Ako vypestovať peknú prilbicu

image 45907 25 v1

Na strednom Slovensku často pri domoch vídam krásne rozkvitnuté trsy prilbíc. Táto trvalka sa mi veľmi páči, no nedarí sa mi ju pestovať. Záhradu mám na Záhorí a navštevujem ju len cez víkend. Rastlina je nízka a takmer nekvitne. Kde robím chybu? Rastie v záhone na slnečnom mieste. (Jana V., Bratislava)

Prilbiciam sa výborne darí v chladnejšom prostredí a v oblastiach s vyššou nadmorskou výškou. Na Záhorí sa síce môžete pokúsiť ju pestovať, výsledok však nebude taký, aký by ste očakávali. Navyše, rastlinu treba pestovať v polotieni alebo tieni. Z vlastných skúseností viem, že najkrajšie sa rozrastie na mieste, kde pôda nikdy úplne nevysychá, je mierne vlhká až vlhká, bohatá na živiny, a čo je dôležité, mierne kyslá. Piesočnaté pôdy, typické pre Záhorie, zrejme nebudú vyhovovať tejto trvalke. Neuvádzate, či ste pôdu špeciálne upravovali, ale v tomto prípade sa ozaj vyplatí dať k rastline aspoň trochu rašeliny. Dbajte aj na pravidelné prihnojovanie. Rastlina sa vám odvďačí bohatým kvitnutím.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Stredoslovak na Zahori, ma celkom vazny problem.
    Tam sa pestuje najma kapusta.
    Na miesto prilbice, skuste tabak, ten krasne kvitne a vonia.
    Pokial ho nechcete na fajcenie, nechajte ho kvitnut.
    Na zahori, vyrastie virginsky, krasnym fialovym kvetom, alebo havansky zltym kvetom.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.