image 30721 25 v1
Galéria (28)

Ako sme zrenovovali starú kúpeľňu 2. – obnova podlahy, vane a radiátora

So starými kúpeľňami je samé trápenie. Ak sa rozhodnete pre modernizáciu vzhľadu, zvyčajne sa to končí veľkými prácami a nákladnou investíciou. S farbami je to však iné. S úžasným výsledkom, ktorý stojí za to!

Galéria

Obnova podlahy kúpeľne
Obnova podlahy kúpeľne
Obnova podlahy kúpeľne
Obnova podlahy kúpeľne
Obnova podlahy kúpeľne
Obnova podlahy kúpeľne
Obnova podlahy kúpeľne
Obnova podlahy kúpeľne

UROB SI SÁM

náročnosť: ****
čas: 1 deň
náklady: 47 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 47 €
(skutočná spotreba)
• náter podlahy 21 €
napr. Colorlak S2819 Silamat (41,96 €/3,5 l)
• náter vane 13 €
napr. Colorlak S2381 Epax (14,74 €/1 l), Colorlak S7307 tužidlo (14,41 €/1 kg)
• náter radiátora 3 €
napr. Colorlak V2115 Aquarex (8,10 €/0,6 l), Colorlak V2077 Aquacol Radiátor (11,15 €/0,6 l)
 náter okna 2 €
napr. Colorlak S2082 Profi Okno (9,36 €/0,6 l)
• technické kvapaliny 4 €
napr. Colorlak C6500 riedidlo uni (4,12 €/0,7 l), Colorlak S6300 riedidlo (3,44 €/0,7 l)
• čistiace prostriedky 4 €
napr. Cif krém (1,45 €/250 ml), Cif rozprašovač kúpeľňa (2,89 €/500 ml), Cif Brilliance (2,55 €/1 l)

NÁRADIE A POMÔCKY
 maliarske valčeky
napr. Paint-Line Schuller, Velour Schuller
• štetec
s prírodnou štetinou, napr. Spokar
 brúska, dláto, stierka 


        pôvodný stav 

PRACOVNÝ POSTUP

1. UMÝVANIE
Vaňu dôsledne vyčistíme od zvyškov mydla, vodného kameňa, usadenín a dlhoročných nánosov v kútoch a rohoch susediacich s obkladom.

2. BRÚSENIE
Vibračnou brúskou prebehneme pôvodný smaltový email. Použijeme hrubé zrno a ostrý brúsny papier s otvorenou štruktúrou. 

3. DETAILY
Ručne prebehneme detaily tam, kam sa brúska pohodlne nevmestí. Pozornosť venujeme oblinám a miestam, na ktorých je obitý smalt. 

4. ODMASTENIE
Celý povrch vyutierame bavlnenou handričkou a zbavíme ho prachu. Použijeme pri tom odmasťovač, ktorý zotrie posledné tuky. 

5. MIEŠANIE
Farbu na digitálnej váhe natužíme predpísaným pomerom v sklenej nádobe a podľa potreby zriedime. Nachystáme si pracovné nástroje. 

6. NATIERANIE
Farbu nanášame valčekom na syntetické nátery s krátkym vlasom. Postupujeme plynule, kopírujeme krivky vane, snažíme sa o jednotnú hrúbku náteru. 

7. DETAILY
Kým je náter čerstvý, tenkým výtvarníckym štetcom dotiahneme maľbu v detailoch. Skontrolujeme obité miesta a obvodové línie. 

8. SCHNUTIE
Náter necháme dôkladne presychať do druhého dňa. Nesmie sa naň dostať voda, zamedziť by sme mali aj prístupu hmyzu, ktorý farba láka. 

9. PREBRUS
Vytvrdený náter prebrúsime jemnou brúsnou hubkou. Tá nám vychytá zdrsnené miesta, na ktorých sa objavil prach či vlákna z valčeka.

10. NÁTER
Štetcom uskutočníme druhý, krycí náter. Keďže hustá farba má ochotu sa rozlievať, stopy po štetinách štetca v krátkom čase miznú. 

11. RADIÁTOR
Odmontovaný radiátor povysávame a dôsledne vyumývame. Dostať sa do záhybov nie je jednoduché, čistiaci prostriedok však do pórov preniká.

12. ODMASTENIE
Bavlnenou handričkou celý povrch odmastíme. Ak sa miestami ukáže obnažená oceľ, hliník či meď, nie je to problém. Nami zvolená farba si s tým poradí. 

