image 30607 25 v1
Galéria (16)

Ako zhotoviť dymovod?

Pozrime sa na praktické ukážky, ako a z čoho zhotoviť pripojenie od piecky ku komínu.

Galéria

Dymovod
Dymovod
Dymovod
Dymovod
DymovodD_Dymovod
Dymovod
Dymovod
Dymovod

Z TENKOSTENNEJ RÚRY
Zapadajú do seba. Širší koniec rúry je na mieste, kde je nálepka alebo vyrazený priemer v milimetroch a znak výrobcu. Stačí ich znitovať. 

NEBEZPEČNÉ!
Čo ak rúry do seba nevchádzajú? Zarezávanie a prestrihávanie koncov rúry, aby sme ich do seba natlačili, je nevhodné a nebezpečné! Použime radšej manžetu! 

REZANIE
Z rúry väčšieho priemeru možno vyrezať manžetu dĺžky minimálne 12 cm. Na označenie rezu sme použili lepiacu pásku. 

PRICHYTENIE
Manžetu prichytíme drôtmi a pritiahneme o rúry. 

PREKRYTIE
V mieste prekrytia manžetu nitujeme. Zostrihnutý kúsok plechu slúži len pre čitateľov na znázornenie! Miesto nitovania je označené nálepkou. 

Z KUSOV PLECHU
Ak nemáme k dispozícii rúru väčšieho prierezu, použijeme dva kúsky plechu, ktoré sa vzájomne prekryjú a tesnosť je zaručená.

KOLENO
Variabilné koleno s čistiacim otvorom umožní zapojenia pod rôznymi uhlami. Čistiaci otvor slúži aj ako revízny. Stav „hladiny sadzí“ zistíme jednoducho v dymovodoch. 

MALÁ PIECKA
Moderný malý spotrebič už nemá rošt, horí pomaly a úsporne. Vhodné, ba dokonca lepšie je, ak má šamotové ohnisko.

REDUKCIA
Sopúchový kus s redukciou umožní tesné, no pohyblivé pripojenie kolena do sopúcha. V prípade potreby je nutné aj tento kus zaistiť proti vysunutiu. 

NASTAVITEĽNÉ KOLENO
Štvordielne koleno umožňuje prekonať rôzne uhly i obchádzky. Naozaj dokáže vyhláške učiniť zadosť. 

VÝMENNÍK TEPLA
Je účinný a rozhodne menej riskantný ako rôzne rúrové zostavy. No pozor, nezabúdame na jeho pravidelné čistenie. 

Na čo si dať pozor


ZAISTENIE RÚRY

Na vyústení dymovodu zo spotrebiča je rúra a v nej malý otvor. Sem patrí poisťovací kolík. Tu je použitá samorezná skrutka. Pri čistení dymovodu ju vždy kontrolujeme, prípadne meníme. Je extrémne namáhaná spalinami, odhára a krehne. Toto prvé napojenie potrebuje aj dilatačnú vôľu, a preto nebýva úplne tesné. Poistný kolík je dôležitou súčiastkou dymovodnej zostavy.

HAZARD S VLNOU
Ak nemáme redukciu, riešime detail pomocou upchávkovej šnúry a napr. alobalu. Minerálna vata na fotografii sa pohybmi rúr môže uvoľniť. Taktiež je nutné toto spojenie zabezpečiť najlepšie tromi poistnými kolíkmi, čím sa stabilizuje vzájomná poloha rúr. Upchávka sa nebude na jednej strane stláčať a oproti uvoľňovať.

NITOVANIE
Ani hrubostenné rúry celkom nevyhovujú predpisom. Tu je jasné, že nasunutie je možné asi na 50 mm, potom sa už začína kónický tvar. Preto aj hrubostenné rúry zabezpečíme nitmi alebo kolíkmi. 

Text, foto a kresby: Ing. arch. Vladimír Institoris, PhD. v spolupráci s firmou Krbex
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

 1. sklabina says:

  nitovanie je hlúposť, lebo na nitoch sú diery a cez ne môže unikať CO.

 2. Anonym says:

  To sú čo za rady. To nemôže niekto myslieť vážne. Potom to aj tak dopadne, že nestačia hasiči ani z celého kraja.

  1. ARB says:

   tento čláánok je čistá katastrofa alebo návod ako vyhorieť prípadne sa priotráviť s co. Radiť manžetu na dymovod kde má byť správne jedine hrdlový spoj je diletantizmus alebo neznalosť problematiky. nehovoriac už o tom že tesnosť manžety je mizerná.

 3. ROMAN says:

  Toto je doslova na trestné oznámenie

 4. mm says:

  Vážený asi nečítate pozorne.Obrázok,,Hazard s vlnou,, ukazuje ako sa to nemá robiť a článok opisuje ako to treba urobiť!! Otázkou vyhorenia je len poriadok a uskladnenie horľavých vecí okolo takéhoto miesta.Ak tam nebude nič uskladnené,nič nebude horieť.Ak o dymovod bude opretá hoc i rúčka z metly a dookola neporiadok,tak si koleduješ nie o pekné a bohaté Vianoce,ale minimálne o premaľovanie týchto priestorov,prípadne o novú strechu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje