Ako osadiť olejový radiátor

image 20663 25 v1

Olejový radiátor je energeticky úspornejší než bežný elektrický. Môžete si na ňom nastavovať rôzne teploty a časy, keď ho chcete mať vypnutý alebo zapnutý. Upevniť ho na stenu je pomerne jednoduché.

UROB SI SÁM

náročnosť: *
čas: 1 hodina
náklady: 180 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL

• olejový radiátor                   180 €
napr. IQ Line Oil 1 200 W • rozperky (hmoždinky), skrutky 0 €
súčasť balenia, 4 ks • držiaky 0 €
súčasť balenia, 4 ks

NÁRADIE • vŕtacie kladivo • vrták do betónu • ceruzka, meter • odlamovací nôž • skrutkovač • vodováha

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePRACOVNÝ POSTUP

1. PRÍPRAVA Radiátor oprieme o stenu tam, kde ho chceme mať, a na stene ceruzkou naznačíme vzdialenosti na navŕtanie a upevnenie konzol. Foto: Jana Ardanová

2. ZVISLICA Na tomto mieste narysujeme zvislú čiaru (pomôžeme si vodováhou). Foto: Jana Ardanová

3. VÝŠKA Pomocou metra si v potrebnej výške naznačíme bod upevnenia od podlahy (miesto, kde bude radiátor uchytený o spodnú konzolu). Foto: Jana Ardanová

4. KONZOLA Na vyznačené miesto priložíme konzolu a naznačíme bod jej uchytenia. Foto: Jana Ardanová

5. VŔTANIE Vŕtacím kladivom vyvŕtame do steny dieru. Hrúbku vrtáka prispôsobíme hrúbke a veľkosti rozperky (hmoždinky). Foto: Jana Ardanová

6. ROZREZANIE Rozperku čiastočne narežeme a zatlačíme do steny. Foto: Jana Ardanová

7. SKRUTKY Konzolu upevníme na stenu zaskrutkovaním skrutky do rozperky. Foto: Jana Ardanová

8. VODOVÁHA Aby sme mali spodné konzoly v rovnakej výške, pomocou vodováhy naznačíme miesto ďalšej konzoly – podľa vzdialeností úchytov na radiátore. Foto: Jana Ardanová

9. ULOŽENIE Po namontovaní spodných konzol na ne položíme radiátor, naznačíme miesta horných konzol a zopakujeme ich montáž. Radiátor zavesíme na konzoly. Foto: Jana Ardanová

Osadenie radiátora

Ing. Igor Mozolák, realizátor RADÍ
Pred kúpou si zistite, či radiátor postačuje na vykurovanie danej miestnosti. Výrobca spravidla uvádza odporúčané metráže. Ak nie sú údaje dostupné, požiadajte predajcu o výpočet potrebného výkonu.  

Foto: Jana Ardanová
Text a realizácia: Ing. Igor Mozolák
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Dobrý den chcem vas poziadat o vypocet potrebneho vykonu tohto vasho olej.radiatora,nakolko tento typ som na NETE nenasiel,teda metraz,dakujem.

 2. Prosím tento olejový radiator sa vyhrieva elektrinou alebo plynomj

  1. mandolinka says:

   Určite elektrinou

 3. Nemôže byť z princípu úspornejší. Radiátor len poskytuje možnosť regulácie výkonu, pri nižšej spotrebe elektrickej energie bude v miestnosti menej tepla a naopak.

 4. Máte Csáky says:

  Komentár, poznámka o „výhodách“ olejového radiátora – rozumej výhody oproti elektrickému – to je odborná lahôdka… Reklama ako z učebnice. Pre debilov.

 5. Taky som kupil, pukanie pocas prevadzky a nasledne reklamacie.

 6. Tento olejový radiátor IQ Line Oil 1200 za cca 180 € sa ale už nedá zohnať . Či ? Na internete sú len nové verzie IQ Line , ale tie sú podstatne drahšie .

 7. Pokial viem tak este stale plati zakon zachovania energie a pri el. vykurovani hovorime o premene elektrickej energie na teplo. Ucinnost tejto premeny je myslim okolo 98% a nikto nic lepsie nevymysli. Jedine ze by islo o tepelne cerpadlo, ktore by vedelo na 1kWh ziskat viac tepla z exterieru, tak by bol pomer vlozenej a ziskanej energie lepsi a teda aj ucinnost nad 100%, ale to je uz ina kategoria.
  Jediny rozdiel je v tom ze olejovy radiator ma stabilnejsiu teplotu v cykloch termostatu (vypnuty/zapnuty) a mozno trochu viac salaveho tepla, ale to ziadnu realnu usporu neprinesie. Miestnost jednoducho treba vykurit a hotovo.

 8. Ľudia sú blbí z fyziky až to bolí…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.