Ako sa zbaviť buriny v dlažbe

Ako sa zbaviť buriny v dlažbe

Už ma nebaví vyberať burinu spomedzi zámkovej dlažby. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, či je niečo, čím by sa škáry mohli vyškárovať, aby tam nerástla burina, prípadne mi viete poradiť nejaký iný grif? Ďakujem. (Mária N., e-mail)

Na vyplnenie škár sa určite dajú použiť okrem klasického drveného kameniva alebo piesku špeciálne prípravky, najlepšie vám poradia v predajni so stavebným materiálom. I tak však bude potrebné pred použitím vhodnej škárovačky burinu dôkladne odstrániť, škáry vyčistiť a možno by bolo najlepšie rozobrať dlažbu, podložie ošetriť, pripraviť a znova položiť dlažbu. Predpokladám, že pred položením dlažby bolo podložie (podklad) riadne odburinené a burina, tráva, ktorá teraz vyrastá v škárach, je vlastne len náletová. Okrem „ľudových prípravkov“, ako sú horúca voda, ocot, roztoky octu, soli a jari v rôznom pomere, možno burinu odstrániť prácne, mechanicky – vytrhaním – a chemicky – herbicídmi.
Chemické prípravky sú napríklad ROUNDUP Aktiv, ROUNDUP Biaktiv, AGIL 100 EC, BOFIX, KAPUT, LONTREL 300, GLYFOGAN, DOMINÁTOR a TRAVIN. Treba sa však dôsledne riadiť návodom na použitie, aby neboli poškodené aj okolité kultúrne rastliny.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

 1. …veľmi dobre tiež zaberá položiť pod dlaždice gumovú fóliu (klasickú na jazierká), máme to overené, skoro nič nám cez dlážku neprerastá a okrem toho je to na rozdiel od herbicídov ekologické…

  1. co z tohoto „Predpokladám, že pred položením dlažby bolo podložie (podklad) riadne odburinené a burina, tráva, ktorá teraz vyrastá v škárach, je vlastne len náletová.“ si nepochopila?

 2. Dobre je na odburinenie aj Fondo a nieje asi take toxicke ako Roundup.

 3. jasne maria… budes potrebovat 1 kanister cca 5-10 litrovy podla velkosti dlazby, a v blizkosti benzinku… nacapujes kanister doplna benzinom a vsetok ho rovnomerne porozlievas po dlazbe, do 2 dni tam bude vyprahnute! ak to chces rychlejsie. staci skrtnut zapalkou, avsak pri tomto rychlom sposobe treba byt opatrny a dobre si pozriet, ci som neoblial i dom… 🙂 no a ak ti stacui ten pomaly sposob, aby si usetrila, mozes nacapovat namiesto benzinu naftu… ta ma o cosik dlhsie ucinky zasa… 😀

 4. Ja som skúsil pred mesiacom vypaľovanie a pomáha to, postup však treba opakovať.

 5. Tak to sú rady na kočku.A ten kanister s benzínom tak to je super.Já by som doporučoval dva kanistre,ale hasiči nech sú pred bránou.

 6. Lubo Oravec says:

  a co tak skusit piesok na sucho zmiesat z nehasenim vapnom pri navlchceni pali burinu.nie som naj naj iq,ale mozno vam to pomoze caute Lubo

  1. Dnes už nehasené vápno nezoženieš.

   1. Naopak, mlete nehasene vapno kupis v kazdych stavebninach. Je to zakladny druh stavebneho tovaru ako cement 😀

 7. lubooravec says:

  a najprv tu foliu

 8. Ide to aj bez chémie. Základom je dobre vyškárovaná dlažba a škáry kontrolovať a priebežne doplňať. Ja som použil zmes jemného piesku a vápno. Primiešal som aj starý na jemno podrvený cement. Dva roky a dlažba bez jedinej buriny.

 9. Na škárovanie vonkajšej dlažby použiť výrobok na to určený fi GftK, ktorý u nás predáva fi Gericom s.r.o. Je ekologický, zabraňuje rastu buriny, odolný voči soli.

 10. okolosediaci says:

  Pani ING. vas vodi za nos … skuste v Hornbachu kupit Roundup :-))

 11. Rozvarte vodu , oblejte a o dva dni pozametajte suche zvyšky. Taká veda !

 12. CASORON G – je to granulát ktorý zabraňuje klíčeniu, treba ho po odstránení buriny metlou zapracovať do škár a máte na nejaké obdobie pokoj.

 13. mne sa raz nechtiac vylial benzín na trávu, a to bohužiaľ pri vchode do domu. Tráva bola na tom mieste vypálená, až som z toho bol na nervy. Celý rok tam nevyrástla tráva, vyzeralo to nepekne. Takže doporučujem do škár vyliať benzín a máte na rok určite pokoj.

 14. Jablcnym octom postriekat

 15. A je to také dôležité aby dlažba bola odburinená aj za pomoci chémie? Myslíte že si včela nespáli nožičky, lienka krídelká…..? Komu sa nechce robiť, nech ide naspäť do činžiaka a neotravuje tu sprostosťami ako je burina v dlažbe.

  1. Áno je! Ja to mám na chodníku pred domom ktorý ma cca 60m a je tak zle spravený, okrem toho ze sa na veľa miestach prepadáva ma veľké nerovnomerne špáry. Kým odbúraním celí možem začať odznova. Chcem sa zbaviť buriny jednoducho a na trvalo.
   A za takú sprostosť možem mat problémy.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.