Ako pestovať echinaceu

Ako pestovať echinaceu

Zohnala som si kultivary echinacey s bielymi, oranžovými a žltými kvetmi, dokonca aj plnokveté formy. V záhone však živoria – sú nízke, málo rozrastené a skôr zanikajú. Záhon je na polotienistom mieste, v blízkosti rastie vysoký ihličnan. Je možné, že tejto trvalke prekáža? Ako sa mám o ňu postarať? (Jana K., Bratislava)

Echinacea (Echinacea purpurea) rastie na slnečných a suchších otvorených priestranstvách. Kultivary, ktoré ste si vysadili, sú vyšľachtené, teda aj odolnejšie. Ak chcete docieliť vyššie, bohato rozkonárené a kvitnúce rastliny, mali by ste ich pestovať v polotienistom záhone, prípadne aj na slnku. Pôda má byť kyprá, vzdušná, s pridaným kompostom. Osvedčilo sa pridať aj vápnik – vplýva pozitívne na tvorbu kvetov. Echinacea toleruje sucho, ale len na určitý čas, preto nezabúdajte na pravidelné zavlažovanie. Ide o častú chybu pestovateľov. Týmto rastlinám sa veľmi dobre darí v namulčovaných záhonoch (kôra, štrk) a tam, kde je použitá netkaná textília. Okolie rastlín treba udržiavať v bezburinovom stave. Dôležité je aj prihnojovanie: okrem kvalitného kompostu (na jar) sa vyplatí prihnojiť ich hnojivom na kvitnúce trvalky. Blízkosť ihličnanu zrejme echinacei neprospieva, pôda tu môže mať kyslejšiu reakciu a táto rastlina potrebuje zásaditú. Ak sa rozhodnete rastliny presadiť, môžete tak urobiť na jeseň alebo aj skoro na jar.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.