13. PRIMER
Na radiátor nanesieme základný náter, pozornosť venujeme všetkým viditeľným častiam. Keďže Aquarex rýchlo zasychá, dostaneme sa i na rub.

14. NÁTER
Kryciu farbu nanesieneme na vyschnutý a vyzretý základ. V našom prípade stačila na dobrý výsledok jediná vrstva náteru. 

15. ROZOBERANIE
Okenné krídlo zvesíme, rozoberieme, prebrúsime a poumývame. Ak miestami chýba sklenársky tmel, podľa potreby ho doplníme. 

16. NATIERANIE
Farbou s receptúrou na okná natrieme dielce okenného krídla. Dve vrstvy nám dokonale prekryjú podklad a oblok vyzerá ako nový.

17. RÁM
Z dreveného rámu odstrojíme tesnenia, starý náter poumývame a prebrúsime až k zdravému jadru. Dláto je výborný pomocník, ktorý dosiahne k rohom.

18. NATIERANIE
Rovnakou farbou natrieme aj rám. Po dvoch vrstvách s technickým odstupom bude potrebovať vyzrieť, aby sa farba nelepila. 

19. PODLAHA
Kefou a saponátom dôsledne vyčistíme podlahu. Pracujeme dovtedy, kým sa z cementovej škárovačky neprestane uvoľňovať kal. 

20. ODMASTENIE
Bavlnenou handričkou s organickým rozpúšťadlom dôsledne odmastíme celú plochu podlahy. Sústredíme sa aj na horšie dostupné miesta okolo sanity. 

21. NÁTER
Nylonovým valčekom nanášame dôsledne namiešanú farbu na podlahu. Vďaka dlaždiciam sa nám jednoducho vymedzujú pracovné úseky.

22. POSTUPNOSŤ
Cez deň môžeme strednú uličku ponechať bez náteru, cez noc stihne dotretý pruh pri otvorenom okne dokonale preschnúť a vyzrieť. 

23. DETAILY
Štetcom zatrieme detaily v tesnej blízkosti stien a celú plochu podlahy pretrieme ešte raz. Tým vznikne film odolný proti mechanickému odieraniu. 

24. VŔTANIE
Teraz treba nahradiť pôvodné žalúzie. Na upevnenie záclonky si do okenného krídla navŕtame presne podľa vodováhy dva malé otvory.

25. SKOBY
Do pripravených otvorov naskrutkujeme skoby z nehrdzavejúcej ocele. Utiahneme ich tak, aby od rámu odstávali na oboch stranách rovnako. 

26. LIŠTA
Hoblíkom si upravíme tenkú drevenú lištu do tvaru, ktorý nám bude sedieť do závesov a ladiť s otvormi na záclonke. Použiť možno ľubovoľný materiál.

27. OSADENIE
Záclonku navlečieme na lištu, zasadíme do skobiek a nastrojíme kúpeľňu dekoráciami a praktickou výbavou pre všedný deň. foto: Marcela Gigelová


      HOTOVO

OBNOVA VANE

STARÁ VAŇA
Je z hrubého plechu so smaltovaným povrchom, nemusí však doslúžiť iba preto, že sa povrchová úprava zodrala alebo miestami odbila. Vane staršej výroby sú omnoho robustnejšie a pevnejšie ako tie dnešné, preto sa vyplatí vrátiť ich renovačným náterom späť do života. Dvojzložkové nátery dokážu ponúknuť nielen húževnaté vlastnosti nového krycieho filmu, ale aj protišmykové vlastnosti. Správne zrenovovaná vaňa je takmer na nerozoznanie od novej, smaltovanej.

BRÚSENIE
Pôvodný smalt sa brúsi za účelom jeho zjednotenia a zdrsnenia a rozhodne nie je jednoduchou úlohou. Nasucho brúsny papier rýchlo stráca svoju ostrosť, pri mokrom brúsení možno využiť iba najjemnejšie zrnitosti brusiva. Neočakávajte, že vyleštený smalt razom stratí svoj lesk. Hoci sa naoko utlmí iba trochu, pod drobnohľadom by ste videli, ako ste obnažili jeho jadro, na ktorom sa dokáže nový farebný náter udržať.

ČISTENIE A ODMASŤOVANIE
Vyžaduje si plné nasadenie a mali by ste pri týchto úkonoch využiť to najlepšie, čo máte na dosah ruky. Od kvality prípravy bude závisieť trvácnosť tejto renovácie viac, ako ste ochotní pripustiť. V priebehu desaťročí sa na vani nakopí povlak, ktorý možno neraz odstrániť iba parným čističom. Nezabúdajte ani na mineralizované nánosy z vody.

NATUŽENIE FARBY
Musí prebehnúť v predpísanom pomere, aby farba dosiahla výrobcom avizované vlastnosti a stvrdla bez toho, aby jej povrch zostal trvalo lepivý. Nie je nutné, aby ste pracovali s odmerkami, využiť môžete aj digitálnu kuchynskú váhu. Nalejete toľko farby, koľko sa vám pozdáva, odčítanú hodnotu z displeja vynásobíte pomerom riedenia a získate požadovanú hmotnosť tužidla. Potom kliknete na tlačidlo zero/tara a dolejete tužidlo. Po dôkladnom premiešaní a krátkom odstátí môžete natuženú farbu upraviť na pracovnú hustotu vhodným riedidlom.

NATIERANIE VANE
Vyžaduje maliarske nástroje, ktoré znesú syntetické rozpúšťadlá a nebudú tratiť vlákno, vlas ani štetiny ani vtedy, ak pracujú s hustým náterom. Keďže väčšinu plochy vane tvoria zvislé časti, farbu nie je možné nariediť priveľmi, inak by stekala a vrstvička náteru by bola pritenká. Natieranie vane je takmer ako lakovanie. Vyžaduje si trpezlivosť a systematický prístup. Zvládne to však aj laik.

dobré rady

DLAŽBA
Pod renovačným náterom sa nezmení na mŕtvu plochu farebného náteru. Prepožičia mu svoju jedinečnú vzorovanú štruktúru, kde v geometrických tvaroch ladí harmónia dlaždíc a škár. Jednoliaty náter si však vyžaduje pravidelné umývanie a údržbu, pretože na ňom vidno aj drobné znečistenia. To sa dá potlačiť jemným vzorovaním, ktoré možno v doplnkovom alebo kontrastnom odtieni naniesť morskou hubkou, dekoratívnym valčekom alebo inou technikou.

ŠKÁRY PODLAHY
Obsahujú ohromné množstvo nečistôt, ktoré nie je možné odstrániť iba v jedinom priechode. Cementová škárovacia hmota v priebehu rokov nasiakla všetkým, čo sa na podlahu dostalo. Ak máte pocit, že výsledok vašej snahy nie je dokonalý, vyskúšajte to s horúcou vodou, do ktorej pridáte v pomere 1:1 technický lieh. Ten uvoľní mydlo i tukové častice, ktoré sa stali súčasťou hmoty. Robte to však pri otvorenom okne s prievanom cez vstupné dvere.

ČISTENIE NÁRADIA
Môže byť pri dvojzložkových a syntetických náteroch komplikované, ba neraz aj nemožné. Pri nátere vane sa zmierte s tým, že valčeky a štetce po použití poputujú do koša. Zaobstarajte si preto dve sady, aby ste s nimi mohli v dvoch vrstvách náteru pracovať. Pri nátere podlahy môžete využiť osvedčený maliarsky postup. Zabaľte štetce a valčeky do mikroténového vrecka alebo hliníkovej fólie, z ktorej vytlačíte vzduch. Na chladnom mieste nezatvrdnú, budete ich môcť využiť pri druhom nátere. Do ich čistenia a prania sa pustite až vtedy, ak budete mať všetky práce za sebou.

ZÁZNAM
Kus papiera so zoznamom použitých náterov a odtieňov zasunutý kdesi napríklad za kúpeľňové zrkadlo vám v budúcnosti môže byť nápomocný. Ak sa rozhodnete svoju úspešnú prácu napodobiť na chalupe, chate či u známych alebo budete hľadať rovnaký náter pri oprave nejakej nehody, budete presne vedieť, akým smerom sa máte rozhliadnuť. Výrobcovia síce príležitostne menia receptúry svojich náterov, ak však príde na zmeny odtieňov, vedia namiešať na mieru i taký, ktorý už v štandardnej ponuke nemajú.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Jeja says:

    Za jeden deň jeden človek toto nestihne aj keby sa roztrhal. Ved aj na fotografii máte muža aj ženu, to sú dvaja. A k tomu treba prirátať čas na schnutie farieb. Je to práca na 3-4 dni a myslím, že aj váš rozpočet na farby je nepresný.

  2. Anonym says:

    myslela som, ze ta prva fotka modro-bielej kupelne je original, ktory treba zrenovovat. Vysledok je, zial, viac ako odstrasujuci. Znicena nadherna kupelna. Sacitlo zachovat povodny raz, nechat biely zaklad a dopadit to v style 20-tych rokov. Nieco take hrozne som dlho nevidela. Skoda. Smutne a priserne.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje