Ako často meniť roztok so živinami pri hydroponickom pestovaní?

image 37200 25 v1

V byte pestujem zeleň hydroponickým spôsobom. Ako často mám meniť roztok so živinami? Sú na to rôzne názory. (Peter G., Bratislava)

Živný roztok sa odporúča vymeniť po 2 mesiacoch, prípadne aj skôr, dlhšie intervaly nie sú dobré. Môže sa to odraziť na vzhľade zelene. Roztok z nádoby vylejte a nahraďte novým. Všetko potrebné sa dá kúpiť. Samotná výmena nie je zložitá a určite ju zvládnete. Pri výmene živného roztoku sa riaďte aj vodoznakom. 

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Hana Szabóová says:

    Všeobecne sa odporúča výmena hydroponického roztoku 1x za 3 – 5 týždňov. Odparenú vodu v živnom roztoku treba dopĺňať tak, aby ukazovateľ hladiny dosiahol optimum. Na maximum by sa mal roztok dopĺňať len výnimočne, počas dlhšej neprítomnosti. Keď ukazovateľ hladiny klesne na minimum počkať ešte 2 – 3 dni a zaliať na optimum.
    Na tmavých miestach a v menej slnečných ročných obdobiach je potrebné zalievať menej. Závisí aj od druhu rastliny – napr. korene drevnatých rastlín (juka, dracéna) potrebujú vzduch, preto ich v žiadnom prípade nepolievame skôr ako hladinomer – vodoznak dosiahne minimum.
    Počet dávok živného roztoku závisí od intenzity slnečného žiarenia. V lete je to 1 – 8 dávok, v zime 1 – 4 dávky za týždeň.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.