Ako udržať pôdu zdravú
Galéria (6)

Ako udržať pôdu zdravú

Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, radí, ako používať užitočnú pôdnu hubu pre úspešné pestovanie.

Galéria

Trichoderma, strážca pôdy
Trichoderma, strážca pôdy
Trichoderma, strážca pôdy
Trichoderma, strážca pôdy
Ako bojovať proti burinám

Pôda je veľmi komplikovaný systém. Množstvo anorganických čiastočiek (íl, drobný piesok, štrk), ale aj tých organických (zvyšky odumretých rastlín a živočíchov) sa pôsobením poveternostných vplyvov, húb a iných organizmov premieňajú na úrodnú pôdu. Zdravá pôda podporuje život rastlín a opätovne zužitkováva odumreté časti. Takzvané moderné poľnohospodárstvo s používaním umelých hnojív a pesticídov do týchto prirodzených procesov nepriaznivo a zásadne zasahuje. Bežnou praxou pri pestovaní rastlín sú monokultúry, čiže každý rok sa na veľkých plochách objavujú rovnaké rastliny. Týmto sa v krajine dramaticky znižuje genetická rozmanitosť a výrazne sa zvyšujú šance škodlivých patogénov. Ani v malých záhradách nedodržiavame správne osevné postupy a na rovnaké miesto vysádzame to isté. Aby napadnuté rastliny prežili a priniesli úrodu, musíme používať chemické ochranné prostriedky. Ak aj obmieňame rastliny na danej ploche, cca po 4 – 5 rokoch, vôbec si nevšímame patogény, ktoré sú spoločné pre niektoré druhy. Napríklad na ploche, kde sme mali uhorky napadnuté plesňou, ďalšie roky nevysádzame nielen uhorky, ale ani iné tekvicovité rastliny.

FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Niečo z teórie

Čo sa deje po zbere úrody, keď na pôde ostávajú ležať zvyšky rastlín? Žijú na nich rôzne huby, ktorých úlohou je tieto zvyšky rozložiť. Mnohé z nich sú, bohužiaľ, nežiaduce patogény, ktoré sa vplyvom vyššej jesennej vlhkosti rýchlo šíria. Na rozklade organických zvyškov sa bežne podieľajú štyri rody húb, a to buď samostatne, alebo spoločne. Ide o Aspergillus, ktorý patrí napr. v obilninách medzi najnebezpečnejšie patogény, navyše produkuje jedovatú látku ochratoxín. Ďalej ide o rod Penicillium, ktorý zahŕňa neškodné plesne aj druhy produkujúce toxíny. Tretím je rod Fusarium produkujúci nebezpečné jedy. Je častý na obilninách i na iných druhoch rastlín. Štvrtým v rade je rod Trichoderma. Je to užitočná huba, takpovediac pôdny kondicionér, ktorý nielenže neškodí, ale aj zvyšuje úrodu a naštartuje ochranu proti patogénom.

Vedeli ste?

Zdravie pôdy a rastlín v nej pestovaných môžeme ovplyvniť pomocou užitočnej huby Trichoderma.

FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Zvýšenie úrody až o 10 %

Ako zabezpečiť, aby v pôde prevládala užitočná Trichoderma? Riešenie prichádza v prípravku Trifender. Je registrovaný ako pôdna pomocná látka s účinnou látkou Trichoderma. Súčasné poznatky potvrdzujú, že normalizuje rast rastlín. Ide o prášok, ktorý je možné miešať v kanvici s vodou s umelými i organickými hnojivami a zalievať ním pôdu. Tým sa usmerní výskyt húb, pričom sa predovšetkým zvýši množstvo užitočnej huby. Dokonca pri jesennej aplikácii priamo na rastlinné zvyšky sa naštartuje ich rozklad tým správnym smerom a potlačí sa vývoj škodlivých húb. Ukazuje sa tiež, že používanie užitočnej huby môže zvýšiť úrodu až o 10 %. Huba v pôde totiž obklopí korene rastliny, chráni ich a pomáha pre ne sprístupňovať vodu a živiny.

FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Kedy a ako použiť Trifender?

■ Každoročne sa v našich záhradách vyskytujú dve základné hubové choroby spôsobené rodmi Fusarium a Sclerotinia. Ich výskyt dokáže potlačiť huba Trichoderma asperellum, ktorá sa dá u nás zakúpiť v prípravku Trifender.
■ Prípravok sa dá použiť aj na morenie semien pred ich výsevom. Buď ich „obalíme“ práškom, alebo namočíme do vody, v ktorej je rozmiešaný prípravok. Trichoderma sa ďalej vyvíja ako symbiotický organizmus.
■ Trifender sa oplatí používať už pred výsevmi alebo ho miešať do zálievky raz za mesiac. Opakovaná aplikácia posilní výskyt užitočnej Trichodermy v pôde.
■ Pri pestovaní priesad pomáha zálievka obohatená Trichodermou potláčať padanie rastlín, pretože obmedzuje výskyt rodu Fusarium.
■ Počas daždivej jari zvyčajne poškodzuje výsevy uhoriek huba rodu Sclerotinia. Preto už preventívne aplikujeme prípravok Trifender vo forme zálievky, aby sa spóry užitočnej huby dostali do pôdy cca 4 – 6 cm hlboko.
■ Pri skleníkovom pestovaní papriky často používame kompost a s ním si do pôdy zanesieme Fusarium. Užitočná Trichoderma ho priamo napáda. Zároveň posilňuje imunitný systém rastlín.
■ Pri jesennej výsadbe je užitočná huba ochranou proti výskytu patogénnych húb, ktoré sa počas vlhka rýchlo šíria.

http://biotomal.sk/

TEXT: ING. ZOLTÁN TAMAŠEK
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ PR článok spoločnosti bioTomal s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje