Čistenie sprchovej hlavice
Zdroj: shutterstock.com

Super trik, vďaka ktorému bude zanesená sprchová hlavica ako nová!

Trápi vás zanesená sprchová hlavica, cez ktorú už voda neprúdi rovnomerne a ani na pohľad nevyzerá najlepšie? Skôr, ako sa rozhodnete pre definitívnu výmenu za nový kus, skúste ju vyčistiť pomocou obľúbených domácich pomocníkov – octu a jedlej sódy.

Čo má vplyv na zanášanie sprchovej hlavice?

Sprchové hlavice sú náchylné na zanášanie vodným kameňom. Ak máte tvrdú vodu, výskyt vodného kameňa na batériách, sprchových zástenách či obklade je len otázkou času. V sprchovej hlavici vodný kameň upcháva predovšetkým sústavu trysiek, a tak znemožňuje plynulé prúdenie vody – čo znamená aj znefunkčnenie samotnej sprchovej hlavice. Pod tlakom hromadiacej sa vody, ktorá nemôže prúdiť cez upchaté trysky, môže dokonca na obvode časom prasknúť.

Znečistená sprchová hlavica
Zdroj: shutterstock.com

Základné pomôcky na čistenie sprchovej hlavice

Nemusíte hneď siahať po drahých čističoch, ktoré rozpúšťajú vodný kameň! Celkom schopne a bez veľkej námahy vám dobrú službu urobí aj jedlá sóda a ocot.

Na vyčistenie sprchovej hlavice budeme potrebovať:

 • ocot,
 • jedlú sódu,
 • malé vedro alebo lavór,
 • plastové vrecko,
 • kefku,
 • jemnejšiu hubku/mikroutierku na dočistenie a preleštenie.
Príprava na čistenie sprchovej hlavice
Zdroj: shutterstock.com
Čistenie sprchovej hlavice
Zdroj: shutterstock.com

Ako vyčistiť sprchovú hlavicu pomocou octu a jedlej sódy?

 1. Na úvod odpojíme sprchovú hlavicu od sprchovej hadice, aby sme sa pri čistení mohli zamerať na všetky detaily. Sprchová hlavica je na hadicu zvyčajne napojená cez závit a odtočením sa dá odmontovať. Sprchovú batériu dôkladne uzatvoríme.
 2. Pripravíme si lavórik s teplou vodou, kefku, jemnú hubku/utierku a jedlú sódu.
 3. Sprchovú hlavicu posypeme v mieste trysiek a otvorov jedlou sódou. Pomocou teplej vody a kefky sa pustíme do čistenia plochy s tryskami. Na povrchu sa vytvorí kašovitá zmes. Nevynecháme žiadnu časť, ani miesto závitu, v ktorom už tiež môže byť vrstva vodného kameňa.
 4. Po vydrhnutí jedlou sódou sprchovú hlavicu opláchneme v teplej vode.
 5. Následne vložíme sprchovú hlavicu do veľkostne vhodného vrecka a prilejeme primerané množstvo octu. Vreckom potrasieme, ocot necháme cez hlavicu popretekať. Vrecko s hlavicou uzatvoríme a odložíme na niekoľko hodín „oddychovať“. Ocot sa postará o rozpustenie vodného kameňa vo vnútri sprchovej hlavice.
 6. Na záver sprchovú hlavicu očistíme tečúcou vodou od zvyšku octu, sódy a uvoľneného vodného kameňa. Kefkou s jemnými štetinami niekoľkokrát prejdeme cez otvory trysiek, aby sa uvoľnili aj zaseknuté úlomky vodného kameňa. Po prepláchnutí si vezmeme jemnú mikroutierku a sprchovú hlavicu zo všetkých strán preleštíme.
Čistá sprchová hlavica
Zdroj: shutterstock.com

Dá sa sprchová hlavica očistiť aj bez odpojenia z hadice?

Áno, sprchovú hlavicu je možné vyčistiť aj bez potreby odmontovania od sprchovej hadice. Vtedy postačí, ak ju priamo v sprche najskôr vydrhneme jedlou sódou a následne ju vložíme do vrecka s octom, ktoré pevne uviažeme okolo tenkého hrdla sprchovej hlavice. Ocot má prirodzene istú váhu a bude hlavicu ťahať dolu (je to cca 500 ml octu, v závislosti od veľkosti hlavice). Je preto veľmi dôležité hlavicu bezpečne zavesiť alebo ju odložiť na dno sprchy do vedra zabalenú v octovom vrecku. Dočistenie a vyleštenie je už potom veľmi podobné, ako v postupe vyššie.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje