Utesnite si okná pur penou

utesnite si okna pur penou

Zle utesnené okná môžu mať na svedomí až 50 % tepla uniknutého z vašej domácnosti. Ideálnym riešením pre dobre utesnenie všetkých typov okien sú polyuretánové peny v spreji. Ich skvelé termoizolačné vlastnosti a schopnosť tlmiť zvuk z nich robia celosvetovo obľúbený izolačný materiál. Prinášame vám stručný návod, ako si správne utesniť okná pur penou.

Čo budete potrebovať

–    Polyuretánová pena GREAT STUFF PRO (typ peny vyberte podľa teplotných podmienok, v ktorých budete penu nanášať)
–    Ochranné rukavice
–    Bezpečnostné okuliare
–    Staré oblečenie
–    Orezávač
–    Škrabka
–    Pištoľ na penu (ak nejde o penu s priloženou trubičkou)
–    Čistič polyuretánovej pištole

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste



Pracovný postup

1. Predtým, než sa pustíte do tesnenia okien, oblečte sa do pracovného odevu. Pri aplikácii peny by ste si mohli odev poškodiť alebo zašpiniť. Nezabúdajte ani na ochranné okuliare a rukavice, ktoré by ste počas aplikácie mali mať na sebe.
2. Podlahu v okolí okna prikryte novinami, starou látkou alebo ochrannou fóliou, aká sa používa pri maľovaní interiérov. Vyhnete sa jej poškodeniu a ušetríte si prácu s jej čistením.
3. Odstráňte všetky staré tesnenia medzi oknom a stenou pomocou ručného orezávača alebo škrabky. Dbajte na dôkladné vyčistenie všetkých škár – kúsky starej izolácie alebo iný odpad by v tesnení mohli spôsobiť vznik tzv. tepelných mostov, ktorými uniká teplo z interiéru.
4. Na sprej nasaďte priloženú trubičku alebo ho vložte do penovej pištole. Sprej pred použitím zatrepte. Penu aplikujte do škáry medzi oknom a stenou tak, aby ste ju zaplnili na 50 %. Materiál sa po nanesení roztiahne a vyplní všetky dutiny. Pur peny GREAT STUFF PRO počas expanzie nevytvárajú vysoký tlak, a tak sa minimalizuje riziko poškodenia okenného profilu.
5. Proces neprerušujte, až kým neutesníte celé okno. Môže sa vám stať, že pena v trubičke uschne. V takom prípade ju vyčistíte špeciálnym prípravkom, ktorý uschnutú penu rozpustí a vyplaví z aplikátora.
3. Po stuhnutí peny použite orezávač alebo pílku na orezanie prebytočného materiálu. Penu môžete následne obrúsiť a nafarbiť tak, aby splývala s farbou steny. Vhodný je ochranný náter Thermoflex. Odporúča sa tiež nalepenie celistvej interiérovej pásky alebo fólie na izolovanú medzeru, ktorá penu ochráni pred vlhkosťou z interiéru. 

Komentáre

  1. obrázok k článku je úplne od veci

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.