Ako urobiť rez judášovca

image 50953 25 v1

Na záhrade nám rastie judášovec Ruby falls. Krásne sa mu darí, snažím sa ho vyväzovať. Zaujíma ma, či, kedy a ako ho mám tvarovať, aby mal jeden kmeň vysoký a z neho ovísal. (Ľubica, Zálesie)

Judášovec strukový (Cercis siliquastrum) patrí medzi veľmi dekoratívne druhy, ktoré tvoria kvety priamo na starších konároch alebo na kmeni (kauliflória). Druhov judášovca je viac a ich odrody sú v záhradníctvach ponúkané vo forme stromčeka alebo kra. Odrody stromovité u nás dorastajú do výšky 8 – 10 m, kry do šírky a výšky 1,5 – 3 m. Judášovec má prirodzene šikmý, rôzne krivý štíhly kmeň. Preto, ak chcete dopestovať rovný kmeň, je to proti prirodzenému spôsobu rastu. Postupným vyväzovaním k opore je možné mladý kmienok čiastočne vyrovnať. Pri tvarovaní kmeňa a koruny treba však rastline dopriať dostatok času a sebe trpezlivosti. Nie je možné dopestovať žiadaný tvar za 2 až 3 vegetačné obdobia. Podľa priloženej fotky pestujete ker a nie strom. Je normálne, že dreviny tvoria počas rastu bočné výhonky na kmeni aj vtedy, ak ide o stromček. Vyrastajú z adventívnych – tzv. spiacich púčikov. Ak chceme dopestovať kmeň, bočné výhonky treba priebežne odstraňovať. Mladé výhonky sú krehké, pokiaľ sú bylinné, ľahko sa dajú vylomiť aj rukou, staršie, hrubšie, treba odstrihnúť nožnicami, hrubé konáre odrezať pílkou. Bočné výhonky treba odrezať na konárový krúžok – t. j. tesne pri kmeni, ale nezarezať do kmeňa, rany zatrieť stromovým balzamom, prípravkom Pellacol alebo štepárskym voskom. Rez možno urobiť kedykoľvek okrem zimy a neskorej jesene, kedy by sa rana ťažko hojila. Postup treba opakovať, až kým sa dosiahne žiadaná výška, napr. 1 – 1,5 m kmeň. Bočné výhonky nad žiadanou výškou kmeňa tvoria budúcu korunku. Kým z nich vyrastie previs – „vodopád“ konárov obsypaných kvetmi – trvá to niekoľko rokov. Pokiaľ chcete pestovať danú rastlinu len na 1 kmeň, ako píšete v otázke, treba v budúcnosti počítať s váhou prevísajúcej koruny, čo kmeň nemusí vydržať a môže sa zlomiť.

Text Ing. Hana Szabóová Foto autorka, isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.