Ako prezimovať delospermu

Ako prezimovať delospermu

Vedeli by ste mi, prosím, poradiť, čo máme spraviť s touto rastlinou? Nevieme iste, či je to trvalka, lebo má dužinaté listy, obávame sa, aby nezmrzla. Máme ju ostrihať alebo nechať tak, prípadne preniesť do skleníka alebo vybrať z pôdy? Mirka H.B.

Chválime za dopestovanie krásnej delospermy (Delosperma cooperi). Patrí medzi odolné africké sukulenty. U nás sa pestuje ako plazivá trvalka – skalnička na a popri múrikoch, v miniskalkách, na zakrytie plochy, kde sa nedarí trávniku, alebo ak chceme plochu farebne spestriť. Známych je viac druhov. Žiada slnko a sucho, dobrý priepustný, štrkovito piesočnatý, doslova chudobný substrát. Kvitne nepretržite od polovice leta do mrazov, kvety však otvára len počas slnečných dní.

Z prezimovania nemusíte mať obavy. V žiadnom prípade ju teraz nestrihajte, nie je to potrebné – až na jar po prezimovaní treba odstrániť suché výhonky. Rastlinu môžete nechať na mieste. Neznáša však holomrazy, preto je lepšie na zimu ju prikryť čečinou, ktorá ju chráni aj pred ťažkým snehom či dažďom. Neznáša totiž premokrenie, vlhko a korene by mohli zhniť a rastlina následne zahynúť. Ak nemáte čečinu, možno rastlinu chrániť vhodnou dekoračnou strieškou z plastu, prípadne netkanou textíliou.

Text Ing. Hana Szabóová Foto autorka

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.