastliny vhodné do danej pôdy. Treba vyberať rastliny podľa ich nárokov – také, ktoré znášajú aj menej vhodné podmienky; prípadne úplne zmeniť využitie tejto časti pozemku, napríklad na jazierko, odpočívadlo, ohnisko či altánok.
• Ak je pozemok zamokrený, možno ho odvodniť – urobiť drenáž na viacerých miestach a odviesť vodu napríklad do vsakovacej jamy v odľahlej časti pozemku.
• Vylepšiť pôdu len lokálne v mieste výsadby konkrétnej rastliny: pôdu z výkopovej jamy (napríklad pre spomínané ruže) úplne odstrániť a nahradiť ju kvalitným substrátom; dno a boky jamy možno vystlať geotextíliou, ktorá zabráni miešaniu okolitej pôdy so substrátom.
• Odstrániť vrchnú vrstvu ornice (50 cm) a naviezť novú kvalitnú ornicu.
• Pôdu s obsahom nad 45 % ílovitých častíc zľahčíte pridaním piesočnatej pôdy a kompostu, piesku, pridať možno i perlit. Do pôdy je lepšie zapracovať ich pred príchodom mrazov. Pôdu zrýľujte na veľké hrudy. Mráz ich roztrhá na drobné hrudky, vznikne priaznivá drobnohrudkovitá štruktúra.
• Vhodné je dať si urobiť laboratórny rozbor pôdy vo Výskumnom ústave pôdoznalectva a ochrany pôdy, www.vupop.sk.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock 

Komentáre

  1. Dosť výstižné rady ako s pôdou narábať.Záleží na konkrétnej základnej pôde a potom ju prispôsobovať rastlinám.Piplačka. Ale asi podľa môjho úsudku po troch rokoch to bude poznať.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